Поличка для ікон своїми руками

Кожна людина намагається зробити свою кімнату або передпокій більш затишною. Особливо якщо ви віруюча людина, то напевно замислювалися, де зберігати священні ікони. Звичайно, можна придбати готову полку, але якщо вам захотілося зробити її у своєму стилі, то ви прийшли за адресою. Для таких випадків існує безліч способів ручного конструювання полиць, які може зробити кожна людина. У цій статті ми розберемо виготовлення деяких видів полиць, поетапно опишемо послідовність виконання та обговоримо декілька варіантів їх кріплення до стіни. Перш ніжробити поличку для іконок своїми руками необхідно намалювати креслення або знайти фото в інтернеті.

Можливі варіанти конструкції

Насправді варіація підставок досить велика. Порівняно з іншими полками, в цьому випадку головним складовим є розташування на ній тільки ікон і ніяких сторонніх предметів. Для священнослужителів це вважається як домашня свята обитель. Поличка для ікон своїми руками повинна бути наступного формату: всі рамки повинні бути видимими, тому розташування кожної з них не повинно перекривати інші. Необхідно також визначити вільне місце для нових ікон, щоб в майбутньому їх було де розмістити. Або ж підібрати таку форму, в якій була б можливість приєднання додаткової платформи.

Існує кілька способів конструювання підставок:

 1. Пряма багатоярусна.
 2. Кутова багатоярусна.
 3. Пряма одноярусна.
 4. Кутова одноярусна.

Полку конструюється у відповідності з інтер'єром, розташуванням і розміром приміщення.

Необхідні матеріали та інструменти

Особливих обмежень у використанні матеріалу немає. Крім дерева, може використовуватися метал або пластик. Але частіше всього використовують матеріали з дерева, за рахунок легкості обробки, якості і відносно недорогий ціни.

Для створення підставки будуть потрібні наступні інструменти:

 • рулетка.
 • ножівка по дереву або лобзик.
 • шупуповерт зі свердлами.
 • молоток.
 • викрутка.

Інструменти, необхідні для конструювання:

 1. Дубові дошки або аналогічні по міцності.
 2. Фанера з ДСП або ОСП.
 3. Клей для дерева.
 4. Сталеві куточки і петлі для кріплення до стіни.
 5. Шурупи і дюбелі.
 6. Заглушки для головок шурупів.
 7. Лак для збереження якості дерева.
 8. Рейки шириною 20-40 мм
 9. Наждачний папір.

Варіанти декорування

Вибір декору визначається у відповідності з вашими смаками або інтер'єром. Для того щоб ваша поличка виглядала красиво і гармонійно разом з іконами можна використовувати різні способи декорування:

 • покриття воском;
 • морилка різного забарвлення;
 • художня різьба;
 • візерункове випалювання або гравіювання;
 • лакування;
 • розпис по дереву та ін

Використовувати велика кількість декору не рекомендується, оскільки він може затьмарити ікони.

Виготовлення деталей

Конструкція полиці включає в себе кілька деталей. Найчастіше підставка робиться з наступних частин:

 • стійки;
 • бічні панелі;
 • полиці;
 • ніжки (якщо полку не настінна);
 • бортики.

Існує досить велика кількість полиць та зі складною конструкцією. Вибір розміру кожної деталі залежить від кількості ікон, місця розташування самої полиці і форми деталей.

Прямий одноярусний стелаж

 1. Перед виготовленням необхідно продумати всі нюанси, підготувати матеріали і приготувати креслення всіх деталей. Як тільки креслення буде намальований, його можна переносити на МДФ або ДСП, з них випиляти шаблони.
 2. Шаблони потрібно перенести на матеріал, з якого будуть робитися всі деталі (дубові дошки або будь-які інші). Випилювати слід обережно, щоб уникнути пошкодження шаблону і майбутньої деталі. Для цього краще використовувати електричний лобзик.
 3. Після випилювання частин, їх краю затираються наждачним папером і затираються фрезою.
 4. Для з'єднання кожної частини можна використовувати мозаїчний спосіб з'єднання. Першим ділом, заздалегідь заготовленому місці на бічній панелі проводиться вирізка отворів – гнізда під платформу полиці. У платформи випилюються стрижні для вставки. Кріплення відбувається за рахунок з'єднання стрижнів платформи з отворами бічних панелей. Для більш високої міцності використовують клей для кріплення. Другий спосіб кріплення – вгвинчування шурупів. Для цього платформи (якщо їх декілька) встановлюють знизу та посередині (або на вибір). По боках панелей просвердлюються отвори наскрізь, після чого вкручуються шурупи. Для того щоб шурупи були непомітні, до них прикріплюються заглушки.
 5. Після з'єднання всіх деталей до верхніх краях панелі прикріплюються металеві петлі.
 6. В стіні просвердлюються отвори для кріпильних болтів, на яких буде підвішена полку. Потрібно врахувати вагу полички з іконами, щоб дюбеля не зірвалися в будь-який момент.
 7. По закінченні кріплення виріб обробляється захисними засобами – лаком та/або морилкою. Кольори вибираються у відповідності з інтер'єром або на ваш розсуд.

Кутова полку

Найчастіше кутові полиці планують на 2 або 3 яруси. За основу в даному варіанті виготовлення буде взятий матеріал ДВП. Для того щоб зробити підставку потрібно:

 1. На лист ДВП викреслюється, олівцем або маркером, прямокутний трикутник. Для полегшення в розрахунках можна взяти розміри 280/280/380.
 2. Начерченную фігуру випилюють пилою по дереву або електричним лобзиком.
 3. Після випилювання всі деталі шліфують наждачним папером.
 4. Зробивши всі частини гладкими, їх необхідно з'єднати один з одним. Це можна виконати за допомогою шурупів або клею для дерева.
 5. Для запобігання погіршення якості і отсыревания, всю конструкцію необхідно обробити лаком. Вирізка декоративних візерунків проводиться до лакування.
 6. До верхніх кутів стінок прикріплюються металеві петлі.
 7. В кутовій частині на заданому рівні в стіні просверліваются отвори для кріплення петель.
 8. Кутова поличка кріпиться на дюбель, попередньо розрахувавши максимальну масу, щоб уникнути зриву з петель.

Варіанти кріплення

Кріплення полиць можна здійснити кількома варіантами. Перший з них, за допомогою дюбелів. Для початку петлі встановлюються на виріб, далі просвердлюються отвори в стіні. При цьому потрібно правильно підібрати висоту, бажано не менше 1,7 метра від підлоги. Після визначення висоти, полку кріпиться до стіни за допомогою дюбелів. Даний спосіб є найпоширенішим, оскільки він не потребує великих зусиль і досить практичний.

Також для кріплення можна використовувати кронштейни. Кронштейн – це деталь або конструкція, яка використовується для вертикального або горизонтально кріплення. Вони бувають різними і залежать від виду кріплення. Розрізняють кронштейни для посадки конструкцій, на них зазвичай встановлюють прості одноярусні полиці, і кронштейни для кріплення підвісної – використовуються не тільки для встановлення полиць, але і для кріплення багатьох приладів, техніки.