Котацу — гібрид столу, ковдри і обігрівача

Протягом довгих років Японія впевнено зберігає лідерство в різного роду «високих технологіях. При цьому винахідливість і оригінальність японці виявили задовго до наукового прогресу, який почав розвиватися в кінці минулого століття. Одним з яскравих прикладів є столик котацу, який разом зі своїм головним призначенням грає роль обігрівача. Створений він був в кінці XV століття.

Що таке котацу

Котацу – традиційний стіл в Японії, невеликий за розміром, з встановленим всередину обігрівачем, накритий футоном (свого роду гібрид матраца і подушки). Поверх усієї конструкції укладається стільниця.

Зими в Країні Висхідного Сонця відносно теплі, без сильних перепадів температур, але іноді в приміщеннях стає дуже холодно, тим більше − в традиційних оселях японців, де стінки досить тонкі.

А оскільки електроенергія в цій країні коштує дорого, жителі не прогрівають будинку, а гріють самі себе. Тому в зимовий час вони всідаються за котацу. Температурний режим сучасних обігрівачів, які встановлені в столику, можна контролювати регулятором, а футон чудово зберігає тепло.

Як користуватися котацу

Щоб зігрітися, японці розсідаються навколо котацу на спеціальних подушках, які називаються «дзабутоні» – можна повністю сховатися футоном або закутати лише ноги. Ковдра ізолює невелику кількість прогрітого повітря, який не циркулює по всьому будинку, а використовується лише для комфорту тіла людини.

Довідка! Як кажуть самі японці, їх унікальне винахід допомагає відчувати себе комфортно навіть у приміщенні, яке повністю не опалюється. Це досить вигідно, так як безпосередньо котацу не потребує значних витрат електрики.

Плюси і мінуси

Так як котацу чисто японське винахід, то стільці не потрібні. Можна з комфортом приймати їжу за столом, користуватися ноутбуком або просто вести бесіду з рідними і друзями за чаєм.

Природно, обігрівається лише нижня частина тіла, однак цього цілком достатньо, щоб не замерзнути і відчути домашню атмосферу тепла і затишку.

Крім того, в нашій країні, наприклад, завжди включені опалювальні радіатори, а котацу можна встановити замість нагрівача в дуже морозні дні (в Японії цим можна обмежитися, але в нашій країні постійне додаткове опалення обов'язково).

Між іншим, в Японії це винахід використовується не тільки в житлах, існують навіть котацу-поїзда.

Навколо котацу панує дружня атмосфера, та й чи можна інакше спілкуватися з рідними, перебуваючи буквально під однією ковдрою? Всі члени родини відчувають себе ближче один до одного і набагато комфортніше.

Крім цього, якщо використовувати столик на самоті, то можна повністю залізти під нього і насолодитися спогадами дитинства, коли всі ми любили будувати «курені».

Під столом цілком достатньо простору для нічного відпочинку, але все ж існує один недолік. Японські батьки найчастіше не дозволяють дітям відпочивати вночі в котацу, так як є певний ризик займання цієї меблів. Нагріте пластик та інші пожежонебезпечні матеріали, з яких зроблений стіл, можуть стати справжньою пасткою для малюків під час нічного відпочинку.