Що краще: дерев'яні або пластикові вікна?

Дерев'яна класика, нині зневажливо іменована столяркою, з-за своєї примхливості у догляді поступилася місцем пластику зі склопакетами. Але потім з'явилися євровікна — нова розробка, яка вивела рами з дерева на більш високий рівень. І якщо раніше герметичність була ключовим параметром при виборі вікон, то зараз вона перетворилася на другорядну, обов'язкову, характеристику. З-за цього зупинитися на якомусь з варіантів стало набагато складніше.

Конструкційні особливості

Столярка являє собою просту раму з масиву, до якої дерев'яними штапиками і прикріплене скло. З часом така конструкція може деформуватися, особливо якщо виготовлена з сирого дерева або криворуким майстром. Доповнюється ця справа найпростішої фурнітурою, що обмежує кількість положень рами. Єдина зміна торкнулося запірної системи — тепер замість звичних шпінгалетів все частіше використовуються врізні поворотні замки.

Пластик сам по собі досить холодний матеріал. Щоб це компенсувати, рама з нього виконується з порожнечами, кожна з яких — теплоізоляційна подушка. Але набули такі вікна популярність не за будови каркаса, а завдяки склопакетам. Адже герметичний блок з двох (а пізніше з трьох і більше) скла дозволив зменшити товщину всього вікна без втрати його експлуатаційних характеристик. Пакет всередині рами фіксується без люфту (зникло деренчання від звукових хвиль) за допомогою штапиків на замках. Більше того, крім просторого підвіконня, про яке раніше можна було лише мріяти, пластик виключив необхідність мити внутрішню частину вікон. А фурнітура не тільки дозволяє використовувати різні режими провітрювання, але і в поєднанні з ущільнювачами позбавила від потреби підвищувати герметичність конструкції в холодну пору року. Тепер достатньо лише провести настройку «зима-літо», підганяючи стулки щільніше до каркаса кількома рухами викрутки.

Євровікно — закономірний результат спроб поєднати переваги обох попередників і виключити їх недоліки. Доповнена ущільнювачами дерев'яна рама значно тепліше і міцніше пластикової. Щоб її не «вело» з часом, використовується масив, а клеєний брус — волокна суміжних шарів направлені в різні боки, завдяки чому вдалося збільшити міцність конструкції. Склопакет в рамі фіксується все тими ж штапиками на цвяхах, що ускладнює його заміну при необхідності. Але фурнітура повністю запозичена у пластикових аналогів, завдяки чому вдалося позбутися від характерних для столярки сезонних клопоту по герметизації.

Тепло, звукоізоляція

Головні недоліки класичної столярки — погане прилягання скла до рами і слабовираженний контур ущільнення. Останнім важко реалізувати через сезонних деформацій конструкції з чутливого до температурних перепадів і вологості масиву. Як результат — всюдисущі шум і пил з легкістю проникають в будинок разом з вуличним повітрям.

Підвищити герметичність і звуконепроникність звичайних дерев'яних вікон можна просто проклеївши стик скла з рамою силіконовим герметиком і доповнивши конструкцію ущільнювальними гумками по контуру.

Пластикова варіація позбавлена таких недоліків — він практично не розширюється при перепаді температур, що дозволяє забезпечити герметичність вікна за рахунок складного контуру ущільнення. У поєднанні зі склопакетом це дозволило забезпечити гідну тепло і звукоізоляцію. Рама дерев'яних євро тепліше пластику. Але з урахуванням того, що найбільша площа вікна припадає на скло, то підсумкове різниця в теплопровідності конструкцій виявляється несуттєвим.

Зовнішні ознаки, різноманітність

Деревина — природний матеріал, який супроводжував людину протягом багатьох тисячоліть. Як і все натуральне, вона випромінює особливе тепло, нехарактерне для матеріалів штучного походження. І мова йде не про тактильному відчутті (хоча дерев'яна рама навіть на дотик здається більш теплою), а про суб'єктивному сприйнятті при погляді на вікно. Саме з цієї причини непривабливий пластик все частіше ховається під шаром ламінату. Але ні одне покриття, яким би досконалим воно не було, не може відтворити всю повноту структури деревного волокна. Так що з точки зору естетики, ПВХ завжди буде програвати, незважаючи на широке розмаїття колірних і фактурних дизайнерських рішень.

 

Єдиний недолік деревини — обмежена гнучкість. Тому арочні отвори з нього вдасться виготовити лише для достатньо великих вікон. Зате різні ламані контури, які в пластиці виходять дуже неміцними, успішно реалізовуються в дереві без втрати експлуатаційних характеристик вікна.

Екологічність

Стійкий стереотип, що натуральне завжди безпечніше плодів хімпрому, зараз вже не актуальне. Принаймні, по відношенню до вікон. Адже ПВХ в нормальних умовах — абсолютно інертна речовина. І свинцю в ньому немає вже років 20 мінімум, що стосується і китайських підробок. А щоб надихатися випарами пластику, його необхідно підпалити, що досить важко — це речовина плавиться, але горіти і чадити не любить.

Натуральне, екологічно чисте, дерево дуже погано чинить опір всіляким опадів, перепадів температур і комах. Щоб продовжити термін його служби, потрібні антисептики, інсектициди та лакофарбові покриття. І це без урахування клею в евробрусе. Результат — все той же хімпром, лише нанесений на природну основу. Єдиний позитивний момент — це теж безпечно поки не горить. А з урахуванням підвищує вогнестійкість просочення вікно швидше просто обвуглиться, ніж уподібниться пічним дров. Так що щодо екологічності всі варіанти однакові.

Термін служби, міцність, довговічність

При належному догляді, пластик може «простояти» близько 40-60 років, деревина, залежно від породи, до 90 років. Саме на цьому акцентується увага покупців маркетологами. Однак склопакети розраховані лише на 15-20 років експлуатації, а фурнітура і зовсім на 10-15 років (якісна). А оскільки ці елементи однакові для обох типів рам, і їх заміна часто призводить до пошкодження іншої конструкції, то принципової різниці між довговічністю варіантів немає.

Що стосується міцності виробів, то деревина виграє. Деякі вікна з-за їх розмірів неможливо виконати навіть з використанням армованого ПВХ — конструкція вийде «гуляє» і, відповідно, швидко приходить в непридатність. Чистий масив теж має «габаритні» обмеження. А ось євробрус дозволив збільшити максимальний розмір вікон приблизно на 10%. І це без втрати міцності.

Складності експлуатації та догляду

Пластик привабливий тим, що для наведення чистоти досить зрідка протирати раму вологою ганчіркою. Правда, це не врятує декоративне покриття — атмосферні опади і ультрафіолет поступово його обесцветят і приведуть в непридатність. Зате чистий ПВХ десятиліттями буде радувати власників первозданною красою. Тільки фурнітуру з ущільнювачами все-таки доведеться облаштувати мінімум 2 рази в рік.

З деревом все трохи складніше. Якщо внутрішня поверхню рами може зберігати свою естетичність довгі роки, то покриття з зовнішньої сторони знадобиться раз в 1-2 роки оновлювати. Хоча б лак.

Коли немає бажання або можливості доглядати за зовнішньою частиною рами, можна встановити євровікна з алюмінієвими накладками. Естетика злегка постраждає, зате довговічність вікна не буде залежати від працьовитості і акробатичних здібностей власників.

Вартість

Звична багатьом столярка обійдеться приблизно в 2 рази дешевше ПВХ вікна. Правда, у її вдосконалення знадобиться вкласти ще трохи засобів і зусиль, але все одно вона буде коштувати менше. Якщо мова йде про порівняння пластикових і євровікон, то середня різниця складе 30% (останні дорожче). А ось покритий ламінатом ПВХ обійдеться всього на 20% дешевше дерев'яного аналога.

Висновок

Питання «дерево або пластик» трішки некоректний, оскільки існує кілька варіантів з дерева. Стосовно столярні можна сказати наступне: вона дихає, дзвенить і моментами погано закривається. Всі ці недоліки можна подолати, що робить варіант життєздатним. Приємним бонусом за майбутні складності експлуатації стає порівняльна дешевизна — для когось це вирішальний аргумент.

При порівнянні дерев'яних євровікон і ПВХ особливих переваг будь-якого з варіантів виділити не вдасться. Обидва однаково герметичні, довговічні, практичні. Але вони нерівноцінні в плані естетики, тому можна взяти курс на неї.