Шкода від килимів і ковроліну

Вибираючи підлогове покриття, багато хто віддає перевагу килимах і ковролинам. Вони мають різні фактури, кольори і малюнки, що дозволяє підібрати виріб для будь-якого приміщення і дизайну. Килими надають будь-якому приміщенню затишку. Крім того, вони зберігають тепло і забезпечують шумоізоляцію. Проте поряд з позитивними сторонами використання килимів як частини інтер'єру, існує і декілька істотних мінусів.

Довідка! Не так давно для виробництва килимових покриттів застосовувалися натуральні матеріали — бавовну, шерсть, шовк. Зараз же їх все частіше виготовляють з поліпропілену та інших синтетичних волокон. Поліпропілен — це повністю синтетичний матеріал. Він має відмінну міцність, стійкий до утворення плям.

Якої шкоди можуть завдати килими

Зовні синтетичні покриття майже не відрізняються від натуральних. Ворс у них такий же м'який, при цьому килим не вигоряє і не витоптується з часом. Не втрачати яскравість покриття допомагає те, що кожне волокно забарвлюється ще в процесі виробництва. Поліпропілен є гідрофобною речовиною, а це значить, що він не відштовхує вологу. Всі ці властивості роблять синтетичні килими стійкими до різних забруднень.

Відмінна зносостійкість є ще однією важливою характеристикою синтетичних виробів. Всі вони можуть повертати початкову форму після тривалого тиску. Але з-за того, що поліпропілен є синтетичним волокном, багато хто вважає виготовлені з нього вироби шкідливими для здоров'я.

Головним недоліком синтетичних виробів є їх не екологічність. Речовини, які входять до складу волокон небезпечні для легенів. Поліпропілен, акрил, поліуретан, вініл, нейлон — все це міститься в килимових покриттях. Речовини можуть випаровуватися і потрапляти в легені людини.

Килими складаються з декількох шарів. Один з них — підкладка. Вона складається з клею і поверхні волокон. Поверхня може містити різноманітні отрутні хімічні сполуки. Крім цього при нагріванні килими починають виділяти отруйні випари, які вкрай небезпечні для людини, так як можуть викликати важке отруєння, як у дорослих так і у дітей і домашніх тварин.

Важливо! Найбільш небезпечними є вогнетривкі підлогові покриття. Вони обробляються спеціальними речовинами, які можуть призвести до алергії або викликати напади задухи.

Види підлогових покриттів

Килими розрізняються не тільки за матеріалом, з якого вони виготовлені, але і за технологією виготовлення.

  • Тканинні. При виготовленні не використовуються речовини, що клеять. Нитки волокна переплітаються між собою. Це робить такі вироби міцними, зносостійкими і найбільш безпечними для домашнього використання.
  • Тафтингові. Нитки і волокна вбивають в основу покриття, після чого покривають спеціальним клеїть складом. Такі вироби вимагають ретельного прибирання, так як вбирають велику кількість пилу і бруду.
  • Голкопробивні. Нитки ворсу забиваються в підставу килима спеціальними голками. Після чого до поверхні виробу приклеюється ще одну підставу, яка часто виконано з гуми. Готовий виріб не має ворсу, тому за ним легко доглядати.

Крім того, всі підлогові покриття мають різну довжину ворсу. Найкоротший не досягає і трьох міліметрів. Середня довжина становить від 3 до 5 мм. Так само є вироби з високим ворсом.

Важливо! При купівлі підлогового покриття варто враховувати, що чим більше висота ворсу, тим важче доглядати за виробом. Особливо це важливо для алергіків так як накопичується в ворсі пил може провокувати загострення захворювання.

Як можна знизити негативний вплив

Негативний вплив синтетичного килима, паласу або ковроліну можна істотно знизити. Для цього необхідно дотримуватися деякі рекомендації:

  1. Не варто ходити по килиму у вуличному взутті. Крім того, що це не естетично і некультурно, головне — це вкрай негігієнічно. Вся вуличний пил, шкідливі бактерії, різні продукти розкладання — це все буде на підлоговому покритті. Позбутися від цього не допоможе жодний засіб для чищення.
  2. Рекомендується частіше робити вологе очищення вироби. Пилосос не може впоратися з великою кількість пилу, збираючи лише малу частину забруднень. Скупчилася на виробі пил буде щодня вдихати і осідати на органах дихання. Крім неї, в легені можуть проникати бактерії і пилові кліщі. Тому вкрай важливо регулярно провітрювати килим і проводити його вологе очищення. Також бажано періодично здавати виріб в хімчистку.
  3. Приміщення потрібно регулярно провітрювати. Це не тільки забезпечить приплив свіжого повітря, але і позбавить від шкідливих і токсичних випарів, які виділяють синтетичні сполуки.
  4. При купівлі нового килима бажано поцікавитися його складом і способом виробництва. Якщо все це не викликає побоювань, то можна сміливо купувати килим. При цьому не слід відразу укладати його в приміщенні, необхідно дати йому провітритися на вулиці.

Який килим можна вважати безпечним

Незважаючи на те, що покриття з синтетики дуже популярні, краще купувати вироби, виконані з натуральних матеріалів — сизаль, вовна, бавовна або кокосова пальма. При цьому варто звернути увагу на те, що воно не повинно бути оброблено хімічними речовинами. Підлогові покриття з натуральних матеріалів повністю екологічні і не викликають алергічних реакцій. При цьому термін їх експлуатації значно вища, ніж у килима з синтетики. Їх єдиним суттєвим недоліком є вартість. Але здоров'я людини коштує набагато більше.

Килими, виконані з синтетичних волокон, мають як позитивні, так і негативні особливості. Тому не можна стверджувати, що купувати їх не варто. Сучасні виробники намагаються мінімізувати шкоду від синтетичних речовин, щоб зробити вироби більш екологічними.

Особливо актуальні килими з поліуретану для приміщень з високою прохідністю: кухня або передпокій. Для спальні та дитячої ж оптимальним варіантом буде виріб з натуральних волокон.