Укладання паркетної дошки

Паркетна дошка є одним з найбільш затребуваних матеріалів для обробки підлоги. Свою популярність вона завоювала не тільки завдяки естетичної привабливості, але і якісним характеристикам. Процес укладання паркетної дошки відрізняється простотою і не вимагає особливої кваліфікації, класти її може і дилетант.

Укладання паркетної дошки своїми руками — особливості технології

Самостійний настил паркетної дошки допоможе істотно заощадити видаткову частину бюджету, виділену на ремонт. Для цього необхідно вивчити основні моменти технології і вміти поводитися з інструментами. Щоб покриття прослужило довгі роки важливо знати деякі нюанси як його правильно покласти:

 • Не рекомендується укладання дошки в приміщеннях з підвищеною вологістю повітря та експлуатаційної навантаженням (ванна кімната, туалет, коридор).
 • Запорукою успішної роботи є ретельна підготовка підстави. Поверхня повинна бути рівною, без тріщин і пошкоджень. Також роблять підкладку з двох пластів.
 • Перед початком монтажу матеріал повинен полежати в кімнаті близько двох діб. Особливо це важливо робити в зимову пору року, коли різниця між температурою в приміщенні і на вулиці істотна. При цьому дошки краще вийняти з пакувальної плівки.
 • Розміщують досочки за напрямом потоку природного світла. Це дозволить візуально приховати стики рядів.

УВАГУ. Перед початком роботи треба вибрати схему укладання та розрахувати необхідну кількість матеріалу. Необхідно знати габарити дощок останнього ряду, так як в більшості випадків доводиться підрізати.

Необхідний інструмент

Спеціальних механізмів не буде потрібно, і їх легко знайти практично в кожному будинку. Розглянемо основні пристосування:

 • ножівка або електролобзик;
 • брусок з пластмаси для підбиття;
 • розпірні клини;
 • гумова киянка;
 • шуруповерт;
 • рулетка і трикутник;
 • струбцина.

Покрокова інструкція

Читайте далі про те, як грамотно настелити паркетну дошку. Слід зазначити, що процес відрізняється від настилу ламінату та паркету. Дотримуйтесь запропонованої в даній статті інструкції та рекомендацій.

Підготовка чорнової підлоги

Перед початком укладання перевіряють основа підлоги. Вона може бути дерев'яною, бетонною, так і облицьований плиткою. Допустимий максимальний перепад висоти має становити 1-3 мм на погонний метр. Для вимірювання вологості використовують вологомір. Вона повинна бути в межах 2-3%.

Якщо основа має нерівності, то слід скористатися спеціальними сухими сумішами. Кожен дефект необхідно усунути, а при необхідності – залити нову стяжку. Якщо підлога дерев'яна, то роблять його шліфування або повністю перебирають його. Рекомендується укладання на вологостійку фанеру.

ВАЖЛИВО. Укладання дошки рекомендується проводити при температурі повітря в приміщенні 20-25 градусів при вологості 40-60%.

Підготовка до укладання покриття

Перед початком роботи підставу ще раз переглядають і пилососять. Адже будь-який, навіть маленький камінчик може нашкодити покриттю. Обов'язкове укладання матеріалів на підкладку. Також роблять якісну гідроізоляцію для підвищення теплоізоляційних характеристик. Завдяки підкладці дошки зможуть незначно переміщатися щодо заснування. Це, в свою чергу, дозволить уникнути псування матеріалу з-за різного розширення під дією зовнішніх факторів. Для зниження вологості застосовують пароізоляційну плівку або грунтовку. Плівка розстеляється смугами в нахлест 15-20 див. Її заводять на стіни заввишки до 5 див. Далі, вгору укладають підкладка. Смуги з'єднують скотчем. Відстань між стіною і теплоізолятором має становити до 1 див.

Вибір підкладки

У будівельних гіпермаркетах представлений великий асортимент підкладок. Перед тим як зробити вибір, необхідно уточнити їх сумісність з різними типами дощок. Розглянемо основні з них:

 1. М'які матеріали, такі як пробка і пінополіетилен легко укладаються і мають низьку вартість. А в поєднанні з фольгою володіють великою стійкістю до вологи. Однак, вони можуть швидко просідати.
 2. Пробка добре маскує вади і володіє хорошою звукоізоляцією. Стать не буде скрипіти і деформуватися.
 3. Пінополістирол відрізняється екологічністю, добре тримає форму і не схильний до впливу комах.
 4. Хвойна підкладка є новинкою в будівельній індустрії. Вона виготовлена з натуральних складових, екологічна і стійка до води. Головний недолік – це висока вартість.

Останнім часом набирають популярність спеціальні підкладки під ламінат, які можна придбати в будівельних магазинах. А ось застосовувати в якості підкладки килими, ковролін і лінолеум вкрай небажано. Ці матеріали можуть деформуватися і тягнути за собою паркетні дошки. Крім того, старі покриття вже ввібрали в себе неприємні запахи, які навряд чи вдасться приховати.

Способи монтажу паркетної дошки

Є кілька варіантів кріплення дошки: плаваючий, з використанням додаткових кріплень і на клей. Кожен з них має свої особливості. Вибір укладання залежить від типу замкової системи. На упаковці має бути детальна інструкція та відповідні схеми.

Плаваюча укладка

Даний спосіб є найпоширенішим. Його ще називають незалежною. Поверхня збирається на власні замки і не скріплюється з підставою. Однак, він актуальний, якщо товщина плашки не перевищує 14 мм. Аналогічним чином відбувається монтаж ламінату. Спосіб хороший тим, що якщо в укладанні були допущені помилки, то їх можна скорегувати. Виконуйте наступну послідовність дій:

 1. Дошку укладають уздовж самої довгої стіни в напрямку зліва направо. При цьому з неї забирають частину замкового з'єднання, зверненого до стіни.
 2. Від стіни поверхня повинна відступати на 15 мм. Для цього збирають три ряди, ставлять клини і притягують полотно в потрібне положення. Кожний наступний ряд укладають із зсувом.
 3. Наступні ряди збирають послідовно, підбиваючи гумовим молоточком.
 4. Складність може виникнути на останньому ряду. Важливо не забути залишити відстань для компенсації теплового розширення.
 5. Потім прибирають клини і приступають до монтажу плінтусів і порогів дверей.

Монтаж на клей

Клейовий спосіб передбачає склеювання дощок між собою. Його застосовують навіть при товщині плашок більше 14 мм. Даний метод використовують, коли важливо досягти жорсткості основи в великих приміщеннях. Необхідно придбати клейовий склад на полімерній основі. Його наносять на будь-який вид стяжки (цемент, ДСП, фанера та інші). Склади на водній основі купувати не бажано унаслідок можливої деформації покриття. Монтаж роблять у наступній послідовності:

 1. Починають укладання з самої довгої стіни. Перед нанесенням клею розкладають дошку і відрізають крайню. Між першим рядом і стіною повинні бути встановлені розпірки.
 2. На поверхню наносять клей трохи більше ніж ширина дошки і розподіляють його рівномірно.
 3. При укладанні дошки відразу ж стикують і щільно притискають один до одного. Далі, додатково фіксують саморізами.
 4. Наступний ряд укладають точно так само зі зрушенням наполовину або на третину довжини.
 5. Готове покриття залишають на кілька днів для повного висихання. Після чого встановлюють пороги і плінтуса.

ДОВІДКА. До істотним недоліків клейового методу можна віднести трудомісткість роботи і суттєві витрати на якісний клей. Крім того, допущені помилки в подальшому буде неможливо виправити.

Монтаж з використанням додаткового кріплення

Даний метод передбачає використання саморізів, і може бути застосований для дощок товщиною від 20 мм. Кріплення заводяться в паз під певним кутом. При цьому кожна планка жорстко фіксується до основи. Для роботи знадобляться фінішні метизи, пневмошпильки або звичайні дюбель-цвяхи.

Оптимальним рішенням для цього методу є конструкція на лагах. В утворює простір можна укласти теплоізоляційні та звукоізоляційні матеріали.

УВАГУ. Якщо передбачається тривалий термін експлуатації настилу, то його покривають шаром лаку. При цьому заповнюються стики, і всередину поверхні не проникають вода і бруд.

Укладання паркетної дошки можна зробити самостійно, не вдаючись до допомоги професіоналів. Важливо грамотно підійти до цього процесу, ретельно вивчити технологію і виконувати рекомендації.