Чому гранований стакан стали називати губастым

Ми бачили його в поїздах і громадському харчуванні, у вітчизняних фільмах і на кухні батьків. Всюдисущий гранований стакан є одним з головних символів радянського часу.

 

А якщо вірити деяким історикам, то й більш ранніх періодів розвитку країни. За деякими даними, вперше люди вдалися до даної посуді в часи переплавлення дзвонів Петром Великим.

Чому стакан — гранований

Пояснення треба шукати на зовнішній частині виробу. Його сторони багаторазово зрізані, утворюють «ребра» або межі.

Коли з'явився склянку з гранями

Насправді точна дата створення невідома. На цей рахунок існує кілька теорій.

Версія перша

Одна з них свідчить, що предмет був винайдений ще в часи Петра Великого. Їм користувалися моряки, які потребують стійкої посуді.

Авторство зручній тарі, яка при перекиданні набік не поспішала продовжити падіння, приписують Юхиму Смоліну з Володимира.

Версія друга

Згідно з іншою версією, «ребра» у посуду і за їх виготовлення методом пресування потрібно дякувати американську фірму Джервіс.

Противники цієї теорії наполягають на тому, що зазначена компанія відома тільки з технологічної точки зору. А ідея склянки існувала задовго до зародження скляної справи в США.

Версія третя

Прихильники третьої версії стверджують, що авторство належить купцям Мальцовым. В 1756 р. вони побудували на річці Гусак перший скляний завод. Тут і народилася концепція незвичайної посуду.

Версій багато! Достовірно можна сказати лише те, що склянка з ребрами був широко поширений вже в перших роках 20 століття.

Ще одна версія — «мухинская»

Ну а конкретно 11 вересня пов'язане з Вірою Мухіної та з 1943 роком. У той час вона керувала скляній майстерні в Ленінграді. Вона придумала модель склянки, який відрізнявся своєю стійкістю.

Своїми начерками поділилася з керівництвом, і протягом короткого часу за ним почався випуск продукції. Самий перший стакан побачив світ на заводі Гусь-Кришталевого 11 вересня 1943 року.

Довідка! З того часу 11 вересня став святом — Днем гранчастого стакана.

Скільки граней на склянці

Виявляється, кількість ребер на стінках скляного посуду по-різному. Але їх кількість завжди парне!

У тематичному музеї, розташованому в Уршеле Володимирській області, є набір з 10 гранями. А серед експонатів гусевський Досвідченого скляного заводу є набір посуду з 20. Крім представлених варіантів, випускалась продукція з 8, 12, 14, 16 і 18 зрізаними сторонами.

Була спроба випуску склянок з непарною кількістю граней, а саме — з 17. Але від задуму швидко відмовилися через складність технологічного процесу. Парне число потребувало набагато менше зусиль і витрат.

Важливо! Кількість граней безпосередньо впливало на вартість. Чим їх більше, тим вище ціна.

Чому склянку став губастым стакан

«Гранований» — не єдина назва популярного вироби. Модель Ст. Мухіної відрізнялася від наявного в ті часи склянки однією деталлю. Це обідок, який оперізував верхній край виробу. Ободок не мав граней, а тому краще прилягав до губ. І пити з нього було зручніше.

Така особливість і призвела до появи нової назви — «губастый».

Але воно не стало останнім.

Інші назви

Самий простий, здавалося б, предмет виявляється багатий на імена! Ось як ще його можна назвати.

 

  • «Маленковский». Походить від імені радянського державного діяча Георгія Маленкова. У роки Великої Вітчизняної війни він входив до складу Державного комітету оборони.

Довідка! Георгій Маленков прославився серед солдатів тим, що ввів у щоденний пайок служивих 200 гр горілки.

Гранований 250-мл склянка радянського зразка для захисників батьківщини був у ті роки не тільки посудом, але і способом швидкого і більш-менш точного відмірювання належної норми.

Вважалося, що якщо налити «маленковский» до нижньої межі верхнього обідка, то вийде 200 мл, а якщо до верхньої межі — 250 мл.

  • «Мухинский». Кому склянку зобов'язаний цією назвою, пояснювати не потрібно. Так народ зберіг пам'ять про творця радянської моделі посуду.
  • «Мальцовский». Ще одна «карб» історичної пам'яті. Пам'ятайте про скляний завод на річці Гусак? Купець Яким Мальцов був першим директором цього заводу, тому склянку і отримав його ім'я, яким користувалися до революції.

Всі 3 варіанти прижилися в народному середовищі. А в літературі та офіційних джерелах зазвичай вживається слово «гранований».