Чому в Китаї і Японії до цих пір не користуються ложками і виделками?

Азіатську кухню неможливо уявити з виделками та ложками. Це як відвідати театр в аквалангу або піти в похід по горах на підборах. Чому ж у Китаї та Японії так сильна традиція користуватися паличками?

Хто винайшов

За підрахунками істориків у Китаї почали ними користуватися приблизно 5000 років тому. Передбачається, що спочатку ними не їли, а використовували для приготування їжі. Прообразом стали тонкі прутики, якими зручно піднімати і перевертати на вогні куски м'яса та риби.

Існує красива легенда про міфічного китайського правителя на ім'я Юй Великий. Вона свідчить, що він жив у третьому тисячолітті до нашої ери, і одного разу під час обіду дістав з киплячого казанка шматок м'яса двома гілочками. Археологи ж знаходили стародавні інструменти, датовані 7 000 років до нашої ери!

У зв'язку з швидким зростанням азіатського населення палички щільно входять в культуру прийому їжі приблизно у 500 роках до н. е. Щоб нагодувати всіх членів сім'ї, їжу доводилося ділити на маленькі порції, тому що так вистачить на всіх навіть невеликого шматка м'яса. Виготовлення не вимагає особливих умінь, простолюдини використовували бамбук, який ріс усюди.

Аристократи використовували срібні вироби, вважаючи, що благородний метал почорніє при контакті з отрутою і врятує життя, попередивши господаря про небезпеку.

Філософський зміст

Якщо подивитися на питання з філософської точки зору, то відкриваються цікаві факти і спостереження. Існує думка, що використання дерев'яних палиць просував великий китайський мислитель Конфуцій. Він був вегетаріанцем, проповідуючи філософію чесності, благородства і світ без насильства. Метал з цієї думки асоціюється зі зброєю і бійнею, тому йому не місце за обіднім столом!

Людина, що займається виготовленням столових приладів, апріорі не здатний на зло.

Виходить, ложка і вилка стають символом війни, а палички відповідають поняттям «дзен» — вчення, що закликає до рівноваги і світу. Навіть у самих рухах помітна цікава деталь: пасивний елемент — це інь, а активний – ян! Форма нам говорить наступне: закруглений кінець означає небо, а квадратний – землю, пальці ж уособлюють людини, живиться землею і небом. Навіть у такому простому предмет ми бачимо глибину спостережень за природою.

Довжина суворо регламентована і становить 7 китайських цунів і 6 феней — 7 почуттів і 6 бажань, зображених у буддизмі.

Практична сторона питання

Певна ритуальність і данина традиціям предків допомагає азіатським народам зберігати спадкоємність поколінь. Ми вже розібралися, що в стародавньому інструменті закладено філософський підтекст, але яка практична користь?

  1. Ложкою їсти зручно і швидко, а це не сприяє правильному травленню. Палички дозволяють розтягнути процес прийому їжі, смакуючи кожен шматочок. Організм насичується повільно, встигаючи вчасно сигналізувати про ситість. Японці і китайці ніколи не переїдають і легко засвоюють їжу.
  2. Таким способом зменшується кількість з'їденої їжі. Ложку ж ми відправляємо у рот одну за одною, без зупинки, шлунок вимагає продовження, а це веде до тяжкості та зайвої ваги.
  3. Обіди і вечері не подаються наспіх. Філософський підхід до життя і їжі дозволяє насолоджуватися процесом і приводить в хороший настрій.
  4. Відмінна тренування пальців з самого дитинства! Дрібна моторика рук у азіатських народів розвинена досконало.
  5. Працюють всі м'язи долоні і стимулюються точки нервових закінчень, які відповідають за функціонування органів травлення.

Японці впевнені, що діти, початківці харчуватися ложкою, відстають у розвитку в порівнянні з тими однолітками, хто вчиться поводитися з традиційними приладами.

Під час їжі ніколи не можна рухати ними посуд, просто так тримати в роті або махати в повітрі. Етикет не дозволяє наколювати шматочки їжі або балуватися за столом. Для східних людей важлива символіка та ритуали! Мені дуже подобається традиція дарувати палички молодятам, вона означає їх духовну близькість і нерозлучність. Як добре підмічено, чи не правда?

Долучаючись до особливостей культури інших народів, ми розвиваємо духовний початок і розширюємо кругозір.