Коли не можна їсти виделкою

Вилка − потрібний, але не завжди доречний столовий прилад. На жаль, далеко не всі знають про традиції та елементарні правила етикету. І продовжують її використовувати, демонструючи поганий тон. Щоб цього не сталося з вами, розповімо, коли не варто просити у господині або офіціанта вилку.

Поминальний стіл: вилки під забороною

Багато традиції мають глибокі корені і від цього багатьом нашим сучасникам здаються незрозумілими. Чому, наприклад, на обіді в честь пішов з життя людини подають тільки ложку? Дійсно, гострих предметів на поминках не буде.

Спочатку люди влаштовували поминальний обід прямо над могилою. З часом цей ритуал перенесли за стіл. Цікаво, що церквою не забороняється використання виделки і ножа на поминках. Проте досі на поминальному столі можна зустріти тільки ложку. Звідки ж пішла ця традиція? Причин тому кілька.

Поминальне меню не вимагало вилки

Перша версія цілком логічна. Трапезу складали три страви: кутя, млинці і кисіль. Щоб їсти кутю, потрібна була ложка. Млинці було прийнято брати руками. А для третього потрібен був лише склянку. Вилка і ніж були відсутні на столі за непотрібністю.

Довідка. Кутя − це каша, яку готували з пшениці (пізніше − рису) і меду.

Гострі предмети могли поранити душу

Друга версія йде корінням в язичництво. У той час було прийнято залишати все колючо-ріжучі предмети за межами приміщення, де проводили поминальну трапезу. Езотерики пізніше пояснювали це так. Гострі предмети можуть поранити душу, яка на поминках знаходиться поблизу столу.

Ознака «бісовщини»

Третя версія також дійшла до нас крізь тисячоліття. У давнину вилки також вважали бісовщиною, тому що вони нагадували тризуб диявола.

На Русі вилки почали з'являтися під час правління Петра I, який привіз це нововведення з Європи. До речі, простий народ вважав, що цар хоче погубити їх душі, і геть відкидав ці прилади.

Щоб поминки обійшлися без травм

До того ж не варто забувати про побутових бійках. Поділ майна могла початися прямо за поминальним столом, особливо якщо покійний був заможним.

В такому випадку відсутність колючо-ріжучих предметів за столом значно знижувало ймовірність важких травм і смертей.

Як бачимо, у наших предків було достатньо причин, щоб заборонити вилки на поминках. А ми не їмо ними під час поминального обіду, продовжуючи традицію. Робимо це, швидше за все, віддаючи данину пам'яті попереднім поколінням.

Коли ще вилку потрібно відкласти

Поминки − не єдиний випадок, коли доводиться обходитися без вилки. Опинившись в ресторані або в гостях, також не завжди слід тягнутися за цим столовим приладом. Але тепер все залежить від поданих страв.

Перша страва

Звичайно ж, в першу чергу слід відзначити перші страви. Їх їдять виключно ложкою. Мало кому прийде в голову користуватися виделкою, це просто незручно, непрактично.

Яйце некруто

Навряд чи ви будете замовляти яйце в ресторані. Але на сніданок в готелі цілком можете отримати його. Яйце некруто часто подають на спеціальних підставках. Потрібно акуратно розбити верхню частину чайної ложкою і з'їсти його нею ж. Перепелині яйця прийнято тримати руками.

Довідка. Для омлету або глазуньи використовують вилки.

М'ясо, дичина

При подачі м'ясних страв намагаються використовувати столові прилади по максимуму. Виключенням служить дичину (рябчики, куріпки). Її дозволено їсти руками. Головне − не забудьте після їжі прополоскати пальці або витерти їх серветкою.

Морепродукти

Будьте акуратні, коли замовляєте морепродукти: крабів, омарів і креветок. Обходитися з панциром краба виделкою як мінімум незручно. Ви будете виглядати безглуздо і недоречно.

Її можна використовувати після того, як ви закінчите оброблення.

Десерт

Деякі десертні страви припускають використання чайної ложки. Гострий прилад тут недоречний! До таких страв належать морозиво, м'які десерти і муси.

Як бачите, правил, що забороняють використання гострого столового приладу, небагато. А це означає, що вам не доведеться червоніти, потягнувшись за виделкою тоді, коли її використання не передбачається.