Пристрій РК телевізора і принцип роботи

Судячи з кількості проданих моделей, РК-телевізори міцно зайняли лідируючі позиції на ринку і в серцях телеглядачів. На сьогоднішній день цей тип вибирають за оптимальне співвідношення ціни / якості при мінімальному споживанні електроенергії. У цій статті розповімо про ЖК-телевізорах, розкриємо секрет і принцип їх роботи, плюси і мінуси.

ДОВІДКА. Назва цих апаратів LCD пішло від англійського Liquid Crystal Display, дослівно це перекладається як рідкокристалічний екран. РК і LCD — назви одного типу телевізора.

Пристрій: як працює РК-телевізор

LCD або РК-система, як можна зрозуміти з назви, складається з масиву однотипних елементів — системи рідких кристалів, кольорових світлофільтрів – з допомогою них формується зображення, захисного скла, джерела мінливого світу.

Система кристалів з зовнішньої сторони рівномірно освітлює флуоресцентною лампою з холодним катодом. Від її місця розташування залежить робота самої панелі – відбудеться проходження або відбиття променя. Коли зовнішній вплив відсутній, світло вільно проходить крізь поляризатори. Видно підкладка. Управління рідкими кристалами (пікселями) відбувається подачею на них різниці потенціалів (напруги). Величина цієї напруги визначає, наскільки повернеться кристал, а отже — кут поляризації. Від ступеня поляризації залежить його яскравість. Відповідно, кристал пропускає більше світла, точка на екрані яскравіше. Потім світловий промінь проходить перпендикулярний потоку поляризаційний фільтр, кольоровий фільтр і проходить на екран.

ВАЖЛИВО. Пікселі на екрані телевізора не згасають ніколи, вони можуть тільки поміняти свою поляризацію, тобто інтенсивність світіння. Тому зображення не пропадає, а рівномірно змінюється кадр за кадром.

Якщо підсумувати, то працює це так – світловий потік фільтрується матрицею, що складається з безлічі окремих пікселів, що утворюють деяку мережу. Крізь цей фільтр проходять три основних кольори – синій, червоний і зелений, при їх комбінації один з одним, на екрані формуються кольорова картинка.

Примітки

 • Сучасні технології дозволяють подати напругу на будь кристал кожного з шарів матриці. Кожен шар матриці важливий, але головна роль приділяється першим двом, які виконані з чистого, без додавання натрію, скла, іменовані підкладкою. Саме між ними розташувалися рідкі кристали, а якщо бути точними, їх найтонший шар.
 • Кольорове зображення – результат використання матриці пасивних фільтрів, які за рахунок поділу джерела білого кольору отримують три основних – синій, червоний і зелений. З допомогою їх комбінації отримують будь-які кольори палітри.
 • Якщо кут поляризації рідкокристалічного кристала стає рівним 90º, щодо пасивного фільтра, світло через нього не проходить.
 • Часом відгуку вважається швидкість повороту кристала, при подачі на нього напруги. Воно скорочується від підвищення різниці потенціалів, швидше здійснюється поворот. Від цієї швидкості залежить чіткість зображення при зміні кадру. Для того щоб зробити цей параметр оптимальним, на кристал необхідно подати напругу максимальної амплітуди.

Переваги і недоліки технології

Плюси:

 • Низьке енергоспоживання — близько 30 Вт/ч. приміром, ЕЛТ телевізори споживають в 3 рази більше.
 • При інтенсивній роботі нагрівання не більше 30ºС. Практично виключено вигорання екрану.
 • На екран нанесено покриття антивідблиску, що виключає відображення, відблиски, геометричні спотворення.
 • Володіє малою масою, тонким екраном – не займає багато місця, кріпиться на стіну на кронштейн.
 • Відсутність шкідливих електромагнітних випромінювань, не шкідливо для очей.
 • Термін експлуатації, в середньому, довше плазми вдвічі. Потім просто замінюється лампа, а не сам екран.
 • Розміри екрану можуть бути від мініатюрних (наручний годинник) до 100 дюймів.

Мінуси:

 • Основні кольори пригнічують півтони і відтінки.
 • Існує так звана проблема шлейфу, залишкового зображення.
 • Великий час відгуку.
 • Малий, порівняно з плазмою, кут огляду.

Деякі особливості

 1. Контраст. Сучасні технології, за рахунок поляризації пікселя, дозволяють плавно в широкому діапазоні 0-90º змінювати яскравість. Тому в ЖК-телевізорах темні відтінки добре відображені і їх легко відрізнити.
 2. Яскравість. Як було вже зазначено раніше – поляризація не може змінитися миттєво – для цього потрібно якийсь час. Тому в телевізорах цієї системи виникає проблема відображення швидко змінюється, динамічної картинки.
 3. Обмеження кута огляду. За рахунок конструкції РК-дисплея, який має вигляд багатошарового бутерброда, відбувається обмеження кута огляду. Так, при деякому відхиленні очей від екрана, змінюється кут поляризації і, відповідно, яскравість кристала. Падає перенесення кольорів і контрастність зображення.
 4. Биті пікселі. Кристали не ламаються, тому вихід з ладу керуючого транзистора – тягне за собою битий піксель. Кристал, в залежності від технології, може повести себе по-різному – якщо при відсутності напруги світло крізь нього не проходить, то точка буде чорною, при проходженні максимуму потоку – буде горіти.