Як поміняти зливний механізм в бачку унітаза

Поломка зливного механізму бачка унітазу – ситуація завжди неприємна, що супроводжується часом тяжкими наслідками, аж до повного затоплення приміщення. Виклик сантехніка в такій ситуації не завжди можливий, але це не привід впадати у відчай – усунути поломку найчастіше можна і своїми силами, володіючи лише мінімальним набором інструментів, знаннями, отриманими з цієї статті, і неприборканим ентузіазмом.

Пристрій зливного бачка

Якщо говорити простою мовою, у конструкції будь-якого бачка присутній два вузли: один набирає воду в ємність і регулює її кількість, а інший її зливає. Перший, так званий вузол набору, складається з наступних елементів:

 • штуцера набору;
 • запірного механізму;
 • гнучкого шлангу;
 • скручування;
 • поплавця.

Вода потрапляє з водопроводу в штуцер набору через гнучкий шланг. Клапан штуцера при цьому регулює кількість води: коли під дією набраної рідини поплавок піднімається до необхідного рівня, цей клапан закривається, припиняючи надходження води в бак.

Якщо ж говорити про зливному сайті, то компонентів у його складі зазвичай менше. Злив фактично будь-якого унітазу «зав'язаний» на кнопці, якій спускають воду. Найчастіше вона приєднана до важеля, який у разі натискання кнопки піднімає запірний клапан, дозволяючи воді в бачку вільно зливатися вниз під дією сили тяжіння. Коли рівень води падає, поплавок відкриває клапан штуцера, і бачок знову починає заповнюватися.

Довідка. У багатьох конструкціях є ще один елемент: так звана трубка переливу. Її основна функція – «страховка» бачка від переповнення в разі поломки клапана штуцера, поплавця або його важеля.

В яких випадках зливний механізм підлягає заміні

Експерти в області сантехніки виділяють лише три найбільш поширені поломки, при яких всі «нутрощі» зливного механізму унітазу підлягають заміні:

 • знос поплавця або зливного клапана (зазвичай призводить до того, що бачок починає набирати воду безперервно і не зупиняється, навіть переполнившись);
 • загинання скрутки або несправність тріскачки;
 • поломка штуцера.

Існує проте безліч ситуацій, в яких можна обійтися без заміни основних деталей. Наприклад, причиною недобору води може стати банальний засмічення або навіть перегин гнучкого шланга.

В цьому випадку для усунення несправності буде достатньо перекрити подачу води до бачка, відкрутити шланг від бачка і пустити його в унітаз або відро, а потім відкрити подачу: якщо вода не поллється або натиск буде занадто слабким, необхідно продути шланг компресором або акуратно прочистити за допомогою підручних засобів.

Довідка. Очищення від забруднень, неминуче утворюються за час експлуатації, може зажадати і запірний клапан. Забруднення цієї деталі легко прочистити за допомогою жорсткої дроту або в'язальної спиці.

Як замінити зливний механізм

Якщо поломка відноситься до більш серйозних, ніж ті, що описані вище, то необхідність поміняти злив стає неминучою. Далі ми розглянемо детальний алгоритм дій, що описує заміну зливу в бачку найбільш простою і розповсюдженою конструкції.

Підготовка

Перед тим як приступити до демонтажу, необхідно перекрити подачу води і підготувати необхідний інструмент. До останнього належать:

 • набір гайкових ключів або розвідний ключ;
 • плоскогубці;
 • плоска викрутка;
 • лінійка.

Рада. Деякі майстри радять заздалегідь закуповувати замінні деталі, але ми вважаємо, що доцільніше відправлятися в магазин сантехніки вже після розбору основного вузла, щоб не помилитися з розмірами і моделлю тієї чи іншої деталі.

Покрокова інструкція по заміні

Процес заміни складається з наступних етапів:

 1. Крок 1: зняти кришку унітазу. На сьогоднішній день найбільш поширені кришки з однією або з двома зливними кнопками. У першому випадку кільце навколо кнопки необхідно вивернути (найчастіше воно обертається проти годинникової стрілки), а потім відсунути кришку пристрою в бік і зняти прищіпку, що служить додатковим її кріпленням. У випадку з двома кнопками необхідно спочатку, натиснувши одну кнопку, знайти невеликий отвір, розташоване в бічної частини другої кнопки, а потім акуратно вийняти її за допомогою викрутки. Після цього необхідно відкрутити шліцьовий гвинт, зняти кришку конструкції.
 2. Крок 2: локалізувати несправність. Уважно огляньте вузол на наявність механічних пошкоджень і сильних забруднень. Якщо вся система покрилася багаторічним нальотом, то знос основних її елементів – результат досить очікуваний, і всі вони підлягають заміні. Перед початком робіт варто злити воду з бачка. Більшість зливних пристроїв продаються тільки в зборі.
 3. Крок 3: придбати і підготувати до встановлення нову систему зливу. Для того щоб точно не помилитися з вибором, просто візьміть старе зливний пристрій з собою і попросіть консультанта в сантехнічному магазині підібрати таке ж або його аналог.
 4. Крок 4: монтаж. Коли стара система повністю демонтована, новий злив збирається згідно інструкції, що додається і монтується в бачок. Знята кришка бачка монтується в порядку, зворотному розбиранню, після чого підключається подача води проводиться перевірка працездатності системи. Рівень заповнення можна регулювати встановленим положенням поплавця, так що якщо вода почала стікати в унітаз через трубку переливу – відрегулюйте положення поплавця щодо клапана штуцера. Якщо всі елементи системи були встановлені вірно, ніяких проблем з подальшою роботою пристрою виникнути не повинно.

Рада. Якщо замість того, щоб стікати в унітаз, зайва вода з бачка подається прямо на підлогу, проблема, швидше за все, занадто високою трубці переливу. Її можна вкоротити, однак не перестарайтеся: занадто коротка трубка просто не дасть пристрою набрати відповідний рівень води і вкрай негативно позначиться на показниках приладів обліку.

Ну і наостанок: якщо є можливість, краще віддати перевагу зливного пристрою з латуні, ніж з пластику. Конструкції з латуні більш надійні і набагато повільніше зношуються, а це значить, що турбувати вас такий бачок буде набагато рідше.