Пристрій унітазу

Сучасне житло важко уявити без цього сантехнічного приладу. Грамотне проведення ремонту або заміна унітазу вимагають знань про принципи його роботи та інших особливостей. З чого складається унітаз, про типи, пристрої і функціонування сантехніки читайте в нашому матеріалі.

Види унітазів

Моделі розрізняються в залежності від параметрів:

 • форма чаші (воронкоподібні, тарілчасті, козиркові);
 • спосіб кріплення (підлогові і підвісні);
 • метод змиву (прямий і кругової);
 • з'єднання з каналізацією (вертикальне, горизонтальне, кутове – вибираються в залежності від розташування входу);
 • використовувані матеріали (фаянс, фарфор, метал, чавун, скло, камінь, пластик).

На замітку! Основні показники виробів прописані в нормативах і не можуть змінюватися за примхою виробників: висота від підлоги 40 см, ємність бачка від 6 літрів, навантаження в межах 200 кг.

Конструкція простого унітазу

Основні компоненти системи:

 • чаша, має з'єднання з каналізацією;
 • зливний бачок, оснащений обладнанням для спускання та набору рідини;
 • гнучка або жорстка (у вигляді труби з гайками) підводка, через неї подається вода;
 • прокладка між сантехнікою і каналізаційних виходом, застосовуються її гофровані прямі або ексцентрикові варіанти (в залежності від типу виробництва);
 • сидіння з кришкою, знаходиться поверх приладу і забезпечує зручність користувача.

Важливо! В схемі є необхідна кількість гумових деталей, що створюють герметичність між різними частинами сантехніки.

Пристрій чаші

Це цілісний виріб, зовнішній вигляд якої визначає ступінь чистоти унітазу після проведення зливу. Всередині неї передбачений сифон, завжди наповнений водою, він блокує проникнення в кімнату газів і запахів з каналізації.

Різновиди елемента мають свої особливості:

 1. Тарілчаста конструкція (має полицю в задній стінці) вважається застарілою, характеризується великою витратою води, відходи погано змиваються, з часом можуть з'явитися іржаві патьоки. Проте хороша наповнюваність лунки забезпечує відсутність сплесків на поверхні.
 2. Козырьковая форма поширена в імпортних виробах, виготовляється під кутом вперед (до 45º, чим більше значення, тим менше ймовірність сплеску крапель), в ній не скупчуються погані запахи, немає іржі.
 3. Воронкоподібний варіант відрізняється хорошими гігієнічними властивостями. Він поєднує переваги попередніх моделей, плюс до цього забезпечує помірний витрата води. Отвір знаходиться в центрі і забезпечує якісний змив. Але в процесі спуску можливі бризки.

Як функціонує зливний механізм?

Це запірний пристрій виконує два завдання:

 • не допускає випадковий злив рідини в чашу (перекриває отвір до моменту натискання клавіші);
 • забезпечує захист від переповнення ємності водою (за допомогою переливної трубки), зчленовується з важелем і регулює напір рідини при спуску.

На замітку! Застарілою є конструкція, що містить витягуються шток, тепер вона замінена важелем, розміщеним усередині системи. Клавіша на кришці бачка (або вбудована в стіну кімнати) активує його роботу.

Зустрічаються варіанти з однією або двома кнопками. У першому випадку при натисненні рідина спускається цілком, у другому – є режим як повного спуску, так і половини обсягу. У деяких моделях одна клавіша об'єднує обидві функції (глибина натискання визначає кількість пускової рідини). Це дозволяє економити ресурс, якщо немає необхідності повністю спустошувати ємність.

По виду спуску розрізняється каскадний і кругової злив:

 1. У першому випадку з отвору виходить один потужний, спрямований прямо вниз, потік. Цей спосіб не дозволяє економити воду і омиває чашу нерівномірно, але відрізняється надійністю і довговічністю системи.
 2. У другій варіації рідина подається з групи отворів під обідком унітазу, вона безшумно сходить по колу і повністю очищає поверхню сантехніки. Термін служби може скорочуватися через закупорки щілин (якщо вони мають невеликий діаметр).

Зливний бачок

Це найбільш технічно складний і невід'ємний компонент системи. Являє собою резервуар з 2-ма або 3-ма) отворами подачі і спуску рідини. Включає дві складові:

 • впускний клапан, містить поплавок, від якого залежить рівень води піднімається вище по мірі наповнення, і блокує подальше її набір), з'єднаний з водопровідним гнучким шлангом.
 • запірна арматура, відповідає за злив.

Важливо! Пристрій можна регулювати, щоб зменшити витрати рідини, однак її мінімальний обсяг буде погано очищати забруднення.

Елемент монтується одним із способів:

 • вище основного пристрою;
 • кріпиться до приладу (унітаз-компакт);
 • вбудовується в стіну кімнати (прихована установка, інсталяція).

Вакуумний унітаз

Ця новітня модифікація зовні не відрізняється від стандартної сантехніки. Її перевага – в економному витраті води, за рахунок використання в зливі не тільки рідини, але і повітряних мас.

Довідка! За один спуск система витрачає літр рідини і повітря, проти 8 літрів в звичайному варіанті.

Будова та складові частини пристрою відповідають класичній схемі, це клапан, контролер випуску і т. д. Конструкція може встановлюватися як в підлоговому, так і в настінному виконанні. Спосіб функціонування відрізняється простотою і ефективністю. Його особливості:

 • спеціальні вакуумні насоси сприяють розрідженості повітря;
 • клавіша при натисканні відкриває клапан, повітря проходить всередину;
 • водний клапан через шланг контактує зі змивним отвором;
 • кнопка активує промивний механізм.

Коли заданий період закінчується, вакуумний клапан повертається у вихідне положення, активність водного затвора можна продовжити гвинтом на клавіші.

Злив завершено, рідина знову починає надходити. Якщо в цей момент натиснути на кнопку, отвір відкриється, і в чашу кинуться повітряні маси, вони видалять як забруднення, так і залишилися запахи. По закінченні цієї процедури система подачі омиє унітаз мінімальною кількістю води, а клапан знову повернеться в початкове положення.

Як працює навісний унітаз?

Це обладнання має істотні зовнішні відмінності від інших моделей, але його принцип дії відповідає традиційній сантехніці.

Особливості:

 • практичність, компактні розміри;
 • багатофункціональність (можна прилаштувати біде);
 • всі комунікації вмонтовуються в стіни і ховаються під знімними панелями;
 • накладний матеріал, що маскує арматуру, забезпечує звукоізоляцію, легкість прибирання, комфорт у використанні;
 • видимими залишаються тільки необхідні частини (чаша з сидінням, керуюча кнопка).

Каркас, на який кріпляться невидимі оку бачок і труби, іменується інсталяцією. Він може бути у двох варіаціях:

 • рама, що має різні розміри, створює рівномірний розподіл ваги, з упором на стінки і підлога;
 • блок, в цьому випадку вся тяжкість конструкції і користувача лягає на некапитальную стіну.

Унітаз став невід'ємною частиною сучасного житла. Його технічні параметри підвищуються разом з розвитком технологій, але основні елементи залишилися колишніми. Різноманітність моделей, що працюють з ідентичного принципом, дозволяють зробити вибір, базуючись на перевагах певних частин сантехніки (форма чаші, тип спуску і т. д.). Сподіваємося, наша стаття допомогла вам розібратися в цих непростих питаннях.