Хто придумав мультиварку

Технології активно розвиваються і впроваджуються в наше життя, роблячи її більш комфортною. Так, кухонні помічники роблять процес приготування їжі набагато простіше і швидше. Хлібопічка, пароварка, піч, аерогриль і багато інші побутові прилади використовуються майже на кожній кухні. Але особливе місце в цьому списку займає мультиварка, яка увібрала в себе можливості всіх перерахованих вище пристроїв. Винахід не було спонтанним і має свою цікаву історію розвитку. Так давайте дізнаємося, хто ж придумав і винайшов мультиварку.

Коли з'явилися перші мультиварки

Першими прототипами сучасних мультиварок були японські рисоварки середини XX століття. В рамках розвитку військової промисловості було піднято питання автоматизації приготування рису для потреб армії в польових умовах.

Запропонованим рішенням була дерев'яна посудина для приготування з нагріваючим елементом, що мають примітивну функцію автоматичного відключення. Хоч і не володіючи достатнім рівнем безпеки, це дозволяло готувати рис у великих кількостях при мінімальній витраті людських ресурсів.

Подальші модернізації пристрою дозволили розширити асортимент страв, який став включати інші каші і деякі супи, був доданий режим підігріву і підтримки температури. Все це стало можливим завдяки переходу з аналогових схем на програмовані мікропроцесори.

Вже до кінця століття прогресуючий функціонал машин зацікавив інвесторів і рисоварки з'явилися на японському ринку. Виробники намагалися розширити можливості їх використання, а кулінари почали видавати книги рецептів, орієнтовані саме на мультиварки.

Еситада Мінами

Винахідником мультиварки в її сучасному уявленні вважається японець Еситада Мінами, концепція якого була реалізована компанією Toshiba в 1956 році. Відмінною рисою його винаходу, зробила прорив у розвитку кухонних технологій, стала повна автоматизація процесу готування.

Всі прилади до нього можна було назвати автоматичними лише частково. В тій чи іншій мірі вони все ж мали потребу в постійному людському нагляду.

Виключити кухаря з цього ланцюжка Мінами вдалося завдяки ідеї створення двох суміщених ємностей, одна всередині іншої. У зовнішню з них заливалася тільки вода, в той час як у внутрішню засипався промитий рис.

Після того, як крупа повністю вбирала в себе воду, на стінці зовнішньої ємності спрацьовував датчик, який сигналізує про завершення процесу і відключає подачу електрики на нагріваючий елемент.

З цього моменту кухарю потрібно було лише наповнити пристрій інгредієнтами, натиснути на кнопку включення і через час дістати з нього готовий до вживання продукт.

Як розвивалися мультиварки

Модель Toshiba виявилася дуже вдалою. Прилад одразу ж здобув популярність. Для забезпечення попиту на ринку компанія виробляла до 200 000 екземплярів в місяць. В таких умовах у фірми не могло не з'явитися конкурентів.

У другій половині XX століття головним з них стала ще одна компанія з Японії, Zojirushi. Їх нововведення стали новим етапом у розвитку мультиварок. Починаючи з 1965 року, вони починають оснащувати свої пристрої регульованими таймерами. Це дозволяло не тільки управляти часом і інтенсивністю готування, але й відкрило можливість приготування декількох блюд одночасно, з окремим таймером для кожного.

Крім цього, саме Zojirushi зробили функцію підтримання температури на одному рівні обов'язковою у своїх моделях. Це просунуло рівень автоматизму мультиварок ще далі, оскільки відтепер не потрібно було навіть вчасно діставати з неї продукти. Вони могли зберігатися там довгий час, залишаючись гарячими.

Відносну монополію в сфері виробництва мультиварок Японія втратила у 90-их роках минулого століття. Першість перейшла до Китаю. Компанії КНР успішно перейняли японський досвід і технології, а їх продукція вигідно відрізнялася низькою ціною.

Висновок

Конкуруючи за ринки, виробники продовжують удосконалювати прилади і сьогодні. Досконалий прогрес зробив з цього пристрою повноцінного кухонного робота, здатного взяти на себе всі процеси на кухні. Сучасна мультиварка вміє готувати будь-якими способами:

  • тушкувати;
  • варити;
  • смажити;
  • піч та ін.

Варіативність її параметрів, режимів та дизайну має мало спільного з аналогами з минулого століття. Варто лише згадати дерев'яну коробку з двома контактами і порівняти її з сьогоднішнім приладом з двома десятками вбудованих програм і футуристичним дизайном.

На полицях магазинів доступні різноманітні кухонні помічники, що відрізняються місткістю, портативністю, можливостями і вартістю. Купівля мультиварки здатна не тільки багаторазово спростити приготування їжі вдома, але й урізноманітнити своє меню новими стравами.