Як зібрати ручну м'ясорубку

Ручна м'ясорубка – нескладний пристрій, яке кілька століть служить для перемелювання м'яса і різних продуктів.

На кожній кухні можна зустріти цей прилад, що перетворює м'ясо в соковитий фарш. А крім того, вона витискає сік з м'яких овочів, пюре з фруктів, використовується для виготовлення печива і макаронних виробів з тіста.

Особливості ручних м'ясорубок

Хоча в сучасному світі електрична побутова техніка безжально витісняє механічні прилади, багато людей віддають перевагу саме ручні агрегати для перемелювання м'яса.

Деякі господині впевнені, що м'ясорубки ручні – це пережиток часу. Однак переваги пристроїв доводять зворотне.

Переваги

 • Низька вартість у порівнянні з електроприладами аналогічного призначення.
 • Довговічність.
 • Простота експлуатації.
 • Можливість використання в будь-яких умовах (на дачі, у дворі).
 • Незалежність від джерел електроенергії і напруги.

Досвідчені кулінари впевнені, що смак перемеленого м'яса, пропущеного через грати ручної м'ясорубки, набагато краще, ніж отриманий з допомогою електроприладу.

Справа в тому, що консистенція фаршу виходить досить великої, а не повітря, кремоподібної.

Рада. Такий фарш краще для приготування котлет та інших м'ясних страв – він добре тримає форму і не розсипається.

Для об'єктивності потрібно зазначити, що пристрій має і недолік. При використанні ручного агрегату є необхідність прикладати великі зусилля для переробки м'яса.

Рада. Щоб полегшити роботу, потрібно стежити за станом різальних кромок ножа, регулярно заточувати. Якщо ріжучі поверхні гострі, то м'ясо перемелюється легко.

Матеріал корпусу

Ручні агрегати виконували з чавуну, сталі, міцного пластику, алюмінію. Радянські м'ясорубки, які відливалися з чавуну, були дешевими і простими в експлуатації. У багатьох господинь вони збереглися досі. Їх неможливо зламати, але вони мають досить велику вагу.

М'ясорубка з алюмінію набагато легше. Вона також довго служить, але крутити м'ясо на ній важко – потрібно прикладати більше зусиль.

Пластикові моделі легкі і функціональні, але недовговічні. З ними слід поводитися акуратно, щоб не зламати.

Як працює ручна м'ясорубка

Звичне кухонне пристрій — досить просте технічне пристосування з конструктивною боку.

Його принцип дії базується на двох моментах – ручному приводі і механічному тискі, яке створюється шнеком.

 • М'ясо, завантажене в чашу, потрапляє на шнековий вал. Він виконує функцію транспортера.
 • За рахунок фізичного впливу м'ясо переміщається шнеком в бік виходу і притискається до решітці.
 • Ніж обертається і рухається по площині решітки, відрізає фрагменти м'яса від великих шматків.
 • Відрізані шматочки можуть пройти крізь грати тільки після того, як будуть досить дрібними. Не рекомендується завантажувати в мясоприемник занадто великі шматки, так як вони можуть заблокувати роботу агрегату.
 • Отриманий фарш проходить крізь грати і потрапляє в ємність, яку потрібно попередньо підставити під затискну гайку.

Процес подрібнення відбувається безперервно до тих пір, поки обертається ручка м'ясорубки. Якщо отриманий фарш недостатньо дрібний, то можна пропустити його ще раз. Якість помелу можна настроювати за допомогою змінних решіток.

У випадку застрягання великих шматків м'яса або жилок можна прокрутити рукоятку в зворотному напрямку, використовуючи реверс шнека. Продукт вийде назовні через верхнє отвір і може бути завантажений знову. Причиною некоректної роботи може також стати намотування волокон на ніж. У цьому випадку потрібно розібрати прилад, прочистити вручну і зібрати заново.

Рада. Щоб зберегти всі частини агрегату в працездатному стані і запобігти появі на них іржі, потрібно розбирати м'ясорубку після кожного використання.

Деталі та комплектуючі

Ручна м'ясорубка складається з декількох частин, які представлені на фото.

 • Основний суцільнометалевий корпус з міцного металу (чавуну чи сталі). Всередині нього є ребра, призначені для відділення шматочків м'яса такого розміру, які зможуть пройти по шнеку.
 • Мясоприемник для закладання продуктів. Буває знімним і стаціонарним.
 • Шнек-вал. З його допомогою відбувається просування перемелюваних продуктів з чаші до різців, а потім до виходу. Шнек має вигляд спіралі, виготовляється з міцного металу.
 • Ніж, перемалывающий все, що потрапляє в мясоприемник. В центрі є квадратне отвір для надягання на шнек. Може бути з чотирма ріжучими лопатями або дискового типу. Важливо встановлювати ніж коректно, щоб механізм не заклинило.
 • Сітчасте кільце або решітка (її називають нерухомим ножем). Стандартний розмір отворів для отримання м'ясного фаршу 4-4,5 мм. На решітці є виступи, які допомагають закріпити її нерухомо між корпусом і гайкою.
 • Зовнішня накатная гайка, надійно утримує робочий інструмент на валу: ніж і решітку. Виконується з міцного металу, всередині нарізана різьба, яка поєднується з різьбою на корпусі.
 • Ручка, що приводить в рух вал. Місце для хвату рукою зазвичай виконано з пластмаси або дерева.
 • Гвинт-фіксатор для затиску рукоятки і кріплення її на валу.

А також до агрегату можуть йти додаткові решітки, зйомні ножі, насадки для кебабів, томатного і фруктового соку.

Збираємо ручну м'ясорубку

Щоб експлуатація механічної м'ясорубки не викликала проблем, важливо переконатися, що всі її частини чисті. А також важливо коректно її зібрати, виконуючи покроково наступні дії.

 • В заднє отвір корпусу вставити шнековий вал вузькою стороною всередину. На більш товстий кінець надівається ручка, а на квадратний маленький виступ – ніж. Зазвичай вузька частина має квадратний перетин, а місце для ручки – кругле з однією плоскою стороною.

 • Надіти рукоятку на широкий стрижень і зафіксувати її гвинтом.
 • Надіти ніж плоскою стороною назовні, щільно притуливши до валу. Це найважливіший момент у збірці усієї конструкції. Від правильного розташування ножа залежить коректна робота агрегату. Якщо встановити його протилежною стороною, то м'ясорубка буде продавлювати продукт, а не рубати.

 • Надіти решітку таким чином, щоб вона була максимально щільно притиснута до площини ножа.

Важливо! На корпусі є невеликий виступ, а на ребрі решітці виїмка. Потрібно поєднати ці дві деталі максимально точно, інакше не вийде щільно закрутити гайку.

 • Накрутити притискну гайку, обертаючи її вправо до упору. Після закріплення гайкою решітка повинна бути зафіксована нерухомо – не вивалюватися і не крутитися. Якщо не вдається щільно затиснути гайку, значить, перекошена решітка. Потрібно відкрутити її, щоб поправити деталі і нагвинтити знову.

Запам'ятавши одного разу нюанси розташування ножів і кріплення, більше не доведеться стикатися з труднощами при складанні будь-якої моделі м'ясорубки. Вам завжди вдасться правильно збирати пристрій.

Важливо! Використовуйте саме ті ріжучі інструменти, які входять в комплект поставки цієї м'ясорубки, вони не є взаємозамінними.

Сталеві ножі вимагають регулярної заточування, тому що саме від їх гостроти залежить якість помелу.

Кріплення м'ясорубки на столі

Ручна м'ясорубка вимагає деяких зусиль для перемелювання м'яса, а значить зібраний агрегат повинен бути надійно закріплений на столі.

Для фіксації передбачений спеціальний затискач з різьбленням – струбцина, а в деяких моделях вакуумна присоска для кріплення до гладкої робочої поверхні.

Для закріплення струбциною потрібно:

 • встановити агрегат на край рівній поверхні столу;
 • утримуючи рукою, закрутити гвинт, розташований знизу (за принципом слюсарних лещат).

Деякі моделі оснащені гумовими ніжками, щоб захистити поверхню столу від пошкодження металевим приладом.

Рада. Якщо гумові ніжки відсутні в комплекті, слід самостійно підібрати пом'якшувальні прокладки. Замість них можна використовувати тканину або звичайну газету.

Це запобіжить «сованню» металевої поверхні лапки і полегшить процес перемелювання м'яса.

Якщо не прикріпити м'ясорубку до стільниці, то в процесі роботи вона буде соватися і зіскакувати, а значить, перемелювання м'яса зажадає додаткових зусиль для утримання приладу.

Зважаючи значної ваги, падіння пристрою на ногу або на підлогу небажано.

Як розібрати м'ясорубку

Після кожного використання слід розібрати м'ясорубку, щоб помити всі її частини, висушити і скласти для зберігання.

Важливо! Агрегат можна мити в зібраному стані, так з нього неможливо вичистити всі залишки м'яса.

Порядок дій

Розбір не складе труднощів, якщо поетапно виконати декілька дій.

 • Розкрутити притискну гайку (прихопити рушником, щоб рука не ковзала).
 • Зняти деталі з пальця шнека.
 • Відкрутити гвинт, що фіксує рукоятку.
 • Зняти рукоятку.
 • Вийняти шнек.

Розбирати м'ясорубку краще над раковиною або над столом, щоб залишки продуктів не випали на підлогу.

Коли агрегат розібраний, потрібно очистити всі його деталі, вимити гарячою водою і розкласти на поверхні до повного висихання.

Ножі краще мити в холодній воді, так як гаряча негативно впливає на їх гостроту. Якщо застрягли у решітці фрагменти м'яса, то можна скористатися зубочисткою або сірником, щоб виштовхнути їх.

Рада. Після того як прокручено все м'ясо, можна пропустити сиру картоплину або шматочок хліба. Це полегшить подальшу очищення приладу.

Краще зберігати м'ясорубку по частинах, а збирати безпосередньо перед експлуатацією. Для надійної роботи механізму можна змастити всі внутрішні частини соняшниковою олією перед початком помелу.

Якщо дотримуватися правил зберігання ручної м'ясорубки і дбайливо її використовувати, то вона може служити багато років.