Чим відрізняється оверлок від швейної машинки

Швейна машина – це обладнання, яке виробляє зшивання щільних матеріалів. Оверлок – це швейна машина, яка обробляє краї нестандартних тканин, запобігаючи розпускання ниток матеріалу. Кожне окреме пристрій здатний відтворювати тільки один вид шва починаючи від звичайних прямих строчок і закінчуючи декоративними лініями. Загальна особливість цих швів – еластичність, що дозволяє працювати навіть з тканинами з трикотажу. Бажано наявність зубчастої рейки, яка в процесі роботи з делікатним матеріалом трохи розтягує тканина, дозволяючи відтворювати більш точні і якісні шви.

Основні відмінності оверлока від швейної машини

Головна відмінність оверлока від звичайної швейної машини – замість човникової деталі встановлені два петельника, які і виконують його функції. Як доповнення до них йдуть два ножі, верхній і нижній, що відповідають за обрізання і обробку країв виробу.

Пристрій нинішніх оверлоков передбачив можливість прибрати ножі, коли потрібно, тільки обшивши тканини. У тому числі в деяких моделях встановлено дві пари петельників, які можуть відтворювати шви з чотирьох ниток. В процесі роботи можна відключати один, два або відразу три петельника, в залежності від того, з якої кількості ниток необхідно отримати шов.

Також оверлоки розрізняються між собою за зовнішнім виглядом переплетень. Від петельників залежить те, як будуть переплітатися нитки між собою, і скільки згодом рядків вийде у кожному шві. Будь шов виконується одним конкретним петлітелей, але існує обметочний шов з трьох ниток, у якому задіяно обидва петельника. Він призначений для обробки сипучих матеріалів.

Мініатюрний язичок переплітає нитки, тим самим відповідаючи за ширину швів оверлока. Якщо його прибрати, то можна отримати трьох нитяну облямівку, ширина якої не перевищує 2 мм На додаток до язычку можна встановити невелику скобу з металу на верхній петельник, яка підводить нижню нитку до голці, допомагаючи сформувати двох ниткове переплетення. Заправляється нитка відразу в голку і нижній петельник.

Важливо! Оверлок може відрізнятися від швейної машинки кількістю необхідних ниток. Тобто, якщо оверлок одночасно використовує до п'яти ниток, то швейна машинка справляється, лише з двома нитками.

Оверлок використовує нитки таким чином, що вони не рвуться в процесі обробки матеріалу. Така можливість з'являється завдяки напрямом ниток не в саму шпульку, а відразу в бобіну петель. В результаті обметочний шов виходить міцним і здатним до розтяжці. Довжина кожного стібка збільшується, і згодом нитки витрачаються не так економно, як це відбувалося зі швейною машинкою.

Може швейна машина замінити оверлок?

Сам по собі оверлок йде як додаток до швейній машинці, збільшуючи функціонал її можливостей. Але варто зауважити той факт, що і без нього вона може непогано працювати. І до недавнього часу так і було, тому що оверлок практично не з'являвся в магазинах, і знали про його існування лише одиниці професійних швачок.

Швейна машинка призначена для з'єднання країв тканини. Але, нехай і повільно, вона може обробляти краї щільних матеріалів. У випадку з легкими тканинами, наприклад, шифон, її краще не використовувати, оскільки неминуче поява дефектів і розтяжок.

Що таке оверлок на швейній машині

Якщо людина не планує професійно займатися пошиттям одягу, то в придбанні оверлока немає особливої необхідності. Деякі моделі швейних машин мають вбудовану програму відтворення обметочниє рядки на певних матеріалах. Вона допоможе обробляти краї виробів, і в цілому поліпшить якість отриманих швів. Наявністю даної програми краще цікавитися відразу під час покупки швейної машинки. Але буває, виробник сам надає опис таких можливостей на корпусі апарату.

Іноді в комплекті зі швейною машинкою йде оверлочна лапка. Але її придбати і окремо, якщо апарат передбачає можливість її установки. Вона не може стати повноцінною заміною, але здатна допомогти поєднати два приладу в одному, надаючи швейній машинці частину функцій оверлока.