Що таке оверлок

Науково-технічний прогрес не стоїть на місці, і зачіпає навіть такі тривіальні, на перший погляд, пристрої, як швейні машинки. Як не заплутатися у складних термінах і полегшити процес пошиття одягу? Як у цій справі може допомогти оверлок і що це таке? Чи можна купити швейну машинку, вже оснащену оверлком?

Що таке оверлок і для чого він потрібен

Оверлок – це спеціалізована швейна машинка, яка дозволяє одночасно зрізати зайві нитки і обметати зрізи. Шов, виконаний за допомогою оверлока, можна зустріти на будь-якому одязі фабричного виробництва. Зазвичай в оверлоку використовується від двох до п'яти ниток, в залежності від виду тканини.

Важливо: оверлок призначений тільки для обрізки тканини і обметування країв матеріалу.

Недосвідчена швачка може переплутати оверлок, коверлок (швейна машина, яка поєднує в собі распошивальную машину і оверлок) і плоскошовной машини або распошивалки (використовується для шиття з сильно тягнуться тканин. Наприклад, трикотаж дозволяє зшити полотнище без обрізання). Однак візуально відрізнити їх досить просто. Найменша для «рукави» якраз у оверлока, оскільки він призначений тільки для обметуванням та зрізання ниток.

Оверлок в швейній машинці

Звичайна швейна машинка не здатна поєднати в собі відразу декілька видів швів з оверлочным. Однак існує думка, що бувають швейні машинки з оверлком, і люди, які не розбираються в цих пристроях, просять продавців у магазинах продати їм саме такий. Це помилка пояснюється тим, що перші машинки, які вміли робити шов «зигзаг» використовувалися ще і для обробки країв одягу за допомогою цього шва. Але в дійсності оверлочный шов далекий від нього, і має зовсім інші функції.

Елементи оверлока, які широко використовуються під час шиття вироби:

 1. Можливість на автоматі натягнути нитки. Одна з принад оверлока в тому, що його можна налаштувати таким чином, щоб нитки автоматично напиналися тоді, коли вам це необхідно. Найчастіше це машинки, що мають комп'ютерний інтерфейс. Однак для дослідної швачки не складе праці натягнути нитки вручну – це швидко і нескладно.
 2. Налаштування ширини стібка, яка дозволяє проконтролювати шов і зробити його щільніше там, де це необхідно.
 3. Можливість обточити шов хвилями – це функція дозволить прикрасити річ (наприклад, рукави або край кофтинки) і незамінна при шитті спідниць чи суконь.
 4. Можливість при необхідності увімкнути або вимкнути ніж, що зрізає зайву бахрому і нитки у краї виробу.
 5. Роликовий шов, широко використовується для обробки країв рукавів-крилець і воланів.

Зверніть увагу: деякі новачки набувають оверок в якості швейної машинки. Це в корені невірно: оверлок призначений лише для обробки швів та країв виробу, однак, ні в якому разі не для шиття безпосередньо. Звичайно, це правило не працює для трикотажних речей – завдяки тому, що оверлок може зшивати краї полотен тканини, можна обійтися тільки їм тим, хто використовує у шитті тільки трикотаж і стрейчеві тканини.

А чи можна обійтися без оверлока, а лише однією швейною машинкою? Можна, за допомогою спеціальної оверлочної лапки для швейних машин. Така лапка, звичайно, не замінить все функцій оверлочної машинки, але дозволить виконувати основні шви. Оверлочна лапка, на відміну від машинного, має спеціальний стрижень, який дозволяє контролювати натяг нитки. Завдяки цьому шов при обметування вийде значно акуратніше і красивіше. Недолік такої лапки в тому, що вона нездатна повністю замінити оверлок — хоч шов зовні буде схожий, його все одно доведеться повторити звичайної прямої рядком на машинці.

Важливо: якщо ви хочете придбати оверлочну лапку, то спочатку перевірте, немає чи такий вже у вашої машинки. Якщо ні, то не прагнете придбати першу-ліпшу – виробники швейних приладдя роблять оверлочні лапки спеціально для певних фірм швейних машин. В принципі, яку саме купувати лапку неважливо, тому що принцип дії у всіх один і той же.

З чого складається оверлок

Стандартний побутової оверлок має два петельника і зовні схожий на швейну машинку. Має два ножі – верхній і нижній – для зрізання зайвих ниток. Також є верхній і нижній петельник, махове колесо, лапка і голка (кількість залежить від виду шва). Оверлок укладений у корпус, який кріпиться до робочої поверхні за допомогою ніжок.

Незважаючи на те що оверлоки можуть використовувати в роботі від двох до п'яти ниток, звичайний оверлок, що використовується для пошиття одягу в домашніх умовах або в невеликому ательє розташовує чотирма нитками. На відміну від класичної швейної машинки нитка з котушки оверлока відразу ж переходить в петлители, минаючи шпульку. За рахунок машина створює абсолютно особливу позицію, схожу на складну косу, яку створити на простий швейній машинці складно. При використанні оверлока потрібно бути готовим до того, що витрата ниток буде дуже великий. Це пояснюється не тільки відразу декількома котушками, але і самою технікою плетіння стібка.

Важливо: з-за великої витрати ниток на оверлоці, набагато вигідніше купувати відразу великі котушки ниток у пакуваннях.

Можливості оверлока

У чому переваги оверлока, чи варто його купувати чи можна обійтися без нього? Шити можна і без оверлока – так роблять багато швачки довгі роки, обметывая шви на звичайній швейній машині. Коли варто купувати оверлок:

 • ви плануєте професійно зайнятися шиттям або шити на замовлення: більшість клієнтів хочуть отримати річ непросто аналогічну фабричній, а навіть більш високої якості, тому без професійної обробки шва тут не обійтися.
 • більшість тканин, з яких виготовляється продукція, трикотаж? Оверлок в таких випадках — просто необхідна річ. Теж стосується і стречевых речей: боді, купальники, а також костюми для виступів і занять деякими видами спорту, наприклад, фігурним катанням, художньою гімнастикою, синхронним плаванням.
 • для тих, кому важлива виворіт речі теж потрібно придбати необхідні інструменти і матеріали – враження навіть від симпатичної зовні футболки може бути зіпсовано невдалим швом.

Види швів

За допомогою оверлока можна створити безліч різноманітних швів, однак, ми розберемо найбільш популярні варіанти:

 1. Двухниточная ланцюгова строчка, яка широко поширена і часто використовується для прикраси готового виробу. Можна використовувати для тягнуться речей.
 2. Плоскі шви різної ширини, які просто ідеально підходять для обточування футболок і майок.
 3. Трехниточный шов, один з найпоширеніших, який дозволяє красиво завершити краю виробу.
 4. Четырехниточная укріплювальних рядок.

Чому все-таки варто придбати оверлок? Шви у швейної машинки і оверлока дуже відрізняються. Звичайно, можна обмітати край за допомогою швейної машинки: спочатку відстрочити край «зигзагом», а потім ще раз прострочити його. Однак, якщо порівняти таку обметування з фотографій, стає очевидно, що оверлочні шви для обметування не порівнянні за зовнішнім виглядом з машинною строчкою.

Хоча зовні обметочний шов, виконаний на друкарській машинці, може імітувати оверлочный, достатньо кілька разів необережно потягнути тканина (а при носінні це неминуче), і можна попрощатися зі швом – він просто лопне, і все доведеться починати спочатку. Якщо ви думаєте, що зможете обійтися лише оверлочної лапкою, то не варто спокушатися – якість шва на машинці не порівняти з оверлочным. Саме тому навіть найменші ательє і професійні швачки, які працюють на замовлення, мають цю чудову машину, що робить їх коло можливостей.

При виборі оверлока орієнтуйтеся на фірму і кількість використовуваних ниток – чотири або п'ять — саме те, що потрібно. Справа в тому, що многониточные оверлоки можна з легкістю трансформувати в двонитковий або тринитковий – так ви купуєте багатофункціональний пристрій, вбиваючи відразу двох зайців. Також многониточные пристрої мають ще й кілька програм обметування – це теж однозначний плюс. За допомогою оверлока можна підібрати сходинку в залежності від виду тканини бавовняної, стрейчевий або трикотажної.

Купувати оверлок чи ні, кожен вирішує для себе самостійно. Якщо ви шиєте для себе і близьких чи берете (нехай навіть рідко) роботу на замовлення, то оверлок вам обов'язково потрібен – якість шва незрівнянно з машинним. Для тих, хто шиє тільки для себе з бавовни, наприклад, оверлок купувати необов'язково користуватися ним ви будете рідко.