Який витрата газу газової плити в годину і як заощадити?

Вирішили почати економити гроші, встановивши газовий лічильник, щоб платити не за середніми показниками, а за фактично використаний газ? Тоді вам слід розрахувати витрату газу вашої газплитой, щоб підібрати коректний по потужності газомер.

Скільки газу споживає плита

У порівнянні з газовим котлом і газовою колонкою, газова плита бере настільки мало газу, що цей показник можна взагалі в розрахунок не брати. Наприклад, в зимовий час ви використовуєте 500-600 кубів газу, а влітку – лише 40-50 куб. м. Левова частка (80-90%) витрати газу припадає на підігрів води колонкою, а не на приготування їжі на газовій плиті. Тобто плита у вас бере 3-5 кубометрів газу на місяць. Просто мізер якийсь!

Але якщо ви зібралися ставити газовий лічильник, маючи в господарстві лише одну газову плиту, вам обов'язково слід вирахувати максимальні показники споживання газу, щоб вибрати правильно прилад для його обліку.

Скільки ж бере газу газова плита за одну годину і за місяць? Щоб відповісти на це питання, нам потрібно знати:

 • кількість конфорок;
 • потужність пальника кожної з них;
 • частоту використання плити домочадцями.

У документах на плиту зазвичай вказується потужність пальників. Припустимо, у вас чотирьохконфорочна плита з пальниками потужністю:

 • одна на 1 кВт;
 • дві з 1,9 кВт;
 • одна на 3,5 кВт.

Суму потужностей пальників (в нашому випадку 8,30 кВт) ділимо на теплопровідність газу (8-11 кВт·год/куб. м) і отримуємо в результаті витрата газу: 0,8-1 куб. м/год. Це, звичайно, максимальний показник для випадку, якщо всі чотири конфорки будуть працювати безперервно! Але саме він нам і потрібен, щоб вибрати підходящий газомер. А вже він-то і визначить, скільки газу фактично йде на роботу вашої плити.

Якщо ж у вас 2-конфорочна або 3-конфорочна плита, то витрата газу буде і того менше.

У разі, якщо плита стоїть на вашій кухні ще з часів царя Гороха, та документи на неї десь безнадійно загубилися, скористайтеся для розрахунків усередненими даними: потужність плити порахуйте за 10 кВт, і в результаті вийде, що витрата газу складе 1,2-2,5 куб. м.

Про газові лічильники

Вирахувавши витрата газу, можемо приступати до підбору моделі лічильника газу. Дуже важливо підібрати його відповідно з потужністю газових приладів, щоб уникнути неточностей у фіксації результатів використаного газу. У такому разі газомер доведеться замінити, а це додаткові витрати на покупку нового лічильника і плату за його встановлення.

Індекс потужності газового лічильника позначають буквою G. Якщо ви користуєтеся тільки газовою плитою, без котла та колонки, то, знаючи, що газу ваш прилад здатний витрачати не більше 2,5 куб. м, вибирайте лічильник G1,6, ну, в крайньому випадку, G2,5, але не більше того.

Якщо ж ви використовуєте блакитне паливо для обігріву житла, і для підігріву води, і для приготування їжі, тоді можуть виникнути проблеми з вибором газоміра. Адже мінімальний витрата газу складе 0,3 куб. м/годину (коли будете користуватися тільки однією плитою), а максимальний — 7,1 куб. м/годину (коли взимку станете підігрівати газом батареї і воду для миття). Лічильника з індексом G, здатним давати точні показання в такому величезному діапазоні, в природі просто не існує. Так що вам, швидше за все, доведеться в цьому випадку ставити два різних по потужності лічильника – окремо на котел із колонкою і окремо на плиту. Прикро, адже доведеться двічі заплатити за установку газоміра, отримати два особових рахунки і платити по кожному з них окремо.

Якщо в будинку є газова плита і газовий двоконтурний котел, то діапазон потужностей буде не таким вражаючим, адже котел і нагрівач не можуть працювати одночасно, бо мають одну загальну пальник. А значить, можна буде підібрати газовий лічильник відповідної потужності, і необхідність встановлювати окремий газомер на плиту відпаде.

Якщо у вас невелика сім'я, і готуєте ви трохи, замініть четирехконфорочную газову плиту на плиту з двома або трьома конфорками. Тоді можна буде заощадити, придбавши менш потужний лічильник газу.

Поради щодо економії газу

Навіть якщо здається, що газова плита витрачає мізерна кількість газу, все одно не означає, що ви повинні марнотратно витрачати блакитне паливо. Намагайтеся робити так, щоб тепло не йшло вхолосту. Що для цього потрібно? Дотримувати прості правила, які необхідно завчити як «Отче наш»:

 • ставлячи на газ каструлю або чайник, обов'язково закривайте посуд кришкою – це дасть можливість заощадити близько 20% газу;
 • рівень газового полум'я не повинен «виходити» за межі каструлі – слідкуйте, щоб днище завжди перекривало площа полум'я;
 • до закипання слід доводити вміст каструлі на максимальному вогні, так як на слабкому стінки каструлі, повільно нагріваючись, збільшать витрати газу більш ніж на 10%;
 • поблизу плити не повинно бути працюючого кондиціонера, вентилятора або протягу з кватирки, які здатні здувати полум'я в бік, збільшуючи таким чином витрата газу до 15%;
 • після закипання вміст каструлі вогонь потрібно максимально зменшити, щоб рідина не википала;
 • намагайтеся не використовувати плиту для приготування маленьких порцій, так як витрата газу при цьому буде приблизно таким же, як і для великого об'єму їжі.

Тепер, коли ви знаєте, як розрахувати витрату газу вашої плитою, ви без проблем зможете придбати газовий лічильник необхідної потужності. Тільки встановлення його обов'язково запитайте у фахівців.