Що значить індукційна плита

Індукційною плитою називається електричний кухонний побутовий прилад для приготування їжі, який розігріває знаходиться на його робочій поверхні посуд допомогою індукційних струмів, що виникають у магнітному полі високої частоти.

Особливості індукційної плити

Основна відмінність індукційної варильної поверхні від класичної електроплити полягає в тому, що вона не нагрівається сама, а збуджує індукційні струми, що викликають розігрів, безпосередньо всередині посуду, встановленої на конфорці. Таким чином, нагрівання вміст каструлі і приготування їжі починається практично моментально після включення приладу. Електроплита, в свою чергу, спочатку розігріває конфорку, яка потім передає своє тепло стоїть на ній посуді і тільки потім її вмісту.

Звідси випливають основні переваги цієї техніки:

 

 • економічніші порівняно з класичними аналогами;
 • значно швидше у приготуванні їжі — наприклад, закип'ятити воду можна в кілька разів швидше;
 • найвищий ККД (від 80 до 90%);
 • високий рівень безпеки: по-перше, якщо на конфорці немає посуду, вона просто не буде працювати, по-друге, навіть працююча поверхня не нагрівається до високих температур нагрівання відбувається за рахунок зіткнення з гарячою посудом, а після завершення контакту поверхня швидко остигає;
 • це значить, відсутні неприємні запахи, що утворюються при неминучому попаданні їжі на конфорки;
 • висока точність підтримки заданої температури;
 • наявність великої кількості додаткових функцій;
 • відсутність залежності від напруги мережі;
 • выдключення конфорок при видаленні з них посуду відбувається автоматично;
 • простота у догляді.

Є і зворотна сторона медалі. Цей вид варильних поверхонь дорожче класичних, і їм потрібна спеціальна посуд – звичайна вже не підійде. Можливо, купуючи нову плиту, працюючу на індукційних струмах, вам також доведеться витратитися і на посуд.

УВАГА! Щоб перевірити, чи підійде каструля або сковорода для приготування на індукційній плиті, піднесіть до дна магніт. Якщо він притягується, на такому посуді можна сміливо готувати. В іншому випадку вам доведеться запастися нової кухонним начинням.

Для того щоб можна було використовувати такі предмети, як турка, займають незначну площу поверхні конфорки, вам доведеться потурбуватися також купівлею спеціального адаптера, в іншому випадку розумна техніка вважатиме, що на ній нічого не коштує, і просто відключиться. Ще індукційні плити видають при роботі невеликий шум – це працюють внутрішні кулери, охолоджуючі котушки.

Але головним недоліком індукційної плити є те, що вона може конфліктувати з іншими кухонними приладами.

ДОВІДКА. Так як швидкість зміни температури у індукційної плити значно вище, це накладає певний відбиток на процес приготування їжі. Він відрізняється від готування на класичній техніці, і до нього треба пристосуватися.

Пристрій

Склад індукційної плити дуже простий. Вона складається з корпусу, керуючого блоку, термодатчика, силової схеми, що включає випрямляч і імпульсний регулятор.

Зверху знаходиться поверхня, виготовлена з склокераміки або з інших композитних матеріалів з подібними властивостями. Під нею розташовані конфорки. Кожна представляє собою котушку, в якій порушується змінне магнітне поле. В центрі котушки розташований датчик температури. Поблизу знаходиться вентилятор охолодження і плата керування живленням.

Принцип дії

При включенні приладу через котушку індуктивності проходить високочастотний струм, який породжує змінне магнітне поле, що виходить за межі варильної поверхні. Коли поле зустрічає на своєму шляху металевий посуд, що володіє магнітними властивостями, воно викликає появу вихрових індукційних струмів, які, проходячи через метал, відчувають його опір і викликають нагрівання.

Цей процес у фізиці називають електромагнітною індукцією, він і закладений в основу принципу дії індукційних плит, звідки і походить їх назва.

Додаткові функції

Як вже було згадано, індукційні плити володіють рядом додаткових функцій. Нижче представлені приклади найбільш корисних опцій.

 1. Бустер – ця функція дозволяє оперативно перекинути частину енергії між конфорками.
 2. Швидкий старт – ви натискаєте всього одну кнопку, і пічка сама визначає, де стоїть посуд і яку котушку слід включити.
 3. Підігрів – ви залишаєте страву на плиті, і воно підтримується на комфортному для прийняття їжі рівні.
 4. Захисне відключення, яке спрацьовує при контакті поверхні з водою.
 5. Пауза – іноді буває, що ви не встигаєте за декількома одночасно приготовляющимися стравами, і вам потрібно поставити одне або декілька з них на паузу. В індукційних плитах є така можливість!

Висновок

Індукційна плита багато в чому перевершує своїх технологічних конкурентів – газові та класичні електроплити. Вона більш економічна, маневрена, і головне – безпечна. Незважаючи на те що вона коштує трохи дорожче, ці гроші швидко окупляться в процесі експлуатації за рахунок економії на електриці, оскільки варильна поверхня використовується часто і є одним із самих потужних побутових споживачів в квартирі.

ВАЖЛИВО! Купуючи індукційну плиту, обов'язково переконайтеся, що її підключення виконується в повній відповідності з вимогами інструкції з експлуатації і технічного паспорта: товщина проводів і номінал автомату не менше необхідних, пристрій заземлено, а електрична лінія йде від щитка безпосередньо до приладу без розгалужень і наращиваний.

Після кількох днів готування ви адаптуєтеся до нових умов, а додаткові функції зроблять процес приготування їжі ще комфортніше і швидше.