Чайник — це...

Чайник – це предмет посуду з носиком, кришкою та ручкою, службовець для кип'ятіння і заварювання чаю. Історія виникнення перших чайників сягає своїм корінням у Древній Китай, де ще до нашої ери виготовляли судини зі спеціальної глини, видобутої в провінції Ісин. Унікальні властивості цієї глини дозволяли не тільки витримувати високі температури кипіння, але і забезпечували приплив повітря, дозволяли рідини «дихати».

Існує припущення, що першими чайниками були якраз глиняні посудини для зберігання і перевезення чайного листя в заморські країни. З відкриттям чавуну з'явилася можливість відливати міцну посуд, надовго зберігає тепло. Наступним етапом був вихід на європейський рівень, до кінця XVIII століття німецькі і голландські майстри навчилися виготовляти розкішні екземпляри з тонкого фарфору та срібла.

Так починалася історія народження сучасного чайника, який сьогодні є в кожному будинку. Давайте розберемося, які вони бувають і для чого використовуються.

Типи чайників

Для плити

Найперші і нехитрі зразки для підігрівання води, електричної та газової плиті або відкритому вогні. Найчастіше виготовляються з литої технології: у форму заливається рідкий розплавлений метал, після остигання якого, одержують готовий виріб. Відмінною рисою такого типу є надійність і тривалий термін служби, саме тому їх широко використовують в армії і в похідних умовах.

Для заварювання

Являють собою невеликі за обсягом ємності для настоювання чайних листів і трав. Для їх виготовлення використовують різноманітні матеріали:

  • Термостійке скло;
  • Метал;
  • Пластик;
  • Кераміка (глина, фаянс, фарфор).

Кераміка сприяє збереженню смакових особливостей чаю і є предметом розкоші, стилю та індивідуальності. Ціна на такі предмети, особливо ручної роботи, дуже висока, наприклад, найдорожчий екземпляр в світі оцінюється в 3 мільйони доларів.

ВАЖЛИВО! Якісні чайники для заварки мають один секрет: вони повинні бути оснащені «водяним замком». Чайник постачають двома отворами: у кришці і в самому носику. При розливі гарячого напою необхідно просто затиснути отвір в кришці пальцем і чай не буде литися.

Більш прості моделі з пластику служать для повсякденного використання і коштують у кілька разів дешевше своїх фарфорових братів. Але такі бюджетні варіації мають дуже сумнівні властивості по збереженню тепла. Альтернативою може стати скляний заварник з підігрівом від свічки.

Пристрій:

  • З ситечком, що затримує чаїнки для отримання чистого напою;
  • З металевою колбою, яка дає можливість регулювати міцність настою якщо вчасно її витягнути;
  • З кнопкою (типот) і двома відділеннями. Заслінка між верхньою і нижньою частиною затримує чаїнки, не даючи опускатися. Така конструкція зручна для приготування чаю знаменитим китайським способом протоки. Експерти допускають до 10 етапів заварки одних листя.

Електричний

Найсучасніший і поширений тип. Перші найпростіші моделі представляли собою гібрид судини і нагрівальної плитки. Лише в середині XX століття вони придбали сучасні обриси з нагрівальним елементом (ТЕН) і функцією автоматичного відключення.

Пристрій:

  • З відкритим нагрівальним елементом. Містить внутрішню спіраль для кип'ятіння води. Головний мінус таких приладів – накипу на Тені, що приводить до більшості поломок;
  • Із закритим нагрівальним елементом. Наявність пластини на дні захищає від контакту з рідиною, завдяки чому термін служби приладу значно збільшується.

Найбільш звичні електроприлади виконані з термостійкого пластику і скла, останніми тенденціями стали керамічні екземпляри з високими екологічними характеристиками. З приходом нових технологій з'явилася можливість управляти процесом кип'ятіння і підтримки температури з допомогою смартфона.

Термопот

Термопот — це симбіоз чайника і термоса.

ВАЖЛИВО! Вода в ньому кипить близько 4 хвилин і це, на думку вчених, ідеальний час для загибелі бактерій і фільтрації усіх домішок і хлору. Спеціальний теплоізоляційний матеріал приладу підтримує необхідну температуру протягом кількох годин. Термопоты часто мають елемент управління, дисплей і ручну помпу для розливу.

Висновок

Кожна модель чайника служить своєї мети. Для дотримання кращих традицій чайних церемоній і насолодою всім спектром аромату благородного напою підійде посуд з натуральних матеріалів. Найбільш функціональним і зручним у побуті буде електричний прилад. Великі сім'ї та економні люди по достоїнству оцінять функціонал і зручність термопотов.