Дистилятор своїми руками

Різноманітність фізико-хімічних процесів перетворення рідин з одного стану в інший, дозволяє застосовувати отриману продукцію як в побуті, так і в промисловості. Дистиляція є одним із способів, який з давніх часів використовують алхіміки для зміни властивостей різних сумішей.

Для чого потрібен дистилятор

Сфера використання приладів для зміни властивостей рідини дуже велика. Їх застосовують з метою:

 • очищення етилового спирту від домішок;
 • створення парфумерії методом виділення запашних речовин та ефірних олій;
 • поділ нафтопродуктів на різні види палива і смол;
 • очищення медичних препаратів;
 • виробництва очищеної дистильованої води, яка знайшла широке застосування в автомобільній і промисловій сфері.

В залежності від поставлених завдань, дистилятори мають різні розміри та специфіку фізико-хімічного процесу перегонки рідини з одного стану в інше.

Пристрій і принцип дії приладу

Те, як працює дистилятор, відомо кожній людині, якій доводилося стикатися з самогоноварінням. Апарат для перегонки та очищення води, працює наступним чином:

 • велику ємність із вихідною консистенцією нагрівають до температури кипіння і уповільнюють підігрів для підтримки процесу випаровування;
 • крапельки пари, які розташовані у верхній частині ємності, направляють в охолоджувач (іноді називають випарником), який змінює властивості і очищає рідина від непотрібних домішок;
 • після перетворення і очищення, отриманий продукт направляють у ємність для збору.

Опис просте, але процес дистиляції насправді складний. Методика збору пара у верхній частині ємності може виконуватися з додатковим охолодженням верхньої порожнини або використанням лійки. А охолоджувач виготовляють у вигляді окремої посудини або спіралі, розташованого в ємності з примусовим зниженням температури, значення якої впливає на якість очищення рідини. Матеріал і діаметр трубок, кількість витків спіралі і напрям руху пари в системі дистиляції справляють великий вплив на якість очищеної води.

ВАЖЛИВО! Для правильної роботи обладнання, отриманий пар повинен переміщатися по трубопроводах і випарника зверху вниз!

Розміри побутових дистиляторів, здатних виробляти невелику кількість очищеної води дозволяють встановити обладнання на плиті і робочому кухонному столі. Габарити промислових агрегатів залежать від обсягів перегонки і можуть займати окремі приміщення або цеху.

ДОВІДКА! Очищення за допомогою конденсації пари в рідину дозволяє отримати продукцію, позбавлену шкідливих домішок! Лікування деяких специфічних захворювань передбачає необхідність періодичного вживання дистильованої води!

При частому споживанні дистильованої продукції в технічних або медичних цілях, іноді доводиться стикатися з низьким ступенем очищення купується рідини. Щоб використана вода відповідала бажаним вимогам, її краще всього готувати самостійно, а вірніше – з допомогою дистилятора, власноручного виготовлення.

Що необхідно для виготовлення дистилятора своїми руками

Перед тим як зробити агрегат потрібно підготувати дві ємності: одну – для кип'ятіння, другу – для збору очищеної води. Перша повинна герметично закриватися, для цього можна використовувати старий чайник або скороварку. Друга ємність менш вимоглива до конструктивних особливостей.

Для виготовлення випарника і з'єднання судин знадобиться металева трубка, бажано з латуні, завдяки гнучкості якої, роблять спіраль. Щоб виконати з'єднання ємності з трубкою герметичними, потрібно слюсарний інструмент, паяльник, хомути або дріт. Крім цього, знадобиться пристосування для виготовлення спіралі, ємність охолоджувача і шланг відповідного діаметру для з'єднання всіх елементів конструкції.

УВАГА! Для складання дистилятора не можна використовувати старі іржаві каструлі або трубки! Підбирається матеріал повинен бути хорошої якості і не піддаватися впливу корозії або високої температури!

Перед складанням бажано зробити ескіз з відображенням компоновки вузлів і з'єднань всіх елементів збирається конструкції. Наявність такого малюнка допоможе провести збірку агрегату.

Процес виготовлення апарату

При складанні дистилятора необхідно проходять кілька етапів робіт.

 1. У кришці ємності для кип'ятіння роблять отвір, який обладнають герметичним фланцевим патрубком або припаюють невеликий шматок трубки для наступного з'єднання з пароотводящим шлангом.
 2. Перевіряють площину закривання кришки на герметичність. При відсутності такої, виготовляють гумовий ущільнювач, здатний витримати температуру кипіння.
 3. Після цього роблять скоби, які дозволять зафіксувати кришку в закритому положенні. При відсутності такого кріплення, використовують важкий предмет для запобігання підстрибування кришки і витоку пари під час кипіння.
 4. Для виготовлення спіралі використовують циліндричний шаблон у вигляді пластикової труби чи іншого предмета. Діаметр пристосування підбирають такого розміру, щоб після скручування, спіраль помістилася в заздалегідь підготовлену охолоджувальну ємність.
 5. За допомогою шланга з'єднують ємність кипіння, випарник і приймальну ємність. Хомутами або дротом кріплять усі шлангові з'єднання.

Дистилятор готовий до роботи. Заливають воду в основну ємність і охолоджувач. Всі елементи розташовують по черзі зверху вниз і приступають до очищення води. Самостійна експлуатація такого агрегату дозволить отримати бажану якість очищення рідини.

УВАГА! Перед очищенням водопровідної води, її необхідно відстоювати не менше восьми годин! Нехтування цією рекомендацією веде до зниження ступеня очищення!

Виготовлений дистилятор очистить воду в домашніх умовах. При необхідності отримання ефірних масел, потрібно виготовлення більш складної конструкції.