Чому батарейки не можна викидати у сміття?

В нашому будинку є безліч речей, які працюють від батарейок. Багато людей використовують їх десятками і, після того як вони відслужили свій термін, спокійно викидають у відро для сміття. Фахівці стверджують, що робити цього категорично не можна, так як батарейки не є звичайним сміттям. Вони містять величезну кількість важких металів, які загрожують здоров'ю людини та збереження екосистеми планети в цілому. Розберемося, чи це так.

Види і склад батарейок

У звичайному стані акумулятор не несе ніякої шкоди людині та навколишньому природі. Але, відслуживши свій термін, вона нерідко відправляється у відро для сміття, а далі на звалище. Там небезпечний маленький предмет роками розкладається, і всі шкідливі речовини виходять назовні.

Важливо! У складі однієї батарейки присутній свинець, ртуть, марганець, кадмій, а також лугу. Потрапляючи в навколишнє середовище, вони дуже скоро проявляються у воді та їжі, яку ми вживаємо щодня.

До слова сказати, термін «батарейка» навряд чи можна знайти в технічній літературі.

Фахівці звикли називати цей невеликого розміру елемент живлення акумулятором або батареєю. Є кілька їх різновидів:

  • лужні;
  • літієві;
  • сольові;
  • оксид-срібні;
  • повітряно-цинкові.

Всі ці види використовуються нами в звичних домашніх предметах. Наприклад, в годинникових механізмах, у тому числі наручних годинниках, а також в пультах від телевізора, дитячих іграшках і бритвених приладах. Повітряно-цинковий вид використовується для роботи слухових апаратів.

Чим небезпечні батарейки в смітті

Мало хто замислюється про те, що відбувається з невеликим акумулятором після того, як він потрапляє на звалище. Всі вважають, що він там тихенько гниє і не приносить ніякої шкоди. Насправді масштаби катастрофи дуже великі, так як розклад батарейка — це справжня бомба уповільненої дії.

Батарея складається з суміші важких металів і захисного металевого шару, який захищає нас і навколишню природу від шкідливого впливу елементів. Потрапляючи на смітник, ця залізна капсула зазнає численних механічних пошкоджень і корозії.

Шкоду для здоров'я

В результаті важкі метали вивільняються на свободу і потрапляють в грунт. Надалі шкідливі речовини потрапляють у ґрунтові води. А після розносяться по всіх річках, озерах, потрапляють в океан. Як результат, метал потрапляє в питну воду та їжу людини через овочі та фрукти, вирощені на землі. Відбувається отруєння організму, спочатку непомітне, а пізніше обертається жахливими станами і порушеннями в роботі всіх систем.

Наприклад, ртуть у складі батареї з часом перетворюється в метилртуть і потрапляє в організм людини. Накопичуючись, вона призводить до відмирання нирок та блокування роботи ниркової системи.

Свинець здатний швидко викликати розлади нервової системи, негативно впливає на роботу головного мозку. Під впливом шкідливих речовин людина також дуже швидко втрачає слух і зір.

Важливо! Одна маленька батарейка здатна отруїти більше 400 л води. А при спалюванні виділяється отруйний газ, здатний поширитися на багато кілометрів навколо.

Шкоду для навколишнього середовища

Природа також дуже страждає від впливу на неї агресивних металів.

Навколишні водойми і земля, а також тварини, птахи і навіть мікроорганізми є переносниками і самі також отруюються шкідливими речовинами. Повітря стає непридатний для вдихання живими організмами.

Як правильно утилізувати батарейки

Як тільки масштаби проблеми стають зрозумілими, виникає питання про те, як же правильно позбутися відслужили своє батарейок. У більшості розвинених країн цей процес налагоджений на потік і відбувається утилізація відпрацьованих акумуляторів. Вона досить дорога і трудомістка, тому не всі держави можуть собі дозволити це.

Важливо! У деяких країнах викидання акумуляторів в урну переслідується законом.

Збирати окремо

У нашій країні люди не надто відповідально ставляться до свого здоров'я і екології в цілому. Тому найчастіше акумулятори просто викидаються у смітник. Однак в останні роки намітилася позитивна тенденція: багато громадян стали збирати використані батарейки. Але знову ж таки постає питання, куди їх здати, щоб вони не виявилися викинутими на смітник.

Здавати на утилізацію

В європейських країнах і США жителі здають акумулятори в спеціальні бокси, встановлені майже у всіх великих маркетах. Крім того, магазини карають великими штрафами, якщо такий бокс не був вчасно встановлений. Пізніше зібрані відпрацьовані батареї здають на утилізацію.

У Росії сьогодні є переробні підприємства, які займаються цим дорогим процесом. Однак через недостатню поінформованість громадян не завжди вдається зібрати потрібну кількість матеріалу, щоб запустити процес переробки.

У великих містах є бокси у великих магазинах і торгових центрах, куди люди можуть здати батарейки.

Звичайно, доведеться трохи потрудитися: дізнатися в інтернеті, хто займається збором старих батарейок у вашому населеному пункті. Але згадайте, від якої небезпеки ви вбережете себе та своїх близьких! Справа варта того, чи не правда?