Перша електронна книга

Сучасної людини здивувати пристроєм начебто розумних годин або електронної книги досить складно, хоча ще пару десятків років тому така техніка не була широко поширена і пізнавана. Хто ж був першим винахідником електронної книги і який еволюційний шлях пройшов цей пристрій перед тим, як з'явитися на прилавках магазинів сучасної техніки?

Історія появи першої електронної книги

Почалося все в далекому 1971-му році, коли перспективний письменник зі штату Іллінойс (США) по імені Майкл Стерн Харт справив «оцифровку» Декларації Незалежності США. Оцифрував цей офіційний документ Харт тому що в такому вигляді йому було зручніше працювати з ним, так і можливість доступу до могутнього в той час комп'ютера Xerox Sigma V дозволяв здійснити задумане.

Згодом Майкл переніс ще кілька друкованих видань в оцифрований вигляд, а потім взяв участь у проекті під назвою «Гутенберг», головною метою якого була розробка проекту електронної бібліотеки на тисячі електронних книг. Завдяки ентузіазму і наполегливості учасників, проект увінчався успіхом, і вже до 2005 року сайт бібліотеки мав більш ніж 17 000 примірників різних матеріалів.

Розвиток технології електронних книг

Хоча прабатьком рідера вважається Майкл Харт, пристрої, здатні відображати текстову інформацію на своїх дисплеях, були випущені фахівцями з компанії DEC в 1996 році. Вони випускалися під назвою DEC Lectrice, що можна перекласти з англійської як «читач». Перша електронна книга нагадувала собою планшетний комп'ютер.

ДОВІДКА! Lectrice володів металевим корпусом і панеллю управління кнопкового типу. Фактично ніякими додатковими функціями, крім основної, рідер не мав.

Винахід «електронного паперу», яка дозволяла текст, що з'являється на екрані, робити більш помітним і не занадто яскравим, відбулося в 2007 році. Відкриття і впровадження цього методу відображення матеріалу в значній мірі вплинуло на популяризацію електронних книг серед обивателів. Нові пристрої стали доступнішими, а читання з них стало більш приємним.

Сучасні електронні книги

Сьогодні електронні книги дозволяють не тільки читати текст, але і здійснювати інші функції:

 • скачувати книги безпосередньо з інтернету;
 • переглядати зображення і фото;
 • відтворювати аудіозаписи і музику;
 • відтворювати відеофайли;
 • запускати не занадто вимогливі по потужності додатка;
 • розширювати обсяг пам'яті шляхом встановлення додаткового носія.

На сьогоднішній день існує дві основних технології виробництва дисплеїв для рідерів: LED і E-lnk Pear. В основному відмінності між двома типами екранів полягають в параметрах яскравості і колірного відображення. У випадку з другим типом, зображення має жовтуватий колір, такий, який буває у деяких газет. У випадку з LED-дисплеєм основний фон яскравий і білий.

ДОВІДКА! Любителям не тільки читання, але і перегляду відео та зображень краще підійдуть пристрої з LED-дисплеями.

Для того щоб краще зрозуміти, необхідні подібні пристрої, варто ближче познайомитися з їх основними недоліками і перевагами. Серед безперечних плюсів електронних книг більшість експертів виділяє:

 • компактність і зручність в обігу;
 • можливість регулювання яскравості, контрастності і багатьох інших параметрів для комфортного читання;
 • можливість зберігання дійсно великої кількості текстової інформації на невеликому носії;
 • можливість розширення доступної пам'яті.

Крім того, всі «реальні аксесуари» для читання, наприклад, такі як закладки на сторінках, доступні і на електронному пристрої. Для людей з обмеженими можливостями реалізуються рідери зі шрифтом Брайля.

Варто, однак, відзначити, що подібні пристрої не позбавлені і деяких недоліків, найбільш важливими з яких є:

 • досить висока вартість (особливо для моделей іменитих виробників);
 • недоступність перегляду кольорових зображень на деяких моделях;
 • негативний вплив на сон користувачів і провокування у них почуття млявості.

Як би те ні було, сотні й тисячі людей по всьому світу щодня використовують електронні книги для того, щоб почитати пару сторінок улюбленого твору після обіду або завжди мати доступ до кишенькової бібліотеки з десятками і сотнями книг.