Що таке конвекційний котел

Котли використовують зазвичай для опалення приміщення. У кращих випадках вони призначені ще й для організації гарячого водопостачання (ГВП). Не є винятком конвекційний тип.

Що таке конвекційний котел

Конвекція – це теплообмін, який відбувається в результаті перемішування частинок між собою. Ця дія відбувається в рідинах і газах. Легше за все перемішати газ. Природний газ в Росії найдешевше паливо. І не дивно, що цей вид котлів у нас найпоширеніший.

З чого складається і як працює

Всередині розташований теплообмінник, пальник. При розпалюванні газ надходить у систему, утворюється іскра і запалюється пальник. Полум'я нагріває теплообмінник, по якій рухається теплоносій. При досягненні потрібної температури рідини спрацьовує автоматика і нагрівання припиняється. При охолодженні автоматично відкривається паливний клапан і поновлюється нагрів теплоносія.

Важливо! Для переміщення теплоносія в системі використовується циркуляційний насос. Швидкість переміщення води можна регулювати.

І останнє – це виведення продуктів згоряння. Забезпечується через патрубок і далі в димохід. Димохід повинен бути виконаний з матеріалу, що витримує високі температури й агресивну середу.

За способом організації гарячого водопостачання (ГВП) поділяються на:

 1. Одноконтурні. Використовуються в тому випадку, коли завдання тільки нагріти приміщення. Якщо додатково хочеться отримати гарячу воду треба використовувати їх у поєднанні з бойлером.
 2. Двоконтурні. Можуть бути з проточними теплообмінниками і з бойлером. І в тому і в іншому випадку можливе одночасно нагрівати приміщення та отримувати гарячу воду. Доцільність використання визначається кількістю точок відбору гарячої води.

Важливо! Вибір завжди залишається за вами. Маючи двоконтурний котел можна використовувати всього один контур. Ніякої шкоди цим приладу не вчиніть. Але в перспективі можете швидко організувати систему ГВП.

За способом установки діляться на:

 1. Підлогові. Вимагають окремого приміщення, в ідеальному випадку виділеної котельні. Але можлива установка прямо в будинку в окремій нежитловий кімнаті площею понад 7,5 м. Вимагають фундаменту.
 2. Настінні. Ці моделі компактні і можуть бути встановлені в будь-якому нежитловому приміщенні будинку або квартири.

«За» і «Проти» конвекційних котлів

Привабливість використання визначається наступним:

 • асортимент дозволяє вибрати те, що треба;
 • легко підібрати відповідні співвідношення якості і ціни;
 • тривалий термін служби радіатора;
 • низький залишковий рівень конденсату;
 • захищений від замерзання;
 • простий в експлуатації та ремонті.

Змушують сумніватися в доцільності вибору наступні фактори:

 1. Витрата газу більше, ніж в інших агрегатах.
 2. Якість води відіграє велику роль у довговічності установки. Особливо у двоконтурних котлів. Допоможе установка фільтрів для води. Це значно збільшить термін служби теплообмінника.
 3. При використанні закритої камери згоряння з'являється енергозалежність, так як вентилятор для відведення диму працює від електрики.

Важливо! При монтажі опалювальної системи з традиційним котлом продукти згоряння на виході повинні бути не нижче 57 °C.

Порівняння з конденсаційним котлом

Сьогодні прийнято віддавати перевагу конденсаційним котлам. Головна причина криється в тому, що цей тип дозволяє економити до 10% палива. Основна відмінність від традиційних полягає в тому, що вони використовують тепловідвідних газів. Досягається це за рахунок розміщення допоміжного теплообмінника, на стінках якого відбувається конденсація парів.

Щоб це забезпечити необхідна вода ~ +55°C. тобто воду в зворотній лінії треба остудити як можна більше.

При експлуатації конвекційних агрегатів все навпаки: різниця температур між «обратку» і лінією подачі повинна бути як можна менше. Це істотно впливає в першу чергу на довговічність теплообмінника.

Ці вимоги призводять до того, що температура на виході:

 • конвекційного – 140-160°C;
 • конденсаційного – 60-80°C.

Саме це величезна різниця, що призводить до того, що ККД котлів конденсаційного типу значно вище. Але при цьому вони сильно програють в ціні. Агрегати цього типу дуже економічні тільки при низькотемпературних режимах. (тепла підлога, підігрів бруківки доріжок).

Кількість продажів конденсаційного типу в нашій країні зростає, але не перевищує 5% від загальних продажів. Пояснюється це в першу чергу низькою вартістю газу в Росії. При вартості конденсаційного котла майже в 2 рази вище традиційного термін окупності наблизиться до терміну служби самого котла.

Коли віддати перевагу конвекційному котлу

Від правильного вибору залежить наскільки теплим і комфортним буде будинок, безпека опалювальної системи і витрати на її обслуговування. Отже, встановити конвекційний котел доцільно у разі:

 1. Якщо в приміщенні є, або ж найближчим часом буде підключений магістральний газ.
 2. Відбувається заміна опалювальної системи в старому будинку і потрібна така ж.
 3. Якщо затяжні зими – звичайне явище.
 4. З якоїсь причини немає можливості створити грамотну систему відведення конденсату та його нейтралізації.
 5. Опалювальна системи оснащена тільки радіаторами (без теплих підлог).
 6. Бувають перебої з електрикою.

Якщо опалення будинку проводиться не теплими підлогами або іншими низькотемпературними системами опалення, великий вигоди від встановлення котлів конденсаційного типу при російських холодних зимах не буде. На користь традиційних говорить і доступність запчастин, дешеве обслуговування.

А підвищений витрата газу можна і потрібно компенсувати хорошим утепленням будинку. Витрата палива в більшій мірі залежить від величини тепловтрати приміщення і правильно обладнаної опалювальної магістралі. Грамотна автоматика також підвищить економічність установки.