Як підключити бойлер до котла

Сьогодні багатьох, особливо власників приватних домоволодінь, хвилює питання наявності гарячої води в оселі. Воно є невід'ємною частиною комфорту, практичності і зручності. Питання забезпечення безперебійного гарячого водопостачання вирішується різними способами. Найбільш популярний – бойлер так званого непрямого нагріву (БКН). Згідно з технічними характеристиками, цей варіант зручніший у використанні — якщо порівнювати з проточними нагрівачами.

Як функціонує бойлер, підключений до котла опалення

Нагрівальний прилад непрямого нагріву зовні дуже нагадує накопичувальне пристрій, який працює на електриці. Але, для роботи БКН необхідний опалювальний котел. В основі функціонування нагрівача непрямого нагріву лежить принцип термоса. Його вміст – тобто вода, підігрівається від теплообмінника, що знаходиться всередині. У зв'язку з тим, що немає прямого нагрівання, водонагрівач і називається непрямим.

При сполученні опалювального пристрою з БКН відбувається циркуляція будь-якого теплоносія, що призводить до нагрівання води в останньому. Рух води відбувається по двох трубах – яка подає і зворотної. Подає труба, рівномірно подає гарячу воду до радіаторів і бойлера. Після проходження через котел вода повертається через зворотний трубу в котел. Виходить, що вміст бойлера підігрівається як батарея.

Перевагами БКН є:

 • висока потужність і великий ККД;
 • незалежність від електроенергії;
 • різні варіанти джерел обігріву.

ДОВІДКА! БКН бувають настінні і підлогові. У разі, якщо бойлер великого обсягу, то він може бути тільки підлоговим. Водонагрівачі розміщуються на стіні повинні кріпитися суворо вертикально. Нерівно закріплений бойлер може створити проблеми при експлуатації.

Согревшаяся в нагрівачі вода, може витрачатися в міру потреби одночасно з різних кранів в різних приміщеннях.

ВАЖЛИВО! Якість котла надає безпосередній вплив на те, як скоро нагріється вода — чим він добротнішим, тим швидше йде процес.

Температура води всередині нагрівача завжди наближена до ступеня нагріву теплоносія, циркуляція якого відбувається в змійовику. Якщо в котел встановлена температура maxs +50°C, то вода в баку нагріється до +50°C, не більше. Якщо треба, щоб вміст бака нагрівалася сильніше, можна придбати комбінований водонагрівач. Він відрізняється тим, що в ньому крім змійовика, нагріваючого воду, є ТЕН, він піднімає температуру до задуманої позначки. Комбіновані водонагрівачі вдало підходять до твердопаливних котлів, тому, що вода продовжує бути теплою коли паливо вже прогорів.

Існують водонагрівачі як забезпечені вбудованим управлінням, так і без нього. При наявності управління бойлер можна приєднувати до системи опалення, в яку входять котли без управління. Бойлер оснащений датчиком температури і самостійно управляє рухом або відключенням гарячої води, що проходить по змійовику. Щоб активізувати роботу такого апарату треба підвести до відповідних входів подає й зворотний трубу від опалення. Далі слід здійснити подачу холодної води і до верхнього виходу і подбає про приєднання гарячої води. Після цього відбувається заповнення бака і відбувається підігрів води.

Пристрої непрямого нагріву найчастіше встановлюють з автоматизованими котлами. До водонагрівача кожен виробник прикладає інструкцію з наявністю схем щодо здійснення правильної обв'язки апарату. Можна підключити і до енергонезалежним котлам, але для цього потрібні особливі схеми та відповідні інструкції.

БКН може працювати у взаємодії з двоконтурними або одноконтурними пристроями опалення.

Приєднання нагрівача до двухконтурному пристрою

Для експлуатації у невеликих будинках використовується, як правило, двоконтурний котел. Він встановлюється в безпосередній близькості до місця користування водою, щоб уникнути великої тепловтрати.

Підключення до двухконтурному котла здійснюється в кілька етапів:

 • правильно вибрати місце і встановити нагрівач (якщо він підвісний, якісно закріпити його);
 • грамотно підключити прилади і об'єднати їх в єдину систему;
 • підключити.

Бойлер і котел встановлюються на невеликій відстані один від одного і зв'язуються автоматичним пристроєм. Таке підключення вимагає наявності циркуляційного насоса.

УВАГА! Нагрівач води необхідно підключати до газової, або твердопаливному пристрою опалення. При роботі з електричним пристроєм бойлер візьме на себе більшу частину електроенергії. Як наслідок будуть проблеми з теплом.

Приєднання нагрівача до одноконтурному пристрою

Для забезпечення гарячим водопостачанням (ГВП) великих, двоповерхових будинків, будинків з котельні на вулиці підійде тільки одноконтурний котел з бойлером. ГВП обійдеться значно дорожче, але в даному питанні економія – не найкраще рішення.

БКН встановлюється за котлом опалення. Це викликано тим, що при нагріванні теплоносія понад +90°C, спостерігається серйозна теплова навантаження. Дану зону обв'язки краще зробити з сталі або міді. Процес обв'язки водонагрівача повинна проводитися відповідно до порядку, наведеному в інструкції виробника.

Нагрівач і котел під'єднуються з використанням двох насосів. Вода, відповідно розподіляється на два трубопроводи. Предшествие зворотного клапана обох насосів сприяє тому, що потоки різного нагріву не змінюють показники один одного. Гаряча вода доступна тільки з бойлера.

Загальні рекомендації щодо підключення бойлера

Купуючи бойлер потрібно спиратися у своєму виборі на попередньо отримані розрахунки фахівців:

 • про площі теплообмінників;
 • теплової ємності води;
 • довжини змійовика і конфігурації;
 • про споживання струму (якщо встановлений ТЕН).

Підключаючи нагрівач, візьміть до відома:

 • вибираючи об'єм бойлера, врахуйте — на одну людину приходиться близько 20 літрів води;
 • щоб котел не зламався через перепади тиску електрики, повинно мати пристрій захисту і заземлення;
 • якщо котел підключається безпосередньо до електрики (без використання розетки) використовуються якісні ущільнювальні та негорючі проводу;
 • у місці виходу гарячої води потрібно розташувати гідроакумулятор з метою амортизації гідроударів і компенсації теплового розширення;
 • розетка повинна знаходиться близько бойлера, на випадок відключення опалення (в такому випадку можна використовувати тени бойлера для підігріву);
 • на подаючій і зворотній трубі встановіть крани для відключення котла в разі ремонтних робіт (опалення при цьому буде продовжувати працювати);
 • щоб нагрів здійснювався швидше, необхідно фіксувати бойлер вище рівня розташування радіаторів.