Принцип роботи накопичувального водонагрівача

Накопичувальний водонагрівач – це порівняно невелика ємність, в якій, або рідше під нею знаходиться джерело підігріву. Ці пристрої можуть встановлюватися в будь-яких приміщеннях – від житлових до виробничих. Робота можлива як від газу, так і від електромережі.

Принцип роботи накопичувального водонагрівача

Принцип роботи у всіх водонагрівачів однаковий, заснований на непрямому підігріві води до певної температури, яка надходить з водопроводу в бак.

ВАЖЛИВО! Найкомфортнішим вважається режим роботи при температурах в діапазоні від 60 до 65°С. Це забезпечує низький рівень тепловтрат, ніж при роботі пристрою на повних потужностях.

Весь принцип роботи можна описати наступним чином. Спочатку холодна вода під тиском поступає в бак, внизу знаходиться ТЕН, який починає її нагрівати. Після того як вода нагрілася, вона піднімається вгору бака, а знизу прогрівається наступна порція холодної. І таким чином відбувається поступовий прогрівання всієї ємності бака. Коли вода нагрілася до необхідної температури, спрацьовує термостат, ТЕН автоматично відключається.

Вода заданої температури буде знаходитися в баку до тих пір, поки споживачі не включать гарячу воду на кухні або у ванній. У цей час буде відбуватися водозабір у верхній частині бака з одночасним надходженням нової порції холодної води знизу, знову-таки спрацює термостат і заново буде здійснюватися нагрівання води. Так циклічно працює водонагрівач. Завдяки цим принципом природної циркуляції і забезпечується рівномірний прогрів в баку. Однак для прогріву водонагрівача по всьому об'єму потрібен деякий час.

Пристрій накопичувального електричного водонагрівача

Найголовнішим у конструкції є ТЕН, завдяки якому і відбувається нагрів води. Зовнішній кожух служить для захисту водонагрівача, після нього йде шар теплоізоляції, необхідний для економії електроенергії. Якщо виробником передбачено добра теплоізоляція, то вода може залишатися теплою до 2 діб. Традиційними матеріалами для теплоізоляції служить жорсткий спінений поліуретан або поролон. Якщо потрібно обігрівати воду у великих кількостях, то теплоізоляція поставляється окремо від бака, що дозволяє збільшити робочий об'єм.

ВАЖЛИВО! При виробництві за основу конструкції водонагрівальної ємності беруть нержавіючу сталь або вуглецеву сталь з емалевим покриттям. Ці матеріали є найбільш практичними, встигли зарекомендувати себе з хорошої сторони після тривалої експлуатації.

До основних елементів пристрою відносять:

 • зовнішній кожух;
 • шар теплоізоляції;
 • водонагрівальна ємність;
 • розсікач;
 • вхід холодної води;
 • вихід гарячої води;
 • заглибна трубка датчика;
 • магнієвий анод;
 • ТЕН (елемент для нагрівання).

ВАЖЛИВО! Додатково до бойлера радять купувати для установки редуктор тиску води. Завдяки цьому приладу, вода подається не такий великий струменем під час миття посуду або прийняття душу, відповідно розхід в рази менше, тобто виходить економити.

Плюси і мінуси накопичувального пристрою

До основних плюсів слід віднести:

 • працює на невеликих потужностях, тому немає необхідності в окремій проводці;
 • можна використовувати гарячу воду одночасно і з кухні, і з ванни;
 • простота експлуатації;
 • можна встановлювати на певній відстані від точки забору води;
 • наявність захисної функції від перегріву, при досягненні крайнього значення температури, спрацьовує автоматика;
 • щоб отримати необхідну температуру, немає потреби змінювати напір, оскільки в комплектації передбачений змішувач.

Серед мінусів варто виділити:

 • розміри габаритів, які можуть займати багато місця, що потрібно враховувати при плануванні житла;
 • після того як вода повністю витратилась, щоб нагріти наступну партію, буде потрібно час.

ВАЖЛИВО! Для зручності експлуатації краще використати термостат для плавного регулювання температури.

Правила експлуатації електричного водонагрівача

Щоб забезпечити безпеку, ефективність, надійність експлуатації, продовжити термін служби пристрою потрібно дотримуватися рекомендацій виробника. При цьому не тільки в ході експлуатації, але і на етапі встановлення. Потрібно точно дотримуватися всі пункти в інструкції. Наприклад, якщо йдеться про заземлення, те це потрібно зробити в обов'язковому порядку. Правильна експлуатації також дозволить скоротити енергетичні витрати.

Часті включення і виключення будуть сприяти швидкому зносу автоматики, тому при щоденній потребі в гарячій воді, краще взагалі не відключати електроживлення. Також це раціонально і з інших міркувань – якщо в баку весь час гаряча вода, то він буде в меншій мірі піддається корозії. Оптимальною температурою для нагрівання вважається значення вище 55С, таким чином ви попереджаєте розвиток бактерій плісняви на стінках бака і у воді.

Після покупки пристрою, виникає питання його установки. Навіть якщо ви має досвід у подібних роботах або спостерігали за встановленням і раніше впевнені в своїх силах, краще звернутися за допомогою до фахівця. Це вбереже від можливих проблем в майбутньому. Після установки спеціаліст також повинен зробити перший пробний запуск і переконатися в правильності підключення.

Водонагрівач може використовуватися в місцевостях з різними умовами, і якщо доводиться мати справу з жорсткою водою, то рекомендують перед бойлером поставити фільтр. У приміщеннях з підвищеною вологістю (лазні, сауни) під час установки потрібно простежити, щоб конденсат пари не потрапляв на пристрій.