Як вибрати водонагрівач

Водонагрівач є тією альтернативою централізованої подачі гарячої води і хорошою можливістю заощадити кошти. Водонагрівач являє собою щось на зразок термоса, що накопичує і нагріваючого воду всередині.

Вибір водонагрівача для квартири, дачі, дому: основні критерії

Вибираючи водонагрівач, варто звернути свою увагу на такі параметри:

 • обсяг;
 • нагрівальний елемент;
 • споживання електроенергії і теплоізоляція;
 • антикорозійне покриття;
 • потужність;
 • форма бака, колір;
 • вертикальний або горизонтальний;
 • система управління;
 • дод. функції, встановлення та комплектація.

Обсяг

Найбільш популярні такі обсяги водонагрівачів: 50л, 80л, 100л, 150л. У середньому водонагрівача об'ємом 50-80 літрів цілком вистачає на сім'ю з трьох осіб. Столітровий бойлер хороший варіант для сім'ї з 4-х чоловік і більше. З-за більшого обсягу бака, час нагріву води збільшується.

Нагрівальний елемент

Бойлер нагріває воду за допомогою Тена. Теном називається трубчастий елемент нагрівання. Вони діляться на два типи: мокрі і сухі. Перший тип, тобто мокрий, при роботі використовує принцип кип'ятильника, а саме нагріває воду за допомогою прямого контакту з нею. Другий завдяки металевій або керамічної гільзі від води ізольований. Останні водонагрівачі вище вартістю, але практичніше.

Споживання електроенергії і теплоізоляція

Споживання електроенергії і теплоізоляція безпосередньо пов'язані між собою. При виборі бойлера звертайте увагу на якісну і сучасну теплоізоляцію. Так він буде довше підтримувати температуру води, дозволивши економити гроші на електриці. Дізнатися про споживання бойлером електроенергії можна в його технічних характеристиках при покупці.

Антикорозійне покриття

Корозія металу – поширене явище у водонагрівачів. Так як вода постійно зберігається всередині котла, його стінки можуть пошкоджуватися. Це безпосередньо залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені. Найбільш якісним матеріалом прийнято вважати титан або нержавіючу сталь.

Для запобігання корозії в багатьох сучасних водонагрівачах використовується анодна захист. Так як зварювальні шви починають іржавіти найпершими, використовують анод з алюмінію або титану. Катодом виступає сам бак. Так як анод є витратним матеріалом, його потрібно міняти після закінчення пари років використання. Разом з заміною рекомендується почистити ТЕН і промити бак.

Потужність

Потужність водонагрівача тим більше, чим більше його обсяг. Але від потужності залежить енергоспоживання. Як варіант, купити бойлер з наявністю двох Тенів. Це дозволить застрахуватися, в разі поломки одного з них. Також при терміновій необхідності можна швидко нагріти воду, а коли є час, користуватися лише одним Теном.

Форма бака водонагрівача і колір

Форми баків бойлерів діляться на два типу:

 1. Круглий.
 2. Прямокутний.

Круглі або бочкоподібні бойлери досить прості у виготовленні, з-за чого їх вартість нижче. В той же час вони займає куди більше простору. Прямокутний бак можна встановити в кутку, що дозволить заощадити місце у ванній. Також прямокутні моделі часто оснащені більш товстим шаром теплоізоляції. Перед покупкою враховуйте місце, де буде встановлений водонагрівач. Також майже всі водонагрівачі йдуть білого кольору з різними відтінками (сріблястими або сірими).

Вертикальний або горизонтальний

Будь-які водонагрівача діляться на два вищевказаних типу, також існують універсальні моделі.

Кожен тип має свої відмінності і розташування Тена. Зазвичай він кріпиться до бічної поверхні бака, або до нижньої пластині.

Настійно рекомендується не використовувати вертикальні водонагрівачі в горизонтальному положенні і навпаки, так як це зменшує їх продуктивність.

ВАЖЛИВО! Краще придбати горизонтальний бойлер, якщо у ванній кімнаті мало місця. Закріпити його можна під самою стелею, що ніяк не позначиться на вільному просторі.

У той же час горизонтальні водонагрівачі коштують дорожче, складніше в монтажі і вимагає спеціального обслуговування.

Універсальні котли призначені для обох видів монтажу, це ніяк не впливає на їх продуктивність.

Система управління

Існує два види управління для контролю нагріву води:

 1. Механічне управління.
 2. Електронне управління.

Перший варіант найдешевший і практичний. Регулювати нагрівання води можливо важелем, знаходиться якої знизу бойлера. Дізнатися поточну температуру можна, подивившись на віконце зі стрілкою, яка розташовується по центру бочка. Управління простоїв освоєнні і нічого не ламається. Однак мінусом є те, що визначити точну температуру і змінити ступінь її нагрівання досить важко.

Електронне управління знаходиться на дисплеї з сенсорними кнопками. За допомогою такого виду управління можна легко вказати точну бажану температуру води. Надається можливість включити економний режим або провести діагностику. Плюсом є точністю аж до 1 градуса, а мінусом більш висока вартість.

Додаткові функції, встановлення та комплектація бойлера

Власником двох тарифних лічильників припадає така функція як таймер. З його допомогою можна нагрівати воду в точний час доби. Моделі з таймером не будуть коштувати набагато дорожче.

Захист від перегріву дозволить безпечно експлуатувати водонагрівач. Якщо котел буде використовуватися на дачі, потрібно така функція як захист від замерзання.

Шар теплоізоляції не повинна бути менше 35 мм. Найкращим матеріалом служить спінений поліуретан, але в разі економії підійде і поролон.

Необхідно подбати про встановлення втулки, яка служить ізоляцією від струмів.

ВАЖЛИВО! З додаткового устаткування доведеться докупити труби, сполучні і кріпильні елементи і по можливості редуктор тиску. Якщо регіон відрізняється особливо брудною водою, потрібно придбати ще й фільтр.

Види водонагрівачів

Існують різні види водонагрівачів. Тому при виборі необхідно визначитися, який саме вид підійде для того або іншого приміщення.

Проточні

Такі водонагрівачі є невеликого розміру і легко піддаються установці. Вимагають постійного і високого напору води в крані. Складається з такої комплектації:

 1. Корпус.
 2. Нагрівальний елемент.
 3. Датчики.
 4. Запобіжники.

Такий тип водонагрівача не вимагає окремо уставленого змішувача. Споживає досить багато електрики.

Накопичувальні

Використовується при необхідності великої кількості води. Корисний, коли у проточного водонагрівача виникають проблеми з навантаженням на проводку.

Вартість такого обладнання трохи вище попереднього. Займає багато місця із-за великого об'єму. Вміє доставляти воду відразу в кілька точок, при цьому підтримуючи потрібну температуру.

Навантаження на мережу мінімальна, в спеціальному підключенні не потребує.

Об'єднані

Використовуються рідко, найчастіше в приватних будинках. Вода нагрівається за допомогою теплообмінника, що підключається до системи опалення. Є можливість підключити бойлер до окремого котла.

У літню пору року, коли опалення відключає, нагрівання води здійснюється за допомогою Тена.

Використовує багато електрики, через що рідко використовується в квартирних будинках.

В котлі накопичувального бака бойлера встановлена спіраль. Саме в неї з системи опалення надходить теплоносій.

За рахунок електричного нагріву в літній час витрата електроенергії збільшується.

Є панель управління, яка дозволяє змінювати зимовий і літній режими.

Наливні

Наливні водонагрівачі особливо популярні у дачників. Добре підійдуть тим, у кого немає водопроводу. Комплектація обладнання нагадує умивальник, складається резервуара для води і крана. Резервуар оснащений Теном.

Наливні буває різних обсягів, зазвичай обсяг не більше 20 літрів.

Функції та комплектація можуть відрізнятися в залежності від моделі і виробника. Служать такі водонагрівачі довгий час, ламаються рідко.

Споживає мало потужності, підключається прямо в розетку.

Переваги і недоліки

Тип водонагрівача Переваги Недоліки
Проточний

 

Компактний, швидкий нагрів води. Без обмеження за обсягом. Споживає багато потужності.
Накопичувальний Величезні обсяги (до 200 літрів). Підключення через розетку. Обслуговує декілька точок відразу. Споживає малу кількість електроенергії. Великого розміру, времязатратный нагрівання води. Використовує багато електрики. Необхідно регулярно міняти анод.
Комбінований Економний. Не навантажує електромережу. Швидко нагріває воду. Купівля дод. обладнання та загальна вартість. Установку необхідно погоджувати органами.
Наливна Установка можлива в будь-яких умовах. Невеликого розміру, швидкий нагрів. Енерговитратність, пошкодження Тена корозією.

 

Який водонагрівач краще: газовий або електричний?

Газові працюють за принципом: у встановлену в апараті газовий пальник, оснащену мідних теплообмінників, потрапляє вода і миттєво розігрівається

Встановити такий агрегат можна тільки при наявності газу. Якщо така можливість відсутня, задумайтеся про придбання автономного балона в квартиру або будинок.

На відміну від газових, електричні агрегати працюють в автономному режимі. Вони можуть періодично включатися і вимикатися, тим самим заощаджуючи електроенергію. Тим не менш, витрата електрики все одно залишається великим.

ВАЖЛИВО! Електричні агрегати мають ліміт на обсяг, на відміну від тих, що працюють на газу і нагрівають воду швидко. Обсяг залежить від величини бака, що в свою чергу впливає на вартість бойлера.

Який котел вибрати: з нержавійки або емалі?

Покриття також відіграє важливу роль. На цей критерій також необхідно спиратися при виборі водонагрівача.

Покриття з емалі

Те, що покриття з емалі швидко іржавіє – всього лише міф. Фахівці стверджують, що такі нагрівачі можуть прослужити довше нержавіючих агрегатів.

При виборі якісного агрегату ніяких проблем з ним виникнути не повинно. Покупка часто супроводжується гарантією на строк від п'яти до восьми років.

Емаль має свої плюси: невисоку вартість і довгу експлуатацію.

Покриття з нержавійки

Саме слово «нержавійка» вселяє куди більше впевненості перед покупкою.

Не всім відомо, що до складу нержавійки входить хром, частинки якого починають випаровуватися при високій температурі. Це починає відбуватися зі зварювальних швів.

Випаровування частинок хром, який і використовується в ролі антикорозійного покриття, деякі ділянки поверхні починають піддаватися іржі, з-за чого незабаром бак починає протікати.

Обидва цих бойлера можуть прийти в непридатність, тому вибір повинен робити споживач самостійно, виходячи з приміщення, в яке необхідний агрегат. Особливих відмінностей між собою не мають. Захист передбачена в обох варіантах, але різними способами.