Види і типи контактних лінз

Був час, коли серйозні проблеми органів зору спостерігались, лише у старшого покоління, зараз ситуація кардинально змінилася.

Ера інформаційних технологій, дала нам безліч гаджетів і переваг в отриманні потрібної інформації у порівнянні з нашими дідусями і бабусями, але часом блага цивілізації недоступні раніше можуть і нашкодити.

Швидкий інтернет (відеоролики), широкоформатний телевізор, комп'ютерні ігри та віддалена робота – за все це ми платимо зором, яке може стрімко погіршитися, якщо вчасно не звернутися до лікаря, можна частково його позбутися і тоді буде потрібно втручання хірурга.

Є можливість носити окуляри, тоді проконсультуйтеся спершу зі спеціалістом офтальмологом і носіть їх на здоров'я. Але мова в статті піде про контактних лінзах, вони для багатьох людей стали невід'ємною частиною життя, не викликають дискомфорту за умови правильної експлуатації і зовсім непомітні, а відповідно не впливають на зовнішність носить їх людини. Є косметичні лінзи, вони змінюють колір райдужки в залежності від уподобань.

Жорсткі лінзи

Призначаються лікарем в ускладненому астигматизмі, кератоконусі (дегенеративне запалення ока, відбувається при потоншення рогівки, яка набуває конічної форми, іноді призводить до серйозних ускладнень зору).

Якщо поморгати, цей тип лінз надає якесь тиск на поверхню рогівки, при цьому зберігаючи початкову форму лінзи і тим самим збільшуючи гостроту органу зору. При їх користуванні рідко проявляються алергічні реакції, вони більш довговічні, краще тримають, ніж м'які свою форму, легше піддаються очищенню.

Жорсткі лінзи бувають:

 • Як газопроникні, що складаються із з'єднань силікону з фтором. Є недоліки – це активне всмоктування жирів, які містяться в кремах і косметичних засобах;
 • Так газонепроникні, використовувалися раніше, тепер зустрічаються рідше.

М'які лінзи

Призначаються лікарем для нормалізації зору при виявленні у пацієнта короткозорості, астигматизму або далекозорості. Вони тримаються за допомогою капілярного ефекту.

Лінзи підбираються за бажанням, і можуть змінювати колір райдужки. Вони більш комфортні при носінні, пропускають повітря та вологу, немає дискомфорту на сітківці очей. Ці лінзи бувають з різною гидрофильностью:

 • 50% і більше – висока;
 • 50% і менше – низький ступінь гідрофільності.

Довідково: Є інформація – згідно з даними статистики, у світі близько 10% людей одягають жорсткі лінзи, інші ж, віддають свою перевагу м'яким.

Заміна лінз новими м'якими і жорсткими

 • Для щоденної заміни – підходять людям, які цінують свій час і піклується про здоров'я;
 • Для планової та частої заміни – рекомендується міняти їх на нові через тиждень або два, в залежності від рекомендацій фахівця офтальмолога;
 • Для планової заміни – має відбуватися через один або шість місяців. Вони поділяються на місячні, квартальні і піврічні.

Планові стійкі до відкладення протеїну і білка, що ускладнює поширення мікроорганізмів, їх рекомендується носити до п'ятнадцяти годин в день.

Традиційні м'які лінзи слід експлуатувати не більше року, а відповідно жорсткі, які більш довговічними використовуються в продовженні декількох років. Жорсткі виділяються на тлі інших, низькою повітропроникністю і невисоким вмістом вологи, іноді вищеописані параметри можуть призводити до дискомфорту при тривалому носінні.

Використовувати до 10 годин протягом доби. При застосуванні, щоб не інфікувати очі, потрібно скористатися розчином, який може порадити лікар, ферментними препаратами, але найкраще, просто купити в аптеці фізіологічний розчин і для очищення лінз користуватися ним. Не забудьте перед цим вимити руки з милом, не містить барвників та ефірних масел.

Це повинен знати кожен: в незалежності скільки ви носили ці лінзи, хоч день, місяць або рік, по закінченні строку планової заміни, може тривати від одного дня і до цілого року, лінзу необхідно придбати знову, а стару утилізувати.

Режим носіння контактних лінз

 • (FW) Гнучкий режим, не знімають один або два дні, як зручніше користувачеві лінз;
 • (DW) Денний режим, на ніч доведеться зняти;
 • (EW) При пролонгованому, доведеться жити з ними протягом семи днів;
 • (CW) Безперервного, цілий місяць лінзи будуть оберігати зір їх володаря. Це газонепроникні жорсткі і силікон — гідрогелеві.

Види дизайну лінз

 • Сферичної форми, що використовується для корекції проблем зору, як короткозорість і далекозорість;
 • Асферичної форми, при проблемах зору, що перераховані пунктом вище;
 • Історичної форми, необхідні при астигматизмі;
 • Мультифокальна форма, використовуються для виправлення старечої далекозорості.

Призначення контактних лінз

 • Оптичними – застосовуються при виправленні дефектів зору (пресбіопія, короткозорість, астигматизм і далекозорість);
 • Призначені для спорту, робить кольори більш контрастними, жовті використовується для таких ігор, як теніс;
 • Косметичні лінзи допомагають приховати новопридбані або вроджені візуальні дефекти зорового органу (помутніння рогівки або колобом райдужки);
 • Лінзи декоративні – змінюють природний колір райдужки, вони бувають відтіночними і відомі як Карнавальні або «Crazy» — на останні наноситься малюнок, або різні колірні ефекти. Пік популярності приходить на свята – Новий рік, Хеллоуїн і на різні тематичні заходи. Але це скоріше модний аксесуар, а не засіб для корекції зорового органу;
 • Лінзи терапевтичні – застосовується з-за високої гідрофільності як бандаж і для кращого всмоктування різних ліків в тканини зорового органу.

Ступінь прозорості контактних лінз

Лінзи залежать від їх призначення і бувають пофарбованими або прозорими, які не забарвлюють радужку. Пофарбовані лінзи випускають з метою полегшення їх виявлення в дезінфікуючому розчині, де вони можуть зберігатися.

Пофарбовані на відміну від косметичних, не змінюють природного кольору очей і не надають йому різних відтінків.

Спеціальні лікувальні лінзи

Застосування склеральных лінз – у ситуаціях, коли звичайні не вдається використовувати або це може бути небезпечно для пацієнта, наприклад: видозміна рогівки, післяопераційне відновлення рубців рогівки, тяжкі випадки «сухого ока» та ускладнення при кератоконусі. Ці лінзи більше звичайних, вони повністю закривають рогівку і спираються на склеру. Їх виготовляють індивідуально і підбирають для кожного пацієнта.

Ці лінзи бувають різних діаметрів:

 • Склеральные – це 18,1 – 24,0 mm;
 • Корнеосклеральные – це 12,9 – 13,5 mm;
 • Міні склеральные – це 15,0 – 18,0 mm;
 • Підлозі склеральные – це 13,6 – 14,9 мм.

Ортокератологическая лінза

На час вони здатні поправити різні зорові дефекти, але висока ціна, а також складнощі при індивідуальному підборі їх рідко застосовують.

При надіванні на ніч, товщина рогівки збільшується, а їх форма видозмінюється, що впливає на оптичну силу зору. Ефект зазвичай зберігається кілька днів. Їх рекомендують носити спортсменам і людям, які в силу своєї спеціальності (робота в запилених і погано провітрюваних приміщеннях), не можуть дозволити собі, своєчасно міняти лінзи самостійно.

Гібридні контактні лінзи

Краще всього використовувати при індивідуальній непереносимості жорсткого типу лінз органами зору у пацієнта, це рішення забезпечує підвищену гостроту органу зору як у жорстких, при комфорт і плюси лінз м'якого типу.

Центр у лінзи виконаний у сферичній формі і розташовується над рогівкою, він жорсткий, а сама лінза спирається на краю, які м'які і не викликають дискомфорт у пацієнта.