Як доглядати за контактними лінзами

Чому лінзи потребують спеціалізованого догляду. Здоров'я очей безпосередньо залежить від якості догляду за використовуваними контактними лінзами. Якщо під час експлуатації порушуються інструкції або ж щоденний догляд виконується з порушеннями, це може призвести до негативних наслідки та розвитку проблем з очима. Тому необхідно результативно і вчасно доглядати за лінзами.

Як правильно доглядати за різними типами лінз з урахуванням їх особливостей

Одноденні лінзи не потребують якомусь догляді. Відразу ж після використання вони викидаються, так як носити їх більше одного дня не можна.

М'які лінзи можуть бути розраховані на місяць, три місяці або півроку. У будь-якому випадку їх необхідно щодня очищати і проводити дезінфекцію після зняття, наприклад, перед сном. На сьогоднішній день великою популярністю користуються спеціальні мультифункціональні розчини для м'яких лінз, які значно полегшують щоденні процедури. М'які лінзи поділяються на силіконові і з силікону-гідрогелю.

Необхідно виконати ряд послідовних дій: відкрити контейнер, зняти лінзу і покласти її на долоню, нанести розчин на увігнуту і вигнуту поверхні, акуратно протерти лінзу з двох сторін, прополоскати її в розчині і покласти в контейнер, залити розчином до відмітки і закрити контейнер, дати лінзі полежати в розчині 5-10 хвилин.

Увага! всі маніпуляції треба робити чистими руками. Обов'язково помийте руки з милом і протріть рушником без ворсинок.

Особливого догляду потребують жорсткі газопроникні лінзи. Для їх виробництва використовується полиметилакрилат, який знижує змочуваність. Для підвищення змочуваності, перед кожним надяганням спеціально протирають лінзи особливими складами. В результаті на поверхні лінз ліпіди накопичуються і утворюється наліт, в якому можуть розмножуватися мікроорганізми. Правильний догляд дозволяє скоротити розвиток нальоту і мінімізувати ризик розвитку в ньому мікроорганізмів.

Запам'ятайте! Якщо лінзи використовуються більше трьох місяців, якщо на лінзах утворюються відкладення білка, необхідна ферментна чистка.

Докладніше про види лінз тут.

Щоденне очищення

Щоденне очищення здійснюється в кілька етапів. Спочатку знімаємо лінзу і акуратно кладемо її на долоню, далі наносимо кілька крапель спеціального розчину, який підбирається для кожного матеріалу окремо. Дбайливо протираємо подушечками пальців обидві поверхні. Заливаємо контейнер підібраним під матеріал розчином і поміщаємо туди лінзу. Щоб мінімізувати ризик попадання забруднень, потрібно постійно контролювати чистоту контейнера.

Ферментна чистка

Для її проведення застосовуються особливі ферментні таблетки. Вони дбайливо видаляють утворюється плівку (ферменти, слізна рідина, микрозагрязнения) з поверхні лінз. Технологія дозволяє повернути прозорість і забезпечує комфорт при носінні. Сама методика проведення схожа з тією, що представлена вище.

Дезінфекція

Дезінфекція — це періодична процедура, що забезпечує зручне носіння і виконує захисну функцію. Як правило, вона проводиться шляхом нанесення особливих складів: хлоргексидину, поликвада, бензалконий хлориду і так далі. Часто для стерилізації і ефективного видалення відкладень і забруднень використовують пероксидную систему. Дезінфекція актуальна для лінз, які мають термін експлуатації більше одного місяця. Кратність дезінфекції: раз в одну-два тижні.

Основною діючою речовиною дезінфікуючих розчинів є тривідсотковий розчин перекису водню, який ефективно бореться з широким спектром бактерій і мікроорганізмів.

Увага! Пероксидную систему не можна використовувати для м'яких лінз з високим вмістом вологи, це може зіпсувати їх структуру.

Основні правила зберігання контактних лінз

Насамперед, лінзи не можна довго тримати на відкритому повітрі, так як міститься в них волога починає випаровуватися, а це призводить до деформації і висиханню. Після цього лінзи вже будуть непридатними для використання. Зберігати лінзи потрібно тільки в спеціалізованому контейнері, заповненому розчином. Це дозволяє уникнути висушування, а також надає зволожуючий ефект. Контейнер завжди повинен бути абсолютно стерильним, а розчин потрібно міняти раз на добу.

Детальніше про зберігання контактних лінз тут.

Догляд за кольоровими лінзами: що потрібно знати

Кольорові контактні лінзи містять тонкий шар пігменту, який вимагає особливого догляду. Для щоденного очищення використовуються неагресивні середовища, дбайливо очищають шар пігменту. Пероксидні системи не підійдуть для їх дезінфекції, потрібні більш делікатні склади.

Супутні матеріали

Обов'язковими інструментами для правильного догляду є контейнер і пінцет. Контейнери бувають декількох типів: для дезінфекції, дорожні та універсальні. Кожний з перерахованих типів має спеціальним призначенням. Контейнери потрібно щомісяця міняти і ніколи не мити їх водою з водопроводу. Обполіскувати контейнер можна тільки призначеним для цього розчином. Періодично, раз на тиждень, необхідно виконувати термічну обробку контейнера.

Наслідки від неправильного догляду

Дотримання правильної технології очищення контактних лінз дозволяє убезпечити себе від проблем із зором і різних негативних наслідків для здоров'я. Необхідно строго дотримувати особисту гігієну очей і оптимальний режим носіння (знімати лінзи раз на добу перед сном). В іншому випадку неминучі запальні процеси і розвиток запальних захворювань, таких як запалення повік, кератит, кон'юнктивіт і так далі. Також при відсутності очистки мікропори лінзи забиваються, це знижує прозорість лінзи і погіршує ефект.

Підводимо підсумки

На закінчення хотілося б сказати, що тільки при своєчасному очищенні і правильному догляді можна домогтися результативної корекції зору. Фахівці рекомендують проводити щоденне очищення відразу ж після зняття. Для дезінфекції можна використовувати фізіологічний розчин, так як він не містить дезінфектантів. Якщо лінза була пошкоджена, або закінчився термін придатності, її необхідно відразу ж замінити. Перед сном потрібно поміщати лінзи в розчин, руки при цьому повинні бути чистими.

Так само вам буде корисно відео про догляд за контактними лінзами.