Як швидко видалити іржу з різних поверхонь

Металевих поверхонь властиво з часом іржавіти. Виглядає це не естетично, та й може вплинути на функціональність предмета. Так що іржі слід оголосити жорстокий бій, і чим раніше ви це зробите, тим краще. Давайте розберемося, яким чином можна знищити ці неприємні руді сліди.

З металевих поверхонь

Ще з уроків хімії нам відомо, що поверхня виробів із заліза, вступаючи в контакт з киснем, починає іржавіти. З іржавими плямами можна боротися трьома способами:

 • механічним;
 • хімічним;
 • термічним.

При механічному впливі невеликі іржаві плями відтирають щітками, які можуть бути:

 • з металевим ворсом;
 • з щетиною з латуні;
 • дерев'яними.

Хімічний спосіб включає в себе застосування кислот, здатних розчиняти оксиди. Дрібні поржавілі деталі опускаються в кислоту повністю, а великі протирають вологими губками, змоченими в ній.

При нагріванні вироби, схильного до корозії, поверхневий шар іржі відшаровується і обсипається. З цією метою можна задіяти звичайний електричний фен, здатний розігрівати струмінь повітря до 40-50°С. Після цього розігріту іржаву поверхню обробляють кислотою:

 • ортофосфорна кислота здатна не тільки видалити вже існуючі плями іржі, але і захистити металеву поверхню надалі;
 • молочна кислота робить з іржі сіль, яку після цього видаляють ганчіркою, змащеній у вазеліновому маслі;
 • хлорид цинку розчиняє руді плями за допомогою кислої середовища.

З машини

Деталі автомобіля теж піддаються корозії і можуть покриватися шаром іржі. Щоб відкрутити заіржавілі гайки на колесах, доведеться розчинити оксиди. Для цього змастіть гайки гасом, скипидаром або антиржавчиной і залиште на деякий час, а ще краще — до наступного дня. Після цього ви легко викрутіть гайки. Замочіть їх у звичайному столовому оцті або прожарити в гарячій духовці.

Арки над колесами і саме днище бажано обробити спецзасобом від іржі, після чого прогрунтувати і покрити фарбою.

Видалити від іржі кузов можна, спочатку вимивши потрібні ділянки, після чого зчистив іржаві сліди шкіркою, обробивши антикоррозийкой, перетворювачем і пофарбувавши.

З ванною

Якщо поржавело дно металевої ванни, залийте оцтом і витримайте 24 години, а після змийте водою. Руді сліди на боках ванної змочуйте оцтом, скориставшись пульверизатором, причому повторіть обробку 3-4 рази по мірі висихання.

Видалити іржу допоможе сода, хоча вона і не є кислотою. Розведіть її водою і змастіть отриманою масою проблемні місця. Через 20 хвилин іржаві залишки зніміть щіткою і сполосніть водою.

Акрилову ванну дочиста допоможе відчистити сіль. Можна потерти іржаве місце розрізаною навпіл картоплиною. Або приготуйте кашку з сирої, натертого на тертці картоплі, додавши в неї лимонний сік.

З унітазу

Відчистити унітаз від слідів іржі допоможуть абразивні порошки або рідкі засоби, які широко представлені на полицях господарських магазинів. А противникам хімії пропонуємо скористатися народними засобами:

 • змочити ганчірку оцтом, додати до іржавої місцем, а через півгодини спустити воду;
 • насипати на губку лимонну кислоту, нанести на жовту смугу і змити через півтори години;
 • змішати перекис водню з нашатирним спиртом 1:5, нанести на забруднення, змити через півгодини, попрацювавши при цьому йоржиком;
 • насипати на жовте пляма щавлеву кислоту, добре втерти, а через 10 хвилин змити водою;
 • приготувати суміш: харчова сода, перекис, вода, і змастити проблемне місце, а через півгодини змити;
 • налити на пляму Кока-коли з пляшки, витримати годину, після чого змити водою;
 • зубною щіткою, якої вже не користуєтеся, втерти в забруднення зубну пасту, витримати півгодини змити;
 • увечері залити в унітаз білизну, а вранці протерти йоржиком і змити.

З одягу

Якщо іржа якимось чином потрапила на одяг, то руда пляма можна намазати лимонним соком. Наносити його слід кілька разів у міру висихання соку. Потім змити водою. Якщо після такої процедури іржаве пляма все одно проглядається, повторіть процедуру з додаванням до лимонному соку солі.

З праски

Відріжте шматочок алюмінієвої фольги, сформуйте кульку і пройдіться нею по підошві праски. Цим же методом можна відчистити іржаві сліди на трубах.

З монет

Поржавілі металеві монети опустіть у склянку з нерозведеним оцтом або ж спробувати відчистити харчовою содою, змочивши її водою перед застосуванням.

Срібні монети високої проби чистять нашатирним спиртом, а з низькою пробій – лимонним соком. Їх потрібно опустити в ємність з нашатирем або спиртом, щоб рідина покривала монети повністю, час від часу перевертаючи.

Мідні гроші замочують у столовому оцті, а виготовлені зі сплаву заліза і цинку очищають слабким розчином соляної кислоти. Тримати монети в ньому потрібно недовго, а коли іржа розчиниться, промити їх під струменем води.

З ковзанів

Якщо ви дістали взимку ковзани і побачили, що леза вкрилися іржавим шаром, заточіть їх, вони утончатся, а корозія зійде.

Як бачимо, з іржавими плямами можна і потрібно боротися, а способи боротьби із запропонованих підбирайте самі в залежності від ситуації.