Для чого в радянських унітазах робили поличку?

Нині вдень з вогнем не відшукаєш унітаз старої конструкції зі спеціальною поличкою, а в радянські часи подібним дивом ширвжитку були оснащені всі хрущовки поголовно. Але все тече і змінюється, і сучасні моделі випускаються вже з воронкоподібним типом чаші. Для чого ж була призначена поличка в раритетних унітазах зразка минулого століття, і була від цього якась користь?

Про який йдеться поличці

Людям, народженим у ХХІ столітті, невтямки, про яку конструкції унітазу йде мова. А між тим чаші всіх радянських зразків були не похилими, а зі своєрідною поличкою, де збиралися продукти життєдіяльності людини перед тим, як їх змивали в каналізаційну трубу.

Тільки не варто, не розібравшись, ганити старий добрий п'єдестал для екскрементів, адже чаша такої конструкції мала не тільки мінуси, але й певні переваги.

Які її функції

На перший погляд може здатися, що поличка всередині унітазу могла виконувати тільки одну функцію – полегшити збір аналізів калу. Але радянські конструктори зовсім не були дурними і недалекоглядними. Створюючи горизонтальну площадку в чаші унітазу, вони намагалися таким чином зменшити кількість бактерій, що розлітаються разом з бризками під час змивання унітазу.

У тогочасній суворої дійсності, коли квартирки були переважно малометражными, а санвузол в цілях економії простору суміщений з ванною кімнатою, ця міра була цілком обгрунтованою. Людина натискає на злив води, і якщо унітаз воронкоподібний, то бризки розлітаються в усі сторони, а туалетні бактерії в неймовірних кількостях заповнюють собою простір у радіусі двох метрів.

А тут же поруч і рушники сушаться, і зубні щітки з пастою в стаканчику на раковині стоять. І всі ці предмети піддаються атаці шкідливих мікробів, а через них недовго і мешканцеві квартири підчепити якусь негарну заразу.

І не думайте, що суперсучасні конструкції з антивсплеском здатні захистити вас від цієї напасті. Чи То справа стара добра поличка. Вона хоч і вимагає великих витрат води для змиву, і йоржиком доведеться орудувати в кілька разів частіше, але розбризкуватися практично нічого не буде.

Хоча не все так райдужно. Від всюдисущих бактерій унітаз з п'єдесталом мешканців, може, і захищав, але на самій поличці застоювалася вода часто, що було чревате неприємними запахами, появою іржі і, як не дивно звучить, причиною розмноження тих самих шкідливих бактерій в посиленому темпі.

Є позитивні аспекти

Важливою перевагою радянської конструкції унітазу було те, що впустивши якийсь предмет в унітаз, завдяки поличці, його можна було легко витягти назад. Але якщо, наприклад, мобільний телефон провалиться в сучасну воронку, то ви хіба що застрягнете з рукою по лікоть в отвір, рятуючи свій улюблений гаджет. І тоді без допомоги рятувальників вам точно не вибратися.

Тридцять років тому такої проблеми, як мобілка в унітазі, існувати просто не могло, так як телефони були стаціонарними і громіздкими. Такий агрегат до туалету не донесеш через обмеження в довжині проводу, а якщо донесеш, то не втопиш з-за великих розмірів. А якщо упустити в чашу щось поменше – колечко там чи інший предмет, то, завдяки поличці, без праці выудишь його назовні. В епоху тотального дефіциту кожна річ була на рахунку, і не можна було допустити, щоб її поглинула безжальна «пащу» каналізації.

З якої причини сучасні виробники відмовляються від цієї модифікації

Незважаючи на деякі переваги від подібної конструкції унітазів довелося поступово відмовитися на користь воронкоподібних. Квартири стали будувати великих габаритів, санвузол розділяти з ванною кімнатою, тому «ловити» бактерії при змиві унітазу вже не було необхідності. Та й у сучасних унітазах ці шкідники не накопичуються в таких кількостях, як раніше.

Тенденція знову поєднувати санвузол з ванною, що намітилася в останні роки, здавалося б, покликана повернути чаші з п'єдесталом на їх старе місце. Але лише дуже небагато людей шукають у продажу старовинні моделі, а більшість споживачів віддає перевагу сучасним конструкцій.

Адже нікому не хочеться постійно орудувати йоржиком, щоб відчистити незручну, вічно загрязняющуюся поличку. Та й проблема економії води з установкою водомірів стала більш ніж актуальною, а з лійкою унітаз змивається значно краще при менших витратах живлющої вологи.

Виходить, що унітаз старої конструкції дозволяє боротися з бактеріями краще, ніж сучасні чаші. Але з іншого боку він сам провокує розвиток цих бактерій в неймовірних кількостях. Тому і вирішили відмовитися від унітазів з поличкою в користь лійкоподібної чаші. А ви вільні вирішувати, яка з двох конструкцій підходить особисто вам.