Як одягати і знімати контактні лінзи

Контактні лінзи давно зарекомендували себе як зручного засобу корекції порушення зору. Більшість людей, які в перший раз вирішили придбати м'яку оптику, відчувають труднощі, пов'язані з процесом її фіксації на очах. Позначається страх людини зіткнутися з болючими відчуттями в сенсорному органі, псуванням лінз із-за браку досвіду при надяганні.

Побоювання зникнуть, якщо ознайомитися з інформацією, що дозволяє навчити правильного користування контактними лінзами, уникнути можливих проблем. Інформаційний матеріал буде корисний і власникам лінз, яким довелося зробити тривалу перерву в носінні.

Правила користування контактними лінзами для людей, які роблять це вперше

Важливо! Контактні лінзи для першого використання необхідно купувати тільки після консультації з офтальмологом, так як існує кілька протипоказань:

 • алергія очей;
 • птоз;
 • блефарит;
 • кон'юнктивіт;
 • дакріоцистит;
 • ксерофтальмія;
 • кератит;
 • непрохідність слізного каналу;
 • порушення складу слізної рідини;
 • інфекційні захворювання.

Одягаємо контактні лінзи

Перша примірка лінз має відбуватися під контролем лікаря з дотриманням наступних правил:

 1. Ретельно очищають кисті рук з допомогою нейтрального мила, висушують рушником, не залишає волокон або під струменем теплого повітря.
 2. Витягують лінзу з тари силіконовим пінцетом, кладуть на подушку вказівного пальця. Оглядають контактну лінзу при яскравому освітленні на відсутність мікротріщин, забруднень, нерівності країв.
 3. Виріб м'якою оптики з дефектами замінюють. Лінзу з дрібними волокна на поверхні очищають під струменем спеціального розчину. Лінзі, вивернутою навиворіт, надають потрібне положення, інакше вона незабаром випаде з ока.
 4. Всі дії бажано проводити сидячи за столом, перед собою близько розташувати дзеркало. Покриття столу має бути чистим, щоб у ситуації падіння лінзи вона не забруднилася.
 5. Перед накладенням засобів контактної корекції на зоровий орган, необхідно розсунути повіки. Цього можна досягти шляхом відтягування вниз нижньої шкірної складки навколо ока пальцем. При цьому дивляться вгору, лінзу накладають на нижню область очного яблука під зіницею. Вказівний палець віднімають від лінзи, очей опускають у нижнє положення, відпускають складку. Для кращої фіксації рекомендують потримати трохи очей з закритими повіками, потім злегка їм поморгати.
 6. Починаючим користувачам зручно здасться перед установкою лінзи розсовувати повіки двома пальцями. У цій ситуації верхню шкірну складку відтягують від очі вгору середнім пальцем лівої руки, нижню — тягнуть вниз середнім пальцем правої руки. Накладення лінзи проводять вказівним пальцем цієї кисті. Повіки рекомендують затримати на деякий час у таких положеннях, подивитися спочатку вниз, потім в ліву і праву сторони, лише потім відпустити повіки.

Якщо процес установки м'якою оптики зроблений правильно, не повинно виникати відчуття присутності стороннього предмета в очних органах.

Знімаємо контактні лінзи

Зняти лінзи не складе труднощів, якщо намагатися дотримувати наступні рекомендації:

 1. Необхідно спрямувати погляд вгору. Нижню повіку обережно зрушити вниз краще середнім пальцем, а подушечкою вказівного пальця змістити лінзу з колишнього положення.
 2. Двома пальцями злегка стиснути лінзу. Неприпустимо сильне затискання, це може призвести до склеювання.
 3. Зняти виріб, помістити у відсік футляра, заповнити спеціальним розчином.

Увага! Для новоспечених володарів лінз важливо виробити звичку: використовувати для кожного ока постійно одну і ту ж лінзу. У цій ситуації допомагає оформлення футлярів для зберігання лінз, в яких праві і ліві відсіки забезпечені кришками різних кольорів з відбитками літер R, L.

Як правильно користуватися контактними лінзами без нанесення шкоди здоров'ю

Освоївши основні правила надягання лінз на очі, необхідно надалі дотримуватися рекомендацій, які допомагають зберегти здоров'я очних яблук при регулярному носінні м'якою оптики таких як:

 1. Дотримувати акуратність в надяганні, зняття лінз, уникати тривалого носіння без перерв. Інакше, внаслідок постійного подразнення рогівки на ній можуть розвинутися ділянки ерозії. З часом може сформуватися стійке помутніння на рогівці, зниження гостроти зору.
 2. Консультуватися з офтальмологом при зміні виду і типу лінз. Різні види контактних лінз при одному значенні оптичної сили відрізняються по радіусу кривизни. Лінза сяде неправильно на очне яблуко, якщо радіус вибрано невірно. При надто плоскою або крутий посадці виникають поверхневі інфільтрати, і розвивається поверхневий точковий кератит.
 3. Під час хвороби не приймати ліки, здатні викликати фарбування м'якою оптики. Слід уважно читати інструкцію із застосування ліків.
 4. У випадках, коли призначена монокулярна корекція зору, необхідно уникати умов, що вимагають напруги.
 5. При вагітності носіння лінз дозволено тільки вдень. В організмі вагітної жінки відбуваються зміни, бувають випадки розвитку тимчасової короткозорості.
 6. Після оперативного втручання на очах необхідна консультація з лікарем-офтальмологом.
 7. Контактна корекція зору може бути показана дітям з 5 років. Складність полягає в навчанні дитини носити лінзи.
 8. Приймати водні процедури в лінзах небажано. Існує ризик втрати оптики і ймовірність попадання в очі разом з водою органічних речовин, які осідають на лінзах і служать живильним середовищем для різного виду хвороботворних бактерій.
 9. Оптичні пластини слід надягати до нанесення макіяжу, а знімати — перед його видаленням. Рекомендують використовувати косметичні засоби, вироблені без ароматичних, масляних компонентів, водостійкі, не обсипаються.
 10. Носіння лінз у несприятливих умовах навколишнього середовища має свої особливості. Не радять застосовувати оптичні пластини тривалого періоду носіння в тих місцях, де спостерігається підвищена запиленість повітря, недолік кисню. Лінзи швидко псуються. Кращий варіант — одноденні лінзи.

Здоров'я очей, зазнають безперервний вплив від контакту з лінзами, багато в чому залежать від догляду, який їм забезпечують.

Догляд за лінзами

Догляд за контактними лінзами досить простий, досить дотримуватися простих правил:

 1. Зберігати лінзи у спеціальному футлярі.
 2. Використовувати розчин для дезінфекції, зберігання м'якою оптики, куплений тільки в аптеці або спеціалізованому центрі.
 3. Строго слідувати інструкції багатофункціонального розчину.
 4. Щодня змінювати дезінфікуючу рідину в контейнері.
 5. Щодня промивати футляр, висушувати.
 6. Раз в місяць проводити заміну футляра.

Детальніше про догляд за лінзами тут.

Як вибрати контактні лінзи

Тільки лікар допоможе правильно підібрати оптимальну модель лінзи. Перед візитом до офтальмолога все ж корисно оволодіти інформацією, що стосується питання: «як відбувається вибір відповідного виробу м'якою оптики». Спочатку лікар оцінює:

 • стан очного дна;
 • ступінь гостроти зору;
 • кривизну рогівки;
 • загальний стан очі.

Потім, контактолог пропонує підходящий варіант лінз, узгоджуючи з пацієнтом:

 • режим носіння;
 • час заміни;
 • тип дизайну.

Детальніше — як вибрати лінзи тут.