Як вибрати контактні лінзи

Потреба в корекції зору стає все більш затребуваною в сучасному суспільстві. На це є свої причини — як цілком об'єктивні (неправильне харчування, погана екологія, необхідність постійної напруги очей на роботі, травми і захворювання), так і суб'єктивні (нездоровий спосіб життя, незнання або небажання дотримання профілактичних процедур, наприклад, лікувальної гімнастики для очей).

Контактні лінзи — найбільш поширений спосіб, що успішно конкурує з окулярами по ефективності і володіє рядом достоїнств — комфортним носінням, привабливим зовнішнім виглядом, повним кутом огляду і т. д. Але лінзи підходять за медичними показаннями далеко не всім, вимагають копіткого догляду, а головне — ретельного вибору.

Вибір контактних лінз

Можна підібрати контактні лінзи самому?

Більш ніж ризиковано намагатися самостійно підшукати для себе оптимальний варіант — особливо, не маючи до цього жодного досвіду в носінні коригувальних лінз. Рецепт на окуляри ніяк не може бути основою для вибору — у них принципово різні параметри.

Для правильного вибору, який не спричинить за собою подальше погіршення зору або синдром «сухого ока» і зможе надати терапевтичний ефект — в обов'язковому порядку необхідна спеціальна консультація офтальмолога.

Як відбувається підбір лінз

Ряд критеріїв, життєво важливих для правильної роботи лінз, комфорту і здоров'я очі можуть бути визначені тільки фахівцем:

 • Для вибору контактних лінз необхідно врахувати додатковий параметр — базову кривизну рогівки. Її може визначити тільки лікар офтальмолог спеціальним інструментом — кератометром.
 • В деяких випадках навіть цього дослідження може виявитися недостатньо і дані уточнюються комп'ютерною діагностикою: аберрометрией або кератотопографией. Самостійно визначити правильне значення завідомо неможливо — і лінзи без неї вам просто не продадуть (у всякому разі, відповідальні і порядні люди);
 • Розмір ока (відповідно — розмір лінзи) вираховується спеціальним вимірюванням або на підставі тих же аналізів;
 • Корекція зору лінзами має суттєве обмеження — недостатня слезопродукция, що встановлюється окремим аналізом (тест Ширмера). В такому випадку можливо використовувати хіба що силікон-гідрогелеві варіанти (з окремими застереженнями);
 • Окуляри знаходяться на деякій відстані від очей (близько 12 мм), в той час як лінзи — практично на поверхні. Отже, починаються розбіжності (потрібна невелика корекція оптичної сили).

Після всіх необхідних досліджень і розрахунків, офтальмолог надає пробну модель для примірки. Всі проби беруться ще раз, щоб переконатися що око придбав необхідну гостроту зору, комфортно себе почуває (якщо больові відчуття дуже сильні або не припиняються більше 5 хвилин, ваші очі дуже чутливі до даного типу). Тільки після цього виписується окремий рецепт для контактних лінз з уточненими і доповненими даними.

Важливо: Зберігайте рецепти після покупки — це зручний та надійний спосіб простежити в динаміці всі зміни в роботі очі і об'єктивно оцінити ефективність лікування.

Що краще: лінзи чи окуляри?

Як спосіб підтримки гостроти зору, окуляри і лінзи не поступаються один одному по ефективності, відмінності прочитайте у пунктах:

 • Зручність носіння: лінзи ніяк не обмежують людини, ведучого активний спосіб життя — з іншого боку, окуляри просто і швидко зняти і одягти;
 • Естетичність: лінзи стануть оптимальним вибором для людей, схильних приховувати стан свого зору від оточуючих. Варто враховувати, що вдало підібрані окуляри впишуться в певний стиль і допоможуть приховати деякі недоліки, наприклад, підправити симетрію особи;
 • Вартість і догляд — окуляри дешевше, служать довше і більш прості у догляді. Якщо лінзу забути вчасно помістити в спеціальний розчин для зберігання, відновленню вона не підлягає.

Однозначні переваги контактних лінз — ніякого запотівання при перепадах температури, повний периферичний огляд (самі офтальмологи вважають, що його відсутність стимулює атрофію очних м'язів і подальше погіршення зору), певний психологічний і практичний комфорт.

Увага: варто пам'ятати, що ні в якому разі не можна користуватися лінзами при глаукомі, інфекційних запаленнях очей (наприклад, кон'юктивіт або блеферите) і захворюваннях, пов'язаних з серйозним зниженням імунітету (туберкульоз чи СНІД), цукровому діабеті, гострому гаймориті, виражених алергічних реакціях.

Види контактних лінз

Що впливає на вибір лінз?

На ринку корекції зору представлено безліч виробників, що пропонують широкий асортимент різноманітних лінз, критерії вибору яких можуть поставити в глухий кут не тільки новачка. За своїм призначенням, матеріалом виготовлення та способу обробки, режиму носіння і розрахунковій частоті заміни можна виділити відразу декілька класифікацій контактних лінз. У кожному конкретному випадку визначається термін служби, конкретне призначення, вартість та умови носіння інструменту.

Більш детальна стаття про види контактних лінз.

Ступінь жорсткості

Конструкція лінзи може бути м'якою або жорсткою. Тверда структура першій має більш яскраво виражену лікувально-профілактичну дію, вони міцніші і прослужать довше м'яких. Немає необхідності в постійному змочуванні поверхні зволожуючими краплями. Але адаптація до них відбувається протягом більш тривалого проміжку часу (ще тиждень може бути присутнім деякий дискомфорт), може змінитися форма рогівки (так званий кератоконус), а ціна трохи вище.

М'які лінзи слабкіше виправляють дефекти зору і частіше виходять з ладу — неміцний матеріал легко рветься і доставляє регулярні клопоти при обслуговуванні (обов'язкова витримка та зберігання в дезінфікуючому розчині). Переваги — проста і доступна заміна зношеного інструменту, велика різноманітність забарвлень і маскувань дефектів ока (наприклад, більма).

Матеріал

Клітини рогівки не приєднані до кровоносної системи і забезпечуються киснем безпосередньо з атмосферного повітря. Тому виникає така важлива характеристика матеріалу, як газопроникність — наскільки добре пропускають повітря. Нестача кисню призводить до виникнення важких патологій, набряклості, виразок та кератитів.

Ще одна важлива властивість основи для майбутньої лінзи — на деяких поверхнях краще затримуються сторонні органічні компоненти. Це можуть бути продукти життєдіяльності мікроорганізмів, що живуть в очній порожнини, жирові і білкові елементи в складі слез, виводяться через слізники результати обміну речовин (особливо помітно це стає у курців — лінза з часом жовтіє від нікотину). Матеріали з підвищеним іонним потенціалом більш схильні до утримання подібного сміття, що може викликати подразнення слизової і погіршувати огляд.

Будь-які лінзи виробляються зі складних полімерних композитів з високою біологічною сумісністю. Два найбільш поширених варіанту — чистий гідрогель (гидроксиэтилметакрилат, він же НЕМА) або поєднаний з силіконом. Перший спосіб дає чітке зір без побічних ефектів і алергічних відчуття дискомфорту, але практично не пропускають кисень. мінус-лінза швидко пересихає і погано підготовлена для тривалого носіння — регулярне передерживание призводить до тяжких наслідків (гіпоксія переходить у виражений набряк ока).

Силікон-гідрогелеві лінзи користується високою популярністю із-за низького вмісту вологи (необов'язково регулярне змочування) та оптимального доступу кисню — з'являється можливість носити лінзи тривалого носіння без побічних ефектів.

Окремо варто відзначити американський стандарт класифікації контактних лінз Національного Комітету з лікарських препаратів і харчових добавок (FDA), в якому всі матеріали поділяють на їх здатності адсорбувати воду та сторонні білкові відкладення на 4 групи:

 • Група 1: неіонні полімери з низьким вмістом води (до 50%);
 • Група 2: неіонні полімери з підвищеним вмістом вологи (понад 50%);
 • Група 3: іонні полімери з низьким вмістом;
 • Група 4: іонні полімери з високим вмістом води.

Більш детальна стаття про матеріал і складі контактних лінз.

Розмір і форма

Лінза може розташовуватися на оці зовсім по-різному, як наслідок — мати різний розмір. В залежності від діаметру виділяють три групи:

 • Роговичные (від 9 до 11 мм). Їх відмінною рисою є те, що лінза не впирається в слизову оболонку, що оточує око, а утримується поверхневим напругою тонкого шару сліз безпосередньо на рогівці. Такий тип особливо добре переноситься пацієнтам з підвищеною чутливістю і алергікам і можуть призначатися навіть дітям.
 • Корнеосклеральные (12-15 мм). Розширений варіант роговичної, що виходить на склеру. Формат стрімко набирає популярність, так як поряд з усіма перевагами малого розміру, виявляє хорошу результативність корекції багатьох порушень зору.
 • Склеральные (аж до 21 мм). Історично перший варіант контактних лінз, з двома шарами — зорової в центрі і гаптической опорною частиною по краях. Утримується на склері, в результаті чого залишається зазор між рогівкою і матеріалом. В даний час, метод широко не застосовується, хоча і показує вражаючі терапевтичні результати.

Форма повністю визначається завданнями, які має вирішувати застосування лінз. Так, сферичні коригують наслідки міопії (короткозорості) і гіперметропії (далекозорості), асферичні — мають більш досконалу конструкцію (передня частина виконана у формі еліпса), що дозволяє додатково підвищити контрастність і чіткість зору, торичні — ефективний інструмент у боротьбі з астигматизмом.

Увага: Окремо стоять мультифокальні лінзи — з чергуються жорсткими і м'якими шарами, що дає однаково хороший і чіткий огляд предметів на різній відстані. Кількість шарів пропорційно визначає плавність переходу між ближніми і далекими планами — найбільш відомі біфокальні лінзи з двома, чітко окресленими зонами.

Режим носіння

Очей і склера — вкрай вразливі ділянки тіла, де швидко розвиваються патогенні мікроорганізми, легко збирається бруд, біологічні виділення і дрібне сміття, а навіть незначна подряпина чревата серйозними наслідками для здоров'я і самопочуття всього організму. Безперервно носити лінзу в оці можна лише протягом певного періоду обов'язково зазначеного виробником. В залежності від складу і форми це можуть бути:

 • Лінзи денного режиму носіння (wear daily, DW) — які в обов'язковому порядку зніматися на ніч і зберігаються в спеціальному дезінфікуючому розчині;
 • Лінзи пролонгованої носіння (extended wear, EW) — можуть залишатися на місці до тижня не знімаючи. Після закінчення цього терміну, необхідно дати очам відпочинок, а слизовій оболонці — можливість очиститься.
 • Лінзи гнучкого носіння (flexible wear, FW) — денні, з підвищеними характеристиками і безпекою, що дозволяють не знімати їх при нагоді ніч-другу. Сон в такому варіанті не зашкодить оці так, як це зробила б денна лінза;
 • Лінзи безперервного носіння (continuous wear, CW) — до 30 днів безперервної роботи. В якості вихідного матеріалу може використовуватися виключно тонкі силікон-гідрогелеві полімери, добре пропускають кисень.

Крім цього, будь-яка контактна лінза має свій термін повної служби, який суворо обмежений властивостями її матеріалу і особливостями виробництва. Використання сверхдопустимой норми — велика помилка, що веде до нових тяжких проблем із зором і посиленням вже існуючих.

Тривалість життя традиційних лінз (conventional) — до року. У реальності їх часто носять до повного приходу в непридатність або втрати (за аналогією із зубними щітками, рекомендований період можливої експлуатації яких також строго обмежений).

Лінзи планової заміни (frequent replacement) передбачають оновлення в кожному новому кварталі року. Деякі види (disposable) розраховані на заміну раз у місяць або ще частіше — кожні 2 тижні. Ідея планової заміни виявилася настільки вдалою, що сьогодні це найпоширеніший спосіб виробництва і більшість великих офтальмологічних компаній вже повністю припинили випуск традиційних моделей.

Лінзи одноденного носіння (one day) максимально безпечні для здоров'я, чудово підходять для нерегулярного носіння і зовсім не потребують обслуговування — проносивши їх менше доби, пацієнт викидає відпрацьований матеріал. Мінус — значні витрати навіть з урахуванням відсутності необхідності у купівлі засобів для догляду.

Правила по догляду і носіння контактних лінз

Обов'язковий медичний контроль

Завдання офтальмолога — не тільки провести обстеження і призначити адекватний метод корекції зору з приміркою зразків. Періодично повинен проводиться контроль стану зору пацієнта, який виявить динаміку захворювання і дозволить адекватно на неї зреагувати (наприклад, замінити лінзи на інші, з точними параметрами).

Важливо: Самі лікарі настійно рекомендують проходити профілактичний огляд через 1,3 і 6 місяців після початку носіння — так максимально коректно визначається ступінь адаптації до корекції зору і виявляються можливі проблеми. Далі, варто регулярно відвідувати офтальмолога не рідше одного разу в рік і відстежувати зміни.

Рекомендації по експлуатації

 • Правила гігієни контактних лінз гарантують здорове і безпечне носіння протягом всього терміну служби. Лікар, який виписав лінзи, зобов'язаний провести короткий інструктаж пацієнта, як правильно користуватися та доглядати лінзами розкажуть і у магазині. Деякі з них:
 • Не можна доторкатися до лінз (одягненим або знятим) брудними, жирними руками. Кожен раз потрібно попередньо ретельно відмити руки простим милом без запахів;
 • Жінкам варто пам'ятати, що макіяж наноситься вже після надягання лінз. Рекомендується брати косметику не на жировій основі — це може пошкодити поверхню;
 • Блістер, в якому зберігається нова лінза має бути герметично запакований, пошкоджена упаковка автоматично означає шлюб. Те ж саме стосується зім'ятих, зморщених і пошкоджених лінз — використовувати їх не можна;
 • Промивка та зберігання лінзи проводиться виключно в закритому контейнері зі спеціальним дезинфікуючим розчином не менше 4 годин. Вода з-під крана може привести до самих несподіваних наслідків.

Більш детальна стаття про догляд за контактними лінзами.

Маркування: умовні позначення на упаковці і самої лінзі

На упаковці розміщена символьна інформація, що розповідає покупцеві про:

 • Базову кривизну лінзи мм (BC);
 • Габарити в мм (DIA);
 • Оптичну силу в діоптріях (D, як варіант PWR);
 • Товщина матеріалу в центрі (СТ);
 • Термін придатності до споживання (Exp.);
 • Стерильність товару (STERILE);
 • Здійснення продажу тільки за рецептом, відповідно до вимог FDA (RXOnly).

Висновок

Контактні лінзи — досить складний інструмент корекції зору, вимагає уважного і дбайливого ставлення до себе. Неакуратним і неохайним людям варто серйозно задуматися перед придбанням — адже недбале обслуговування лінз не тільки додасть клопоту, але й небезпечно для здоров'я.

Вибирати контактні лінзи для пацієнта повинен лікар. Занадто багато факторів, вимірюваних тільки спеціальним обладнанням в лабораторних умовах необхідно врахувати. При дотриманні всіх правил і ретельному підборі інструменту можна розраховувати на реальне поліпшення та оптимізацію зору. На сьогодні хороші контактні лінзи визнані найбільш ефективними і популярним терапевтичним засобом вирішення проблем із зором.