Радіус кривизни контактних лінз

Спадкові захворювання, нездоровий спосіб життя, стреси, тривале сидіння перед екраном монітора можуть накладати свої негативні відбитки на якість зору. Тому з плином часу багатьом доводиться використовувати допоміжні засоби для забезпечення якісного зору окуляри або контактні лінзи. Із-за своєрідного способу життя носіння окулярів підходить далеко не всім.

Наприклад спортсмени, актори, артисти цирку, машиністи тепловозів в силу особливостей своєї роботи не можуть собі дозволити носіння окулярів. Та й сучасні люди, які в першу чергу цінують комфорт і свободу дій в повсякденному житті роблять свій вибір на користь контактних лінз.

Що таке радіус кривизни в контактних лінзах

Під цим поняттям розуміється відношення радіуса внутрішньої поверхні лінзи до зовнішнього діаметру лінзи. Це чисельне позначення застосовується для того, щоб лінза при фіксації на очне яблуко як можна більш чітко повторювала його контур. Адже в іншому випадку при щоденному використанні лінз можуть виникати некомфортні відчуття, роздратування поверхні рогівки ока і навіть виникнення різних захворювань.

На індивідуальній упаковці це має позначення BS або BC. Крім того, контактні лінзи з правильно підібраним радіусом кривизни забезпечують більш чітке зображення, яке характеризується як оптична сила лінзи. Вона залежить від радіуса кривизни зовнішньої і внутрішньої поверхні лінзи і показника заломлення матеріалу.

Як визначити радіус кривизни в контактних лінзах

Радіус кривизни контактних лінз в кожному випадку підбирається індивідуально. Офтальмолог використовує авторефрактометрию для індивідуальної і більш щільної фіксації лінзи на поверхню очного яблука. Спираючись на отриманий результат, офтальмолог може визначити необхідність використання тих чи інших лінз.

Чи знаєте ви: маючи ідентичний радіус кривизни, контактні лінзи різних виробників мають різну ступінь посадки на очне яблуко.

Тому недостатньо знати лише свій радіус кривизни при придбанні контактних лінз. При покупці в салонах оптики необхідно також вказувати виробника, чиї контактні лінзи ви носили в останній час.

Таблиця радіуса кривизни

Стадія керато-конуса Центральний радіус рогівки, мм R0, мм R0-R1, мм R2-R1, мм Діаметр оптичної зони, мм Діаметр КЛ, мм Ширина периферичної зони, мм
1 7,2 – 7,0 7,25 – 7,0 0,5 – 0,8 0,8 – 1,2 4,5 – 7,0 9,2 – 9,5 0,7 – 1,2
2 7,0 -6,75 7,1 – 6,75 0,5 – 0,7 0,7– 1,2 4,5 – 7,0 9,2 – 9,5 0,7 – 1,2
3 6,7 – 6,0 6,8 – 6,0 0,4– 0,6 0,7 -1,2 4,5 – 7,0 9,2 – 9,5 0,7 – 1,2
Чотири 6,0 – 5,0 6,1 – 5,0 0,4– 0,6 0,6 – 1,2 4,5 – 7,0 9,2 – 9,5 0,7 – 1,2

Де R0 — радіус оптичної зони, R1 — радіус зони ковзання, R2 — радіус периферичної кривизни контактних лінз.

Індивідуальний підбір радіуса кривизни лінзи визначається лікарем

Варто розуміти, що є чисельні вираження радіусу кривизни, які використовуються найбільш часто. Але навіть серед лікарів-офтальмологів немає такого поняття, як стандартний розмір.

Розмір і радіус головного яблука у кожної людини суто індивідуальні, тому коректний підбір контактних лінз здійснюється строго за індивідуальними параметрами.

Варто відзначити, що найбільш популярні лінзи з показниками від 8,3 до 8,8 продаються в салонах оптики постійно, а ось відхилення, як у більшу, так і у меншу сторону може вимагати індивідуального замовлення.

Вплив радіуса кривизни контактних лінз на зір

Неправильно підібрані лінзи можуть сприяти розвитку дискомфорту при тривалому носінні, нечіткого відображення контуру оточуючих об'єктів і розвитку захворювань. Занадто щільна фіксація лінзи на поверхні очного яблука практично повністю перекриває доступ кисню до рогівки ока.

Крім цього, істотним чином порушується обмін і відведення сльози в просторі між рогівкою і контактною лінзою. Ця ситуація небезпечна тим, що порушений метаболізм не проявляє себе ніяк до виникнення критичної ситуації в силу того, що рогівка ока не має больових рецепторів, що призводить до гіпоксії рогівки.

Для запобігання такій випадку рекомендується використання спеціальних лінз на основі силікону і гідрогелю, де силікон відповідає за доступ повітря до рогівці очі прямо з атмосфери, а гідрогель за сумісність структури лінзи і тканин очного яблука.

Важлива інформація: Щоденне використання силікон-гідрогелевих контактних лінз на сьогоднішній день є найбільш прийнятним варіантом корекції зору.

У протилежному випадку установка лінз з некоректним радіусом кривизни в більшу сторону призведе до такої ситуації, коли лінза на поверхні очного яблука буде закріплена недостатнім чином.

Це викликає зсув лінзи при моргання і сильне подразнення. При такому неправильному підборі пацієнти часто скаржаться на потрапляння дрібних піщинок пилу або піску в простір між рогівкою і лінзою, які сприяють сильного роздратування.

Звичайно, для якісного підбору контактних лінз знати свій радіус кривизни просто необхідно. Однак потрібно чітке розуміння того, що найбільш коректний вибір контактних лінз зможе підібрати лише професійний фахівець.