Формати електронних книг

Електронні книги користуються великою популярністю серед книголюбів зі всього світу. Адже набагато зручніше взяти з собою легкий рідер, ніж важке друковане видання, що займає багато місця. До того ж не кожну книгу можна знайти в друкованому вигляді — рідкісні, дуже старі або, навпаки, нещодавно вийшли у продаж видання, які варто прочитати. Інтернет-сервіси на противагу книгарням рясніють розмаїттям наукової, розважальної та пізнавальної літератури на будь-який смак.

Крім цього, кожна книга доступна відразу в декількох форматах, що значно збільшує шанси користувача комфортне ознайомлення з виданням.

Різновиди форматів електронних книг

Основні існуючі формати електронних варіантів книг:

  1. FB2 (FictionBook) — досить популярний варіант, створений в Росії. Файли в ньому добре структуровані та мають невелику вагу, легко архівуються і конвертуються в інші формати, практично кожна книга на вітчизняних порталах представлена і в цьому варіанті. Також існують спеціальні програми, повністю орієнтовані на файли FB2. Мінус один, але досить вагомий: велика частина зарубіжних електронних книг не підтримує FictionBook, за винятком пристроїв з російським програмним забезпеченням.
  2. PDF (Adobe Portable Document Format) — орієнтований в основному на невеликі скановані документи А4. З ним зручно працювати на комп'ютері або ноутбуці, а ось рідер з меншим екраном не забезпечить комфортного читання, адже в даному форматі неможливо збільшити текст і помістити на екран сторінку. Також файли PDF досить громіздкі, що збільшує час їх завантаження. При цьому даний варіант відмінно підходить для видань з великою кількістю ілюстрацій або формул.
  3. EPUB (Electronic PUBlication) — дуже поширений тип файлів, який підтримують більшість рідерів як російських, так і зарубіжних виробників. Документи EPUB найбільше схожі на архівні інтернет-сторінки: в них вбудовані зображення, текст, графічні елементи і шрифти. Сам EPUB дуже легкий і не вимагає повторного архівування або стиснення.
  4. DjVu — аналогічний PDF, що робить його незручним навіть для широкоформатних рідерів через дрібного тексту і низької якості зображення. Його плюс в тому, що на відміну від свого «родича» PDF в ньому при наявності окремого текстового шару можливе редагування, а також деякі інтерактивні функції, наприклад, зміст.
  5. DOC/DOCX і TXT — можна відкрити і редагувати практично на будь-якому електронному пристрої, дуже популярний при створенні невеликих текстових заміток і текстів. Але у випадку з електронними книгами файли в таких форматах найчастіше відображаються некоректно, що заважає їх сприйняттю.
  6. MOBI (Mobipocket eBook) — створений виключно для електронних пристроїв Amazon Kindle. Має вузький спектр можливостей по редагуванню та форматуванню текстів, але не втрачає своєї популярності.

Довідка! З недавнього часу існує покращений аналог даного формату KF8 (Kindle Format 8).

Який формат електронної книги вибрати

Для більш комфортного читання варто зупинитися на форматах, розроблених спеціально під електронні книги. В списку книжкових форматів входять FB2, EPUB і MOBI. У першу чергу варто відштовхуватися від характеристик вашого рідера і списку форматів, доступних для використання. Також на вибір впливає те, які дії необхідно буде здійснювати з текстом, лише читання або редагування та форматування.

Важливо! Якщо ви займаєтеся виданням власного твору, то необхідно заздалегідь подбати про зручність читачів і випустити книгу в декількох найбільш поширених варіантах. Це не тільки розширить аудиторію, але і дозволить розмістити видання на всіх основних інтернет-ресурсах для скачування і перегляду електронних книг.

Потрібен рідер з підтримкою всіх форматів

Безумовно, чим більше форматів підтримує електронна книга, тим краще. На такому пристрої не складе праці коректно відобразити різні видання і твори незалежно від обсягу, кількості ілюстрацій і шрифтів.

Але навіть якщо рідер призначений для одного формату або декількох поширених, існує досить простий вихід із ситуації: конвертація. Інтернет-простір надає користувачем можливість без особливих зусиль конвертувати формат в інший перебуваючи онлайн, навіть якщо один з них досить рідкісний.

Достатньо знати правильну назву потрібних вам типів файлів і мати доступ до інтернету. Також всі популярні бібліотеки часто представляють книги відразу у всіх популярних форматах. Їх список зазвичай можна зустріти в описі самого твору і без зусиль завантажити той, який підійде саме вам.