Який формат для електронної книги краще

Електронні книги давно є звичними для багатьох користувачів. Основна перевага: не псує зір дисплей, доступність текстів, тривала робота, зберігання великої кількості книг. Нещодавно з'явилися пристрої з підсвічуванням дисплея, що дозволяють читати вночі. Тобто, достоїнств-безліч. Але люди, які вирішили вперше купити рідер, часто не знають, що таке «формат».

Які формати розпізнає електронна книга

Види форматів:

  1. EPUB – найбільш поширений стандарт. Його підтримують пристрої СОНІ і Barnes&Noble. По своїй суті він схожий на заархивированную веб-сторінку, що містить текст, зображення, шрифти. Крім західних виробників, стандарт підтримується вітчизняними виробниками Wexler, Onyx, Pocket Book. Крім цього, стандарт використовується в iPhone. Фірмовий додаток Эйпл для читання має підтримку EPUB.
  2. FB2 – створений вітчизняними програмістами. Книги в цих файлах розбиті на глави, мають обкладинку, зображення, зміст. Крім цього, стандарт містить інформацію про документ (письменник, назва, жанрова категорія), яка підтримується електронним пристроєм і дає можливість зручно сортувати тексти на гаджеті. Файли займають небагато місця, їх можна стискати, конвертувати в інші формати. При створенні формат розраховувався на вітчизняного споживача, він майже не застосовується на Заході. Не підтримується Barnes&Noble і Амазон. Але це основний стандарт для вітчизняних виробників.
  3. TXT – підтримує звичайні тексти. Незважаючи, що ці файли підтримуються майже всіма рідерами і займають небагато місця, читати літературу не рекомендується. Тут немає розмітки сторінки, вирівнювання тексту, переносів. Він використовується для коротких текстів, але не великих творів.
  4. MOBI – стандарт пристроїв Kindle. Набирає популярність в електронних бібліотеках з урахуванням розвитку Амазон Kindle в Росії. Решта «читалки» підтримують стандарт «для галочки». MOBI нагадує EPUB.
  5. DJVU – стандарт, який створений для зберігання відсканованих документів. Книги являють собою набір відсканованих листів. Можна зробити шрифт більше, лише масштаб. Під час збільшення сторінка виходить за рамки дисплея, і для читання потрібно весь час переміщати текст.
  6. PDF – формат, розроблений AdobeSystems. Незручний у «читалках» з кількох причин. Тексти займають багато місця, оскільки розраховані для ПК, і на рідерах повільно відкриваються. Також, якщо текст не зроблено під дисплей шість дюймів для «читалки», яка підтримує такий же формат сторінки, читати A4 (багато PDF-файли мають стандарт А4), складно.
  7. RTF – призначений для текстових файлів. Є більше «комп'ютерним». На «читалках» переглядати RTF незручно – це громіздкі файли, швидкість читання значно знижується.
  8. LRF – колись фірмовий стандарт Sony. У сучасних пристроях Sony не застосовується, оскільки був замінений на EPUB. Погано конвертує інші види файлів.
  9. DOC – текст для Microsoft Office. Файли підтримуються багатьма рідерами, але використовується формат документів, а не художньої літератури. Великі тексти в такому форматі значні за розміром, і використовувати їх в електронній книзі складно.

Який краще формат електронної книжки

Стандартні формати, які підтримують основне кількість електронних книг FB2, EPUB. Користувачеві під час придбання «читалки» треба на це звернути увагу. Природно, краще щоб пристрій підтримувало більше стандартів.

Авторам же текстів при випуску статей теж потрібно орієнтуватися на FB2 і EPUB, крім цього, природно, потрібно файл PDF — без цього не вийде правильно надрукувати твір для цінителів «паперового» читання.

Довідка! Але потрібно сказати, що якщо автор випустив твір, що всі захочуть прочитати, проблема з розширенням файлів відходить на другий план. Користувачі самостійно перероблять книгу в потрібний для них стандарт.

В якому форматі зручніше читати

Якщо електронна книга підтримує практично всі формати, зупинитися на конкретному вигляді файлу можна з урахуванням декількох критеріїв. Приміром, набувається перший рідер, і немає попередньо закаченных книг. У такому випадку потрібно вибирати розширення файлу, яке найкращим чином підтримується «читалкою». FB2 і EPUB є найбільш зручними.

Увага! Якщо вибирається 9-дюймовий пристрій і потрібно прочитання PDF та DJVU, рекомендується вибрати перший, оскільки PDF є більш сучасним, а тексти в DJVU часто мають низьку якість.

У плані комфортного використання переваг «книжкових» стандартів безліч: візуально краще виглядають, їх зручніше відсортувати, вони займають небагато місця і швидкість відкриття значно вище. Не забувайте, найважливіше – зручність використання «читалки», а не кількість форматів.